כל הטיפולים שכדאי לך לעבור בחורף

העור שלנו לא אוהב שמש, זו הסיבה שהחורף הוא העונה המומלצת לשפר, לחדש ולסלק נגעים ונזקים שהתהוו בעור בפרט ובגוף בכלל. אז במה כדאי לטפל בחורף?

31/01/2016
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

טיפולי חורף. צילום שאטרסטוק הסרת שומות, פיגמנטציה והסרת שיער - המשותף לכל הטיפולים הללו שהם דורשים הימנעות מוחלטת מחשיפה לשמש. לכן מזג האוויר הקר מהווה תירוץ מצוין לפתוח במקצה שיפורים. לא שאין לנו שמש בחורף, אבל קל יותר להתגונן מפניה בעזרת בגדים ובעזרת תכשירים מסנני קרינה.

אמנם במקרה של הזעת יתר אין חשש מפני נזקי השמש, ובכל זאת, ההמלצה היא לבצע את הטיפולים בחורף.

הסרת נקודות חן ושומות

נקודות חן, ככה אנחנו קוראות להן. שומות – זה השם הרפואי. ולא שאין בהן חן מסוים, אבל לעתים השיקול להסירן הוא רפואי, ולעתים – עניין של אסתטיקה שנובע מהמיקום והגודל.

נקודות חן נגרמות בגלל ריכוז של תאי מלנין, תאי הצבע שיש בעור. "יש כמה סוגים של נקודות חן:  יש נקודות בהירות, כהות או כחלחלות, ההבדלים הם על פי עומק ריכוז המלנין בשכבת העור שנקראת דרמיס", מסביר ד"ר מרק אלזמי, רופא עור שמבצע הסרה של שומות ברשת מרפאות פרופורציה.

הבעיה העיקרית הנוגע לנקודות החן, היא מידת הסיכון שמדובר בנגע עור סרטני, מסוג מלנומה. "כל שינוי בצבע או בגודל מצריך בדיקה של רופא עור", מדגיש ד"ר אלזמי. "בעזרת מכשיר שנקרא דרמטוסקופ רופא עור מנוסה יוכל לאבחן בדיוק של 99% האם יש חשש לממאירות. אם יש ספק, הרופא יסיר את השומה וישלח לביופסיה. אבל אם אין ספק – ניתן להסיר את השומה במספר שיטות".

ישנן 3 שיטות מקובלות להסרת שומות:

  • צריבה במחט חשמלית
  • צריבה בלייזר מסוג  CO2
  • הסרה בהליך כירורגי

.

טיפולי חורף. שאטרסטוק

הטיפולים מבוצעים בהרדמה מקומית, אורכים כ20-10 דקות. תופעות הלוואי הן אדמומיות ורגישות באזור הטיפול, שחולפות לאחר מספר שעות.

בדרך כלל, יש צורך בחבישה. אמנם אפשר להתקלח, אבל יש להימנע מכניסה למי אמבטיה, בריכה או לים. כמו כן, חשוב מאד לא לחשוף את האזור בו בוצע הטיפול לשמש ישירה.

במקרים נדירים, יש סיכון לצלקת בולטת (קלואידית) אם הטיפול בוצע באזור החזה.

העור במקום הטיפול יחזור בהדרגה לצבעו הטבעי, אבל ישנם מקרים בהם צבעו יישאר מעט בהיר יותר. " תהליך הריפוי נמשך בין 3-6 חודשים וחשוב מאד להישאר במעקב של רופא עור לאחר מכן", מסכם ד"ר אלזמי.

פיגמנטציה

"ישנן 3 סיבות עיקריות להופעת פיגמנטציות בעור: חשיפה לשמש והזדקנות העור, סיבות הורמונליות, למשל בהריון, ושימוש בתרופות מסוימות", מסביר ד"ר אלזמי ומציע 3 שיטות לטיפול בהעלמת הכתמים הנגרמים מחשיפה לשמש והאצת הזדקנות העור:

שימוש במשחות: "ישנן משחות על בסיס הידרוקינון עם ובלי רטין A, בריכוזים נמוכים, שאפשר לקבל במרשם רופא עור. משחות המכילות רטין A  אסורות לשימוש בהריון", מדגיש ד"ר אלזמי.

טיפולי פילינג ניתן לבצע בדרגות שונות:

פילינג קל ושטחי המבוצע אצל קוסמטיקאיות בדרך כלל באמצעות חומצה גליקולית.

פילינג בינוני: המבוצע על ידי רופאי עור באמצעות TCA – חומצה טריכלורואצטית.

פילינג עמוק: מבוצע תחת הרדמה מלאה באמצעות פנול.

ואולם הטיפול המקובל והיעיל ביותר להעלמת כתמים הוא באמצעות לייזר.  "מדובר בסדרת טיפולים שרצוי לחזור עליהם אחת ל-6 חודשים", מדגיש ד"ר אלזמי.

מובן שאחרי כל סוגי הטיפולים יש להקפיד הקפדה יתרה על הגנת העור מפני השמש.

הסרת שיער

"החורף הוא העונה הטובה ביותר להתחיל בתהליך הסרת שיער בלייזר, שהנחשב לטיפול היעיל ביותר בתחום כיום", אומר יעל סבג, מנהלת תחום לייזר ברשת מרפאות פרופורציה

הטיפול מתאים לנשים ולגברים מגיל 15, רצוי לעשות אותו בחורף, כדי להימנע מחשיפת אזורי  הטיפול לשמש.

הסרת שיער ניתן לבצע גם באמצעות מחט חשמלית (אפילציה). "טיפול באפילציה מתאים לבעלי ובעלות שיער לבן, בהיר או ג'ינג'י, לאזורים בהם לא ניתן להשתמש בלייזר – כמו בפנים, ולטיפול במספר בודד של שערות, שעלולות להופיע לאחר הסרת שיער בלייזר או ב-IPL", מדגישה סבג.

טיפולים בחורף. צילום שאטרסטוק

הזעת יתר

אמנם פה אין בעיה של חשיפה לשמש לאחר הניתוח, ובכל זאת – ההמלצה היא לטפל בהזעת יתר לפני בוא הקיץ, שכן בקיץ התופעה גורמת לסבל גדול יותר. "הזעה יתר היא הזעה שאיננה רגילה, ולא מגיבה לאמצעי טיפול שמרניים, כמו שימוש בדאודורנט. אנשים שסובלים מהתופעה מזיעים גם כשקר, בגלל תגובת יתר של מערכת העצבים הסימפתטית. אבל מובן שבקיץ קשה להם יותר", מדגיש ד"ר יעקב בר, מומחה לכירורגיה פלסטית, מנהל רפואי של רשת מרפאות פרופורציה.

הזעת יתר אופיינית בעיקר בבתי שחי, אבל יש שסובלים גם בכפות ידיים, בכפות רגליים, בגב או במצח.

הטיפול בבתי שחי אפשרי בכמה שיטות:

שימוש בדאודורנטים המכילים מלחי אלומיניום, שמייבשים את הזעה בצורה יעילה יותר מדאודורנטים אחרים. "זהו טיפול יעיר ואולם יש לו תופעת לוואי של גירוי בעור, לכן הוא מוגבל לשבועיים-שלושה", מסביר ד"ר בר.

הזרקות בוטוקס: מזריקים את החומר לאזורי ההזעה כדי לשתק את הפעילות העצבית. הטיפול יעיל למשך כ-4 חודשים, ולאחר מכן יש לחזור עליו.

גלי רדיו: זוהי שיטה חדשה ויש לומר מעט בעייתית. "המכשיר שולח גלי רדיו באופן חיצוני אל בתי השחי ומפחית את ההזעה, אבל תקופת ההחלמה מהטיפול ארוכה וקשה, שכן תופעות הלוואי הן בצקות, נפיחויות וכאבים. לכן השימוש בשיטה איננו נפוץ", מתאר ד"ר בר.

טיפולי חורף. צילום שאטרסטוק

ניתוח: במהלך הניתוח כורתים את העצבים שאחראים על אזור ההזעה. "הניתוח הזה יעיל מאד בהזעת יתר בכפות הידיים. כשמדובר בבתי השחי, אחת מתופעות הלוואי של הניתוח היא הזעה מפצה – הופעה של הזעת יתר בכפות הידיים", מזהיר ד"ר בר.

שיטה ניתוחית נוספת, חדישה, היא שיטה בה שואבים את בלוטות המייצרות זיעה בבתי השחי, מתחת לעור. "בכל בית שחי יש בין 50-70 אלף בלוטות זעה, ובניתוח ניתן לשאוב את מרביתן. באחרונה הכנסנו שיפור לשיטה: סיב היורה קרניי לייזר להרס הבלוטות. השיטה החדשה מונעת את תופעות הלוואי הידועות של השיטה הניתוחית, שהן פגיעה והידקקות של העור באזור השאיבה, שגורם לצלקות  בדרגות שונות".

הניתוח אורך כשעה, ההחלמה ממנו נמשכת כשבועיים-שלושה, הוא מבוצע בהרדמה אזורית או כללית והערכת התוצאות אפשרי כעבור 3 חודשים. "אם התוצאות אינן משביעות רצון ניתן לחזור על הניתוח כעבור שנה. במקרה הזה, אין חשש להופעת הזעה מפצה".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה