הנאום הסודי

ספר המתח 'הנאום הסודי' מחזיר אותנו לתקופה שאחרי סטאלין, כשתומכי המשטר נאלצים להתמודד עם הזוועות שחוללו בשם האידיאולוגיה

01/03/2011
תרבות ובידור קבלו עדכונים מתרבות
  • RSS
» הנאום הסודי, כריכת הספר
>> מאת  נטע אלון

בתקופה שאחרי מלחמת העולם השניה, ברוסיה שבברית המועצות, מתרחש נסיון להרס של כנסייה, שמוביל לעוד אחד ממעצריו של לב סטיפניץ דמידוב, סוכן קג"ב. ארוע שגרתי זה בחייו ובמציאות הסובייטית יוביל בהמשך למסע נקמה מסחרר ועוצר נשימה. העלילה המרכזית מתרחשת ברובה בתקופת המעבר השלטוני מיוסיף סטאלין לניקיטה חרושצ'וב, ומתארת את השינויים שהתחוללו בבריה"מ ובפרט ברוסיה בעקבות "הנאום הסודי" שנאם חרושצ'וב ב-1956, בו הוא חושף את פשעיו של סטאלין, מוקיע אותם ומדבר על פולחן האישיות שייצר, אשר כלל לא תואם את רוח המרקסיזם-לניניזם.

יום בהיר אחד, מופיעה חבילה חומה ללא שם או מען, אלא שרטוט של צלב בלבד, ובה קופסה בעלת החותמת "לא לפרסום בעיתונות" בכניסת דלתם של מספר סוכנים של השירות החשאי (קג"ב). תוכנה של חבילה זו מביאה את הסוכנים להתמודד את עברם, ועם היותם חלק פעיל מביצוע פשעי המשטר תחת ידו של סטאלין: רדיפות, הוקעה, עינוי ורצח של אזרחים, וגורמת לסוכנים, בדרך זו או אחרת, למוות.

סוכן לשעבר

לב, עתה "אדם אחר", כבר לא סוכן קג"ב, אשר הדבר הכי חשוב בחייו הוא הניסיון ליצור משפחה מאושרת לאשתו, ושתי בנותיו המאומצות זויה ואלנה, פוגש את המילים הקטלניות לראשונה מתוקף תפקידו החדש- חוקר רצח פלילי, ביחידה עצמאית המנותקת מהקג"ב.

כל דמות, ולו המשנית ביותר, זוכה לגולל בפנינו ארועים אשר מסבירים את אופייה, ואת טבע האדם בתקופה הזו מפרספקטיבה אחרת, אשר גורמת לנו, כקוראים, להבין במלוא העניין את ההשלכות של המציאות הסובייטית בשנות החמישים.

החבילה החומה לא מסיימת את דרכה אצל סוכני הקג"ב: ראסיה, אשתו של לב -  מורה בבית ספר תיכון אשר הקדישה את הקריירה שלה לתעמולה בשבח המדינה, לימדה את הילדים שהמדינה תמיד צודקת, טובה והוגנת -  מקבלת גם היא, כמו שאר המורים, את החבילה. עתה הסוד הגדול, הפשעים שהיה אסור להודות בקיומם, יוצאים לאור ומושמעים בתוך מערכת החינוך. עוד באותו היום נחטפת זויה, בתם של לב וראסיה, ע"י ראש הכנופייה שמאחוריה עומדים מעשי הרציחות שאותם חוקר לב. מעשי הנקמה כנגד סוכני הקג"ב הופכים לנקמה אישית ומכוונת כנגד לב.

לא בלי בתי

לב יוצא למשימה להחזרת בתו, חווה מרדפים, נשלח לגולאג (מחנה עבודה) אליו שלח רבים אחרים בעברו, עובר עינויים ומוות של הקרובים לו. מעשה מעורר תהיות מפנה את העלילה מרוסיה אל בודפשט שבהונגריה ואל הארוע המחולל שמוכיח ביתר שאת מהי עוצמתו של אדם. הבחירה לשים את לב, סוכן קג"ב לשעבר ואת האדם שעומד בראש מסע הנקמה כדמויות ראשיות, גורמת לאמביוולנטיות רגשית כלפיהם: מצד אחד, ככל שמכירים את הדמויות יותר לעומק, נוצרת הזדהות עם מטרותיהם ורצון להצלחתם. ומאידך, מעשיהם המזעזעים גורמים לסלידה עזה.

בתוך סערת הרגשות שנוצרת אצלנו כקוראים, עולות שאלות רבות על מוסר אישי וקולקטיבי, השלכותיו של מרד, האם יש כפרה, וכיצד? "הנאום הסודי" הוא מותחן מפתיע, מטלטל ומעורר. ניצני האנושיות המחלחלים מבעד למילים השאירו אותי תוהה בדבר גורלם של הדמויות בשקיקה עד העמוד האחרון.

"הנאום הסודי" מאת טום רוב סמית.
תרגום מאנגלית: הדסה הנדלר.
439 עמודים, הוצאת
כתר
>> לפרטים נוספים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה