בדוק: זה המפתח לזיהוי שקרנים

עזבו אתכם מלבקש שהאדם מולכם יביט לתוך עיניכם כדי לבחון אותו. כך תוכלו לדעת מי באמת אומר לכם אמת ומי סתם מחרטט

25/01/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

שקרנים

הייתם חושבים שהימנעות מליישר מבט או לגמגם יסגיר אתכם כשקרנים אבל מתברר, אם להסתמך על הפסיכולוגית המומחית, פרופסורית איימי קאדי מאוניברסיטת "הרווארד" היוקרתית, אין באמת סממן אחד פיזי חיצוני וחד משמעי שיכול לחרוץ את הידיעה האם האדם מולכם שקרן או לא.

בספרה החדש "נוכחות", היא טוענת שכדי לזהות שקרן צריך לפעול בכמה רבדים ולהפעיל מספר "ערוצי קליטה" סביב אותו אדם. כלומר, לבחון איך הוא מדבר, מתנהג, הולך, מה הוא אומר ומהן הבעות פניו. להסתמך רק על סימן אחד זה מתעתע. אז בפעם הבא שתגידו לאדם מולכם "תסתכל לי בעיניים ותגיד את האמת", אל תצפו שהוא לא יצליח. קטן על השקרן לשחק אותה.

"לשקר זו עבודה קשה", היא אומרת, "אנחנו מספרים סיפור אחד בזמן שאנחנו מדכאים אחר. כאילו שזה לא קשה מספיק גם ככה, רובנו חווים רגשות אשמה בזמן הזה, אותם אנחנו גם מנסים לדכא. אבל אין לנו את הכוח המנטלי לשלוט בהכל בלי שרמזים ידלפו החוצה". הדרך הטובה לזהות שקרן הוא לשים לב בין איך אדם מתנהג לאיך שהוא מדבר. לחפש את הפערים. טון שמח לצד פרצוף זועף יכול להסגיר שקרן. לדברי הפרופסורית, אנשים גרועים בזיהוי שקרנים. בני אדם פשוט מנחשים ולא תמיד מסוגלים לקלוע.

אנשים נוטים לייחס חשיבות יתר למה האדם אומר לנו ולא למעשיו. לצערי, אני בעצמי גיליתי איך אדם יכול לומר דבר אחד ולהראות לי את ההפך ועדיין ייחסתי משמעות גדולה למילים שלו. אנחנו נאחזים במילים יותר מדי ופחות להתנהגות. בשורה התחתונה מעשים מדברים בעד עצמם.

מה שמעניין הוא שאנשים שסבלו מהפרעת קשורת מילולית זיהו שקרנים באופן טוב יותר כי המילים לא הסיחו אותם והם שפטו אדם לפי פעולותיו. מכאן כדאי לשים לב למכלול התנהגויות של אנשים. לצערנו, יותר מדי שקרנים מתהלכים לצדנו אבל לפחות נצמצם את הפגיעה בנו אם נשים לב למה שקורה בזמן אמת ולא נשלה את עצמנו.

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה