6 נשים נגד משה איבגי: "השחקן הטריד אותנו"

בעקבות התחקיר, שנחשף ב"וואלה NEWS", השחקן משה איבגי יועמד לדין בחשד לעבירות מין בארבע נשים

25/05/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

עדכון: היום הוחלט שהשחקן משה איבגי יועמד לדין בחשד לעבירות מין בארבע נשים.

הסיפור, שנחשף על ידי מערכת מגזין וואלה! NEWS, התפוצץ כאשר שש נשים העידו נגד השחקן משה איבגי על הטרדה מינית לכאורה. הפעם אין מדובר בפוליטיקאי שנוי במחלוקת אלא בשחקן אהוב, אביר הקולנוע הישראלי, הכוכב הבלתי מעורער של המסך. התחקיר הביא עדויות של נשים אשר קיוו לגעת בתהילה ולהשתזף מול אור הזרקורים. מה רצו השחקניות? הן רק רצו לשחק. הן רצו להצליח. הן כנראה לא רצו שמשה איבגי, אחת הדמויות המשפיעות בתחום התרבות והבידור, יתחיל איתן או יטריד אותן. הן לא רצו שידחוף לשון וישלח ידיים. זה לא אמור להיות חלק מהאודישן לתפקיד.

האם היחס אל איבגי יהיה אחר מכלפי עמנואל רוזן, ינון מגל או סילבן שלום, שנכרכו בהאשמות על הטרדה?  לא ברור. יגידו שהוא היה כזה נחמד אז איך יכול להיות?  אמנם מדובר בעדויות מלפני אי אלו שנים אבל מה שעולה מהתחקיר הוא שהשחקן פעל על פי תבנית שיטתית ועקבית.  בניגוד למקרים אחרים, ההטרדות בהן מואשם איבגי מטרידות גם במובן אחר, חמקמק יותר.

הוא לא היה הבוס שלהן. הוא פשוט היה האדם הכי חשוב על הסט. זה מספיק כדי להעמיד כל שחקנית במצב מעורער ולהבין לבד שאם לא תתמסרי תשכחי מלשחק בעיר הזו שוב. "למה לא התלוננו במשטרה?" ישאלו, אבל מי הייתה רוצה להתלונן מול האדם המשפיע בתעשייה? להתלונן ואז לראות איך התיק נסגר והקריירה הולכת לפח? זה לא הדיל הכי טוב בעיר.

איבגי

איבגי הכחיש. הוא עוד יגיד "אני רק חולה אהבה משיכון ג'". בינתיים הוא לא משתפך בפייסבוק בסטטוס נוטף אמוציות, כפי שהפך פופולארי כל כך לאחרונה. "מעלם לא פגעתי באישה", אמר האיש בתגובה לתחקיר. האיש שהפך עם השנים לשחקן כה אהוב. אבל מי שגילם את הבורר חייב לברור את מילותיו היטב כעת ונראה שכמות העדויות שטסו למערכת רק יעלו ואז הוא יצטרך לענות קצת אחרת. הוא לא ציפה לזה. למה שיצפה. מדובר בהתנהלות של שנים לכאורה.

בינתיים נותר רק לתהות על איך הסיפור הולך להתפתח. הוא עלול לעשות טררם, לכבוש את הרשת ואז להיעלם כמו עמנואל רוזן מהתודעה. הדרך לכתב אישום כידוע הוא ארוך ולא בהכרח יתגבש. חוץ מזה, כיום, לא באמת צריך להגיע למשטרה כדי ש"הדין" עם אותו חשוד ימוצה. בית המשפט הוא הרשת. זה כיכר העיר. יהיו מי שיגידו מטעמו "שופכים את דמו". אבל המתלוננות עברו פוליגרף. אין להן עניין לטעמי ללכלך עליו סתם.  הדבר החיובי: התחקיר הזה כבר יגרום לו לחשוב פעמיים מול השחקנית הבאה שתהיה בסביבה.

הדעות יהיו חלוקות. "אולד טיימר", יגידו, סתם גבר שחיזר באופן מסורבל. אחרים יגידו שמדובר במטרידן חרמן וחוצפן. "אויב הנשים ועולם התרבות". חשוב לזכור שאנחנו חיים בעולם בו הגבולות טושטשו אבל כאשר קבוצת נשים מתלוננות חובה להתייחס בחומרה. אין זה קפריזה. אין פה אג'נדה. יש פה לכאורה מישהו שכנראה חשב שהוא יכול לעשות מה שבא לו ושלא יקרה לו דבר.

חטא היוהרה תמיד היה זה שהפיל מפורסמים שהאמינו שהם מעל החוק, מעל הנורמות ומעל המוסר. הם הרי אהודים. אהובים. נערצים. פשוט עצוב שהגענו למצב שכל שני וחמישי מישהו נוסף נחשד בהטרדות אבל מצד שני, נחמד לראות שבסופו של יום, מעשים אלה לא נעלמים מהרדאר. שיש מי שיחשוף, גם אם זה "גמור את משפחתו". לא נעים, איבגי וכל זה ועדיין, צריך לדעת.

היום, יותר מתמיד, יהיה מי שיגנה מעשים אלה. אז כן, גם אם זה משה איבגי, עלינו לדמיין מה עבר במוחן של כל אותן נשים שקיוו בסך הכל להצליח בדרך מקצועית ועניינית ונאלצו להתמודד עם השחקן מחוץ למסך. זה הדבר הכי מתסכל שיש כי גם אילו התחיל איתן והן לא היו זורמות, הן יחיו בפחד שזהו, הלך עליהן. לא אומרות "לא" לאיש המשפיע בתעשיה.

מכאן חומרת מעשיו. "זה רק נשיקה" יגידו אבל זה לא רק נשיקה. זה העובדה שקשה להתחמק מההשלכות בתחום כה צר וקטן. קשה להגיד "לא" למי שמחזיק את הסיכוי שלך לככב בסרט הבא. אנחנו אמנם נוטים לחשוב שבאמנות הכל הולך, הכל מטושטש, שככה זה בתחום ועדיין, זה לא אמור להיות ככה. תחום הבידור לא אמור להיות המקום הזה בו כל אחד מרשה לעצמו מה שבא לו כי. מדובר גם ככה בתעשיית החלומות המנופצים. לא צריך להוסיף עוד. אל תשכחו שאיבגי הוא שחקן בחסד. אולי זו הסיבה שזה התגלה רק עכשיו.

צילום: יחצ

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך