5 צמחי מרפא שיכולים לסייע לחולי סרטן

חיזוקה של מערכת החיסון יכול להוות כלי לפעילות מונעת סרטן. ישנם צמחי מרפא שנמצאו כבטוחים ויעילים לחיזוק תפקוד המערכת החיסונית וחלקם גם הראו במחקרים פעילות אנטי סרטנית - לפניכם 5 הצמחים החשובים לטיפול

03/02/2016
שרון קוצר קבלו עדכונים משרון
  • RSS

בשנים האחרונות חל שינוי בגישה הטיפולית בעולם הרפואה, כך שבתחומים רבים ניתן לראות שילוב הולך וגובר בין הרפואה משלימה עם הרפואה קונבנציונאלית, בטיפול בחולי סרטן. השימוש בתוספי תזונה, צמחי מרפא וטיפולים טבעיים נוספים הוא כבר לא עוד טרנד חולף, אלא אורח חיים של ממש, שמשתלב גם בתחום הטיפול במחלת הסרטן.

רפואת צמחי המרפא יכולה לתרום רבות, מעצם היותה טיפול משלים המסייע לחיזוק הגוף, המערכת החיסונית והמצב הנפשי – במהלך טיפול כימותרפי, הקרנות או טיפול תרופתי המכבידים ולעיתים פוגעים במערכות גוף שונות. הטיפול מותאם למצבו של האדם, לפי תופעות הלוואי מהן סובל (בחילות, הקאות, הפרעות שינה, מצב פסיכולוגי, חולשה כללית ועוד) ולפי רמת תפקוד מערכות הגוף השונות (מערכות העיכול, מערכת החיסון כד') ובהתאמה לטיפולים אותם הוא עובר.

להלן חמישה צמחי מרפא עיקריים היכולים המסייעים לחולי סרטן:

חיזוקה של מערכת החיסון יכול להוות כלי לפעילות מונעת סרטן. מכאן, שישנם צמחי מרפא שנמצאו כבטוחים ויעילים לחיזוק תפקוד המערכת החיסונית וחלקם אף הראו פעילות אנטי סרטנית מבטיחה במגוון מחקרים מעבדתיים וקליניים:

ג'ינסנג

מלך צמחי המרפא הסינים, מסייע לחיזוק משמעותי של פעילות מערכת החיסון, חולשה ותשישות נפשיים, דיכאון ומשקם תפקוד של מספר מערכות פנימיות עיקריות. שורש הג'ינסנג מכיל חומרים אשר ביכולתם להשפיע על גידולים סרטניים, דרך חיזוק פעולת ההגנה של הגוף מפני קרצינוגנים כימיים ובכך מפחית את הסיכוי להתפתחות סוגים מסוימים של סרטן, כמו סרטן השד, סרטן צוואר הרחם, סרטן הדם וסרטן בלוטת התריס. עוד נמצא במחקרים שונים, כי שימוש בצמח זה גם כתרופה ביולוגית יכול להוביל להשפעה על תהליכים הקשורים לסרטן, לדוגמא מניעת צמיחה של כלי דם חדשים בגידול, עצירת מחזור התא וכד'. נטילת הצמח יכולה גם להביא לכדי שיפור באיכות החיים של חולי סרטן, דרך הפחתה משמעותית של העייפות והתשישות הפיזית והנפשית ובאמצעות הגנה מנזקי הטיפול הכימותרפי.

ג'ינסנג. צילום: שאטרסטוק

אסטרגלוס (קדד סיני)

נחשב לאחד מהצמחים החשובים והמוכרים ברפואת הצמחים המודרנית וברפואה הסינית המסורתית. השימוש הוא בעיקרו בשורשי הצמח הארוכים, כאשר מתוך כ-2000 מינים שונים של הצמח ברחבי העולם, משתמשים בחלק מהם שאינם רעילים ואסורים לשימוש. הרפואה הסינית רואה בצמח זה כמחזק אנרגיית הצ'י, אנרגיית החיים, במצבים של חולשה כללית ומשפר תפקוד מערכת העיכול. אחד השימושים הרפואיים העיקריים בצמח זה הוא במצבים של חולשה כללית, בפרט חולשה חיסונית של הגוף – חוסר דם, צניחת איברים, כיבים שונים, תיאבון ירוד ועוד. האסטרגלוס מחזק ומשקם באופן כלל מערכתי, לכן מכונה "ממלא מצברים", החל מחיזוק הרקמה הרירית במערכות העיכול והנשימה, חיזוק יכולת העיכול והספיגה ועד סיוע בהתגברות על קשיים ברמה פיזיולוגית ונפשית. צמח זה מסייע בתמיכה במקרים של סרטן וחיזוק בזמן טיפולים כימותרפיים והקרנות, שכן השפעתו המחזקת באה לידי ביטוי במספר פקטורים חיוניים ביותר לתפקוד המערכת החיסונית – זרימת דם, עיכול, השפעה עצבית וחיזוק ריריות מערכת הנשימה.

אסטרגלוס. צילום: שאטרסטוק

פטריית מיטאקי

פטרייה בעלת שימושים רפואיים עתיקים שמקורם ביפן וסין. פטרייה זו איננה רעילה ובעלת עוצמת פעילות רפואית מתונה, כך שמתאימה לשימוש ממושך. החומרים הפעילים בפטרייה זו הינם רב-סוכרים המסייעים בשפעול מערכת החיסון, כלומר – בהגברת רמת העוררות של המערכת החיסונית ובהגברת פעילותה. מחקרים שונים בדקו את הקשר בין תכולת הפוליסכרידים הגבוהה בפטרייה, לבין תכונות מקטינות גידולים בחולי סרטן, זאת מאחר שנמצא כי המרכיב הפוליסכרידי הינו בעל פעילות נוגדת סרטן. חלק מהמחקרים (כרגע בקרב בע"ח) הדגימו יכולת מסוימת של הפטרייה לעורר תאי מערכת החיסון ולעכב גדילה של סוגים מסוימים של תאים סרטניים וכן ניכר כי הפטרייה בעלת תכונה הנוגדת היווצרות גרורות. בנוסף, ניתן להשתמש בפטרייה זו במצב של זיהום בקטריאלי או ויראלי, תשישות וחולשה שלפעמים תוקפים חולי סרטן בעת הטיפולים.

פטריית מיטאקי. צילום: שאטרסטוק

כורכום

החומר הפעיל בצמח הכורכום, הנקרא הכורכומין, הוצג במחקרים שונים בשנים האחרונות בהקשר של פעילות אנטי-סרטנית. הכורכומין בעל תכונות נוגדות דלקת היעילות במיוחד בוויסות מערכת החיסון, נועד לסייע במחלות במערכת העיכול, מערכות הלב וכלי הדם, לטיפול בבעיות פרקים, דלקות כרוניות, מחלות עור ועוד. מחקרים מהשנים האחרונות מצאו כי הכורכומין בעל השפעה על קומפלקס חלבוני הקרוי NF-kappaB, קומפלקס האחראי על שעתוק מולקולות DNA בתא ומהווה גורם חיוני להתפתחות מנגנונים סרטניים ודלקתיים בגוף. הכורכומין מעכב את פעילות קומפלקס זה ובכך מפחית את ייצור החומרים מתווכי הדלקת ומחוללי הסרטן. הדבר נמצא במחקרים במצבים של סרטן לימפומה מסוג הודג'ין, סרטן השחלות, סרטן העור, סרטן המעי הגס וגידולים שונים במוח. ההמלצה החשובה ביותר בשימוש בכורכום הינו בשילוב עם רכיבים פוספוליפידים, המאפשרים ספיגה מקסימאלית שלו בגוף האדם, בשיעור של פי 30 בהשוואה לכורכומין רגיל ללא רכיבים פוספוליפידים. השימוש בכורכומין פוסופוליפיד נמצא כעשוי להפחית בחומרתן של תופעות לוואי הכרוכות בטיפולים אונקולוגיים (כימותרפיה או הקרנות).

כורכום. צילום: שאטרסטוק

תה ירוק (Camellia sinensis)

 התה הירוק הינו אחד מהמשקאות הקדומים הטבעיים והנפוצים בעולם, מוצאו בסין ושם שימש אלפי שנים כמשקה ממריץ ומחזק, מנקה רעלים, ממריץ את מערכת העיכול ומשתן. תכונות אלו נמצאו בשנים האחרונות כיעילות בהקשר של מחלות לב וכלי דם, תמיכה וטיפול בחולי סרטן, שיפור תפקוד קוגניטיבי, טיפול בהשמנת יתר ועוד. בניגוד לסוגי תה אחרים (תה שחור או תה אולונג), תהליך ייצור התה הירוק מערב חימום עדין באדים המשמר את הרכב וכמות החומרים הפעילים בו באופן מקסימאלי, ממש כמו בעלים הטריים. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות עסקו בקשר בין תה ירוק והפחתת הסיכון לתחלואה בסוגי סרטן שונים, והראו תוצאות חיובית כתוצאה מהריכוזים הגבוהים של פוליפנולים (בפרט EGCG) להם מנגנון פעילות ייחודי המסייע בעידוד אפופטוזה (מוות תאי) של תאים סרטניים. עוד נמצא כי שתיית תה ירוק על בסיס קבוע קשורה לירידה בשיעורי מחלת הסרטן, ולהקלה משמעותית בתסמינים אצל חולי סרטן.

תה ירוק. צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה