הומור בריא: לצחוק כל הדרך לדימוי גוף גבוה

הידעתם? מחקרים מראים כי שימוש בהומור מעיד על יכולת אישית גבוהה ועל יכולת התמודדות עם כל מה שהחיים מביאים איתם. ד"ר רותי הרפז פיתחה שיטת טיפול שבה ההומור הוא המלך ושביעות הרצון מהגוף היא המלכה

01/02/2016
ד"ר רותי הרפז קבלו עדכונים מד"ר רותי
  • RSS

צחוק ודימוי גוף. צילום: שאטרסטוק

הפרצוף המאוכזב הזה מול המראה אליו מתלוות התהיות - האם אני נמוכה מדי? שמנה מדי? רזה מדי? או מכוערת מדי? מוכר ודאי לרבות מהנערות והנשים. רוב הנשים והנערות חשות חוסר סיפוק ואפילו מועקה, בקשר לדימוי הגוף שלהן. אך מושג דימוי הגוף אשר טבוע כל כך עמוק בשפה הדבורה אינו מובן מאליו.

הגדרה כוללנית של דימוי הגוף מורכבת ממכלול של תפיסות, מחשבות, תחושות והרגשות של האדם ביחס לגופו. יחד עם זאת, חשוב לזכור שדימוי גוף הוא אלסטי וניתן לשינוי בעזרת מידע חדש או שינוי בהתייחסות הסביבה אל הפרט. קבוצות שייכות (חברים, משפחה, מדיה ועוד) של האדם משפיעות גם הן על דימוי הגוף שלו. "גם אחרי 30 שנות מחקר של נפש האישה, אין לי מושג מה בעצם האישה רוצה", אמר פרויד, וכנראה ידע למה הוא מתכוון. את סיפורו של דימוי הגוף, כפי שנשים מתארות ומספרות, ניתן לנסות ולגלות באמצעות התיאורים החזותיים ודרך השימוש בטכניקות אמנותיות.

קול קורא בצחוק

ישנם רגשות ותחושות העולים תוך כדי יצירה והתבוננות בתוצרים, לצידם הצחוק ותחושת ההנאה בשימוש בהומור אישי וקבוצתי - המלווים את תהליך היצירה וההבעה. למעשה, באופן זה, ניתן להביא את קולן של נשים רגילות, נשים שקולן אינו מושמע בדרך כלל, לכדי מימוש. לרוב, כאשר החברה הישראלית מתייחסת לדימוי גוף, הדבר נעשה בהקשר של הפרעות אכילה. עם זאת, ישנם היבטים נוספים דרכם אנחנו מסתכלים על עצמנו ועל הגוף שלנו. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות - ההומור.

ניתן להשתמש בהומור בהקשר של זהות עצמית; להדגיש מאפיינים חברתיים-תרבותיים מגוונים וליצור הגשר המתווך ביניהם באמצעות ההומור, להציג דרכי התמודדות עם נשיות והשלמה עם הגוף, להתייחס למנגנוני הגנה ותוקפנות, ליצור מרחב נשימה female bonding ולכידות חברתית תוך כדי הדהוד והבעת רגשות – בשילוב ההומור.

ההומור בבסיסו הוא תופעה חברתית ולכן אנחנו צוחקים ומתבדחים בתדירות רבה כאשר אנחנו נמצאים עם אנשים אחרים יותר מאשר כשאנחנו נמצאים עם עצמנו. למעשה, מחקרים מראים כי שימוש בהומור על ידי האדם מצביע על יכולת אישית גבוהה ויכולת התמודדות. ההומור מוסיף תבלין לחייו ולהתנסותו של האדם, מאפשר להפחית מתח, עוצמת חרדה, תחושת אי נוחות ומבוכה ומפחית רגשות אשמה ובושה. ההומור תורם לשיפור הקשר הטיפולי בכך שמסייע בבניית קשרים, משפר תקשורת בינאישית, גורם לשינוי רגשי, שינוי מחשבתי ושינוי התנהגותי, ואף משפר מדדים ביוכימיים. יש הטוענים כי שההומור הוא כלי טיפולי חשוב למטפל, בכך שההומור מאפשר לאגו לשנות את עצמו באופן זמני. באופן זה, שימוש בהומור לייצוג דימוי הגוף מאפשר החצנה, הרחקה וניתוק מבחינה רגשית, באופן של "זו לא באמת אני... זו אני אחרת...".

היכולת לצחוק על עצמנו זו קבלת העצמי שלנו

הומור מאפשר לנו להכיל חוויות, תחושות והתנסויות טראומטיות שעוברות על האדם. כך, כאשר אדם משחרר רגשות קשים כמו צער עמוק, אבל, חרדה וכדומה. ההומור מאפשר לשמור על קשר אפקטיבי affective ואפקטיבי effective של המטפל עם המטופל. יותר מכך, ההומור מאפשר קשר חזק ואפילו הנאה בדיאדה הטיפולית, למרות שקיים חוסר הלימה בין התכנים הקשים לבין ההנאה מבחינה רגשית. לכן השימוש בהומור הן על ידי המטפל והן על ידי המטופל תורם לתהליך הטיפולי בכלל, ובמצבים של דימוי גוף בפרט. כתרפיסטית באמנות ותיקה ועתירת ניסיון אני ממליצה על טיפול באמנות המאפשר מפגש עם תכנים רגשיים של עצמנו, והיכולת לצחוק על עצמנו, תוך כדי חשיבה על מהלכים לשינוי ולקבלת העצמי שלנו, כחלק מההתנסות של כל אדם בטיפול בנושאים של דימוי הגוף.

***

* הכנס יתקיים ביום שלישי ה-9/2/16 בקמפוס צפון של סמינר הקיבוצים (שושנה פרסיץ 3 ת"א) ויכלול 78 מרצים ב-86 הרצאות, שידונו ויציגו מחקרים חדשים העוסקים במפגש בין הומור לבריאות, לחינוך, ליהדות, לקולנוע, לפסיכולוגיה ועוד | לרכישת כרטיסים: [email protected] או בטלפון 054-472952

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך