אזהרה: נרות ריחניים יכולים להרוג אותך

אם חשבתן שלהדליק נר ריחני זה כיף, נעים ורומנטי, תחשבו שנית. מחקר מצא שכאשר חומר המצוי בנר בא במגע עם חמצן הוא הופך לרעיל ויכול להוביל לסרטן. לא צריך שתדליקו לי נר, לא לא

24/01/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

נרות

אתן מכירות את הרגע הרומנטי והמופלא, בו את מדליקה נר ריחני ומתמסרת לניחוח הנהדר ולאווירה החמימה שיצרת עם עצמך או עם אהובך. ובכן, אני לא רוצה להכניס אתכן ללחץ, אבל חוקרים גילו שהחומר "לימונן", (Limonene), אשר מעניק ריח נעים לנר עלול להפוך לכימיקל המכונה "פורמלדהיד" ברגע שבא במגע עם חמצן. המשמעות היא שבמקרה הממש רע, יכול להיווצר סרטן אצל האדם שהסניף את זה. במקרה "הטוב" הכנסת רעל לגוף.

הלימונן הוא דווקא בטוח כאשר משתמשים בו כחומר שנותן טעם לאוכל וכאשר הוא מעניק ניחוח נחמד ומרענן בחומרי ניקוי אבל כאמור, הסכנה נוצרת כאשר הוא בא במגע עם אוויר. ברגע כזה, 50 אחוז מהמולקלות שלו הופכות לפורמלדהיד. מדובר בחומר רעיל לבני אדם כאשר החומר הזה נקשר לסרטן האף והגרון. שלא נדע.

נרות

מדענים, וביניהם החוקר הראשי פרופסור אלסטייר לואיס מהמרכז למדע באוניברסיטת ניו יורק, טוענים שמדובר בכמויות גדולות של חומר רעיל במיוחד. לואיס מצא בנר ריכוז לימונן, שמתרחש טבעי בצמחים, בכמות פי 100 ממה שחשב שיהיה. החומר הזה נשאר באוויר יותר זמן ממה שמומלץ ולכן מדובר בדבר האחרון שהייתי מחשיבה כרומנטי אלא אם זוג מביא אותה ברומיאו ויוליה שיק, רק שבמקום רעל מדליק נר עד הסוף.

"מה שמדהים הוא כמות החומר הזה שנמצא בבתים של אנשים", אמר לואיס המוטרד, "הכימיקלים המבושמים האלה שולטים בתוך הבתים. מדובר בנזקים לטווח רחוק שאנחנו עדיין לא יכולים לאמוד עד הסוף". אם לא בא לכם לוותר על התענוג הריחני אז מומלץ לפתוח חלונות ולאוורר את החלל כמה שיותר. כמו כן כדאי להצטייד בצמחים לבנדר וגרניום שסופגים את זה.

תודו שזה קצת מנפץ קצת את החשק מלהדליק אותם. בעידן הנוכחי, המבחר עשיר מתמיד. נרות מגיעים בכל סוגי הריחות אפשריים: וניל, תות, מנטה, לבנדר, מה לא. אבל עם כל הכבוד לריחות הנהדרים האלה, אם הם יכולים להרוג אז עדיף באמת לוותר ועכשיו. כן, זה הזמן לדקלם את השיר: "לא צריך שתדליקו לי נר".

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה