בלעדי: משה כחלון על הרפורמה לחד-הוריות

יו"ר סלונה שירה מרגלית בראיון ראשון ובלעדי לסלונה על ההטבה שהוא מוביל במסגרת הרפורמה לטובת האמהות החד-הוריות. תהיו בטוחות שזו רק ההתחלה

26/01/2016
שירה מרגלית קבלו עדכונים משירה
  • RSS

שירה מרגלית ומשה כחלון

הנשים במפלגתו של משה כחלון מובילות את הרפורמה לנשים, שעליה עובדים במרץ בימים אלה. באופן אישי, התרשמתי שישנה התחלה חדשה ומבטיחה, אבל אני מודעת גם לכך שההכרה בשכר מטפלות כהוצאה מוכרת עדיין רחוקה מאיתנו.

רציתי לשמוע מהאיש שעומד מאחורי ההישג החשוב, מה מניע אותו לפעול למען הנשים החד-הוריות, מה מצפה לנשים ערביות, מה מתוכנן לדיור ועל הדרך לגלות מה דעתו על פרשת "מגה".

ש.מ: שלום השר כחלון. אתה יכול להסביר בכמה משפטים מה ההישג הנוכחי?

כחלון: עד היום כל הנשים החד-הוריות שקיבלו הבטחת הכנסה, היו יכולות לצאת לעבוד ולהרוויח סכום מסוים (נניח 500 או 1500 שקל), כל אחת על פי יכולת ההשתכרות שלה. על סכום זה היתה לה הבטחת הכנסה. השינוי ששר הרווחה ואני הובלנו הוא שהגדלנו את יכולת ההשתכרות ב- 20% כדי שיהיה משתלם לצאת לעבוד. אנו מודדים את סך ההכנסה ולא את גודל המשרה ובכך אנחנו מעודדים נשים לצאת לעבוד.

אנחנו מאמינים שכשנשים, וגם גברים, נמצאים במעגל העבודה אפשר לצאת ממעגל העוני, להרוויח יותר ולהגדיל את הפריון.

אמנם גם כיום ישנה קצבת קיום של 3500 שקל. המדינה, כביכול, אומרת שאם אישה תרוויח עוד 500 שקל זה בסדר אבל אםהיא תרוויח 1000 שקל יותר מזה, סכום הבטחת ההכנסה ירד כי הגבול בחוק כרגע הוא 4000 ש"ח.

המהלך הנוכחי צפוי לעלות כ-200 מיליון שקל למדינה ויש על השולחן עוד רפורמות והטבות למשפחות ולנשים חד הוריות. למשפחות חד הוריות הוספנו עוד 35 שקל; לדוגמא, עבור ילד עד גיל 14 ניתן מענק של  1500 שקל בשנה ועכשיו, בעקבות הצעת החוק של ח"כ מירב בן ארי, הרחבנו את המענק עד גיל 18.

אמהות חד הורית, שהיו משתכרות כמה מאות שקלים, היו מפסידות כסף כי המענק היה תקף מגיל 14 ועד 18. אלה ארבע שנים שבהן הילד עוד נמצא במסגרת לימודית. מטרתנו לא רק להוציא ממעגל העוני אלא, למעשה, לקבוע סטנדרט חברתי.

ש.מ: מה לגבי נשים חרדיות?

כחלון: זה לא רלוונטי לחרדיות, אלא בעיקר לנשים שמקבלות מזונות ורוב האוכלוסיה החרדית אינה כזו. רק 70% מהחרדיות עובדות כי המצווה הכי גדולה אצלן היא להחזיק בן תורה. בחברה החרדית הגברים צריכים לצאת לעבוד.

ש.מ: נו, אולי תעודד את הגברים לעבוד.

כחלון: טוב, זה כבר סיפור אחר. העידוד הוא עבור נשים ערביות כדי שוכלו לצאת לעבוד. אם אנחנו רוצים לעודד אותן באמצעות תחבורה ציבורית, משהו שהיום אין להן, צריך לדאוג להכשרות ולהקמת מפעלים, לדאוג למקומות עבודה ולתת להן את האפשרות להרוויח יותר. לצורך כך, הכפלנו את ההשקעה בתחבורה הציבורית לאוכלוסיה הערבית.

ש.מ: מה מתוכנן לדיור? גם שם תהיינה הטבות?

כחלון: במחיר למשתכן כרגע לא תהיינה הטבות לאף אחד. ברגע שנקבעים קריטריונים הם תקפים לכולם. שיוויונים אחרת אין לזה סוף. החרדים ירצו לפעול לפי מספר ילדים, משתחררים ירצו ללכת לפי ותק צבאי, ימנים ושמאלנים יעדיפו מסגרת אחרת. לא נוכל לתת העדפה מתקנת אלא לשמור על שוויון. אי אפשר לתת העדפה כי אחרת אין לזה סוף.

ש.מ: אם אנחנו כבר פה, תגיד משהו על מגה.

כחלון: מגה היא רשת טובה עם מיקומים טובים. אני לא יכול להתערב כשר אוצר במפרשה הזו,  אבל היא צריכה להמשיך לעבוד בגלל התחרות והעובדים.

ש.מ:  מה עם הכרה במס בשכר מטפלות?

כחלון: השבוע ח"כ רחל עזריה ואני ישבנו עם ראש רשות המיסים. הם מתנגדים לזה בצורה חריפה ביותר. הם יכולים להכיר במס במה שמייצר הכנסה וזה לא מייצר הכנסה. אין להם תשובות טובות וכרגע לצערי בעניין זה אין לי בשורות. אנחנו עדיין לומדים את הנושא ונעשה דברים, גם אם ייקח זמן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה