לראשונה בכותל: נשים וגברים יתפללו יחד

27 שנים של מאבק הגיעו לסיומן: בקרוב כל אישה שתיכנס לכותל תוכל לבחור היכן להתפלל ברחבה שוויונית מיוחדת שתוקם לצורך העניין

01/02/2016
סנדרה קוכמן קבלו עדכונים מסנדרה
  • RSS

הרבה סנדרה קוכמן ברחבת הכותל. צילום: התנועה המסורתית בישראל

החלטה היסטורית, לא פחות. כך ניתן לכנות את ההחלטה האמיצה של ממשלת ישראל שהתקבלה אתמול ופותחת פרק חדש ביחסי דת ומדינה בישראל. זהו מסר חד משמעי שאומר: יש יותר מדרך אחת להיות יהודי.

לפני 10 שנים עליתי לארץ מפרגוואי לאחר שהוסמכתי לרבנות בשנת 2000 בבית המדרש לרבנים באמריקה הלטינית ע"ש הרב מרשל מאיר. לאחר מכן כיהנתי כאישה הראשונה בתפקיד רבה בקהילת אר"י בריו דה ז'נרו, אבל משהו היה חסר, תחושה פנימית שכזו, אז החלטתי לעלות לארץ ולהגשים את החלום הציוני שלי.

כיום, כרבּה, אני עומדת בראש הקהילה המסורתית משפחתית בית הכרם, קהילה מסורתית (קונסרבטיבית) בירושלים וכן מכהנת כרבּת הכותל- הרבּה שמנהלת את הכותל מטעם התנועה המסורתית בחלק שנקרא "עזרת ישראל".

למעשה, הפשרה שנחתמה אמש, נותנת גושפנקא לעבודתנו בתנועה החל משנת 2000, השנה בה החלו להתפלל מניינים שוויוניים במתחם קשת רובינסון, "עזרת ישראל". כחלק מתפקידי אני אחראית על הובלת טקסי בר ובת-מצווה שוויוניים בהם אמהות, בנות מצווה ואחיות לא נדרשות לעמוד על כסאות בכדי לקחת חלק באירוע המרגש ואף עולות לתורה בעצמן. בכל שנה מתקיימים מאות טקסים משפחתיים ומרגשים במתחם "עזרת ישראל" והמספרים גדלים משנה לשנה.

אז מה בעצם משתנה? ראשית, חופש הבחירה. כל אישה שתיכנס לכותל תוכל לבחור היכן להתפלל - האם כמנהג האורתודוכסים בהפרדה או כמנהג הזרמים הפלורליסטיים - יחד? בחירה שעד היום לא התאפשרה במקום הקדוש ביותר לעם היהודי, מקום שאמור לאחד ולחבר את כולנו יחד.

שנית,  תקנות השמירה על מקומות קדושים יעודכנו, ולראשונה בספר החוקים של מדינת ישראל יופיעו המילים המפורשות: "...מנהג המקום יתבסס על העקרונות של פלורליזם ושוויון מגדרי, והתפילה במקום תהא תפילה שוויונית ומעורבת של נשים וגברים גם יחד, ללא מחיצה".

זוהי מהפכה. אחרי 27 שנים של מאבק, הוכנסו המלים הכה אלמנטריות הללו לספר החוקים של מדינת ישראל. לבסוף, הרחבה השוויונית תהיה רבת מפלסים, גדולה ורחבה. היא תשתרע על פני שטח שיכלול רחבה מוגבהת בנויה ואת כל שטח הרחוב ההרודיאני. שטח התפילה הכולל יעמוד על כמעט 900 מ"ר (לשם השוואה מדובר על שטח שהוא כ- 70% מעזרת הגברים הקיימת, ו- 130% מעזרת הנשים הקיימת).

בתוך כתיבת שורות אלה אני מתרגשת ומבינה את גודל המעמד. מדובר ברגע הסטורי, שחרור הכותל של ממש. מתן הזדמנות שווה לנשים וגברים, נערות ונערים להתחבר למסורת ישראל, לקחת חלק בבניין העם היהודי באופן שווה ומכבד.

כחלק מתפקידי אני לוקחת חלק במאבקן הצודק של "נשות הכותל" שעודנו חי וקיים, לפחות עד אשר תיבנה הרחבה החדשה. זכיתי לקרוא מספר תורה באחת מתפילות ראש החודש ולהוביל תפילות מרגשות של נשים שרואות בכותל את ביתן, לא פחות מהגברים המתפללים בצד השני של המחיצה.

אני מזמינה את כולכן וכולכם להצטרף אלינו ב"עזרת ישראל", שהיתה ותהיה פתוחה לכולם בכל יום ובכל שעה,לטקסים, שמחות ותפילות אישיות.

.

* הכותבת היא רכזת תחום נישואין, גיור והכותל בתנועה המסורתית (קונסרבטיבית) בישראל
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה