סיבה לנשיקה: 10 עובדות מדעיות על נשיקה

נשיקה היא הביטוי הפיזי והרגשי המתוק ביותר לאהבה רומנטית. מעבר להנאה, לביטחון העצמי ולקרבה הרגשית שנשיקה לוהטת יכולה לחולל, יש לה יתרונות בריאותיים נוספים: הנה 10 סיבות מדעיות מדוע חשוב להתנשק יותר

24/01/2016
Lifehacks קבלו עדכונים מLifehacks
  • RSS

סיבה לנשיקה. צילום: שאטרסטוק

נשיקה היא מחווה גופנית של אהבה ותשוקה, היא מסוקרת ומתוארת עוד מימי התנ"ך, בעלת היסטוריה ארוכת שנים ועד היום היא לא אחרת מהביטוי המתוק ביותר לקרבה גופנית ורגשית בין בני זוג. היא עשויה להעלות את הערכה העצמית של שני הצדדים, להקנות ביטחון, להאיץ ולהרים את מצב הרוח ואפילו להקל על כאב. מה עוד? פרט לתחושות שהיא מעלה קיימים מספר מוקדים חיוביים שלהם היא משמשת, כיום המדע בוחן ומאשר מה הם היתרונות החיוביים של נשיקה. לפניכם 10 סיבות מגובות על ידי המדע למה חשוב להתנשק יותר.

נשיקה מקלה על כאב גופני

אנדורפינים הם הורמונים לשיכוך כאבים המשתחררים כאשר אנחנו מתנשקים. לא סתם נשיקה מקלה על כאב גופני, זה המוח שלנו שדואג לעכב את מסלול הכאב ובכך לספק הקלה לכאבים. נשיקות גם מועילות לאנשים הסובלים מכאבים כרוניים עקב הפרעות אוטואימוניות (דלקת מפרקים שגרונית, וכו') וסוגי הסרטן ממאירים. ישנם מספר מצבים המובילים לשחרור של אנדורפינים, בעת פעילות גופנית מאומצת, קיום יחסי מין, חיוך וצחוק חזקים, במהלך עיסוי ואפילו בשינה. כמו כן, ידוע כי אכילת שוקולד משחררת אנדורפינים.

נשיקה משפרת את בריאות הלב

נשיקות לוהטות יכולות להפחית את הלחץ הפיזי הכללי שהלב שלנו חווה בחיי היום יום על ידי וויסות קצב הלב ולחץ הדם. מחקרים מראים כי אנשים אשר מקיימים אהבה באופן קבוע עשויים לפתח ב-45% פחות מחלות לב מאשר אלה המקיימים אהבה פעם אחת בחודש. נשיקות על בסיס קבוע יכולות לעזור להימנע מנטילת תרופות לב ומינונים גבוהים של אספירין וכדורי הרגעה אחרים.

נשיקה מפתחת חסינות ועוזרת לגוף להתמודד עם אלרגיות

נשיקות יכולות להגביר את הפעילות של התאים חיסוניים בגוף שלנו כיוון שבכל נשיקה אנחנו נחשפים לבין עשרה מיליון למיליארד חיידקים שונים. עם זאת, מרבית החיידקים הם מבקרים קבועים בפה שלנו ולא גורמים להדבקות במחלות שונות. מתוך המפגש הקבוע עם החיידקים בנשיקות הלוהטות ביותר, גופנו מפתח חסינות למחלות ומוצא נוגדנים לאלרגיות ותסמינים עונתיים. הידעתם כי בזמן כל נשיקה הגוף משגר כמות גדולה של תאי דם לבנים למערכת הדם במטרה להילחם במזהמים?

נשיקה מקלה בכאבי ראש ומיגרנה

זה כבר ידוע כי נשיקות מרחיבות את כלי הדם ודואגות לשחרור של דופמין, סרוטונין ואנדורפינים רבים אשר כולם עוזרים בהקלה על כאבי ראש, מתחים נפשיים ומגרנות חמורות. הם משמשים כפתרון טבעי לשיכוך כאבים קלים עד בינוניים ועשויים להשכיח מאתינו את ביקורו המכאיב של כאב הראש.

נשיקה מחזקת שרירי הפנים

נשיקות כרוכות בעבודה קבוצתית של 34 שרירי פנים וכ- 112 שרירי יציבה. נשיקות לוהטות מגדילות את הטון של שרירי הפנים האחראים על הבעות הפנים. בלעדיהם היינו כמעט חסרי יכולת לתקשר, בנוסף נשיקה גם מסייעת בהקלה על דיסטוניה ועל מחלות של שיתוק שרירים אחרות. היא שומרת על עור הפנים שלנו רענן ומתוח ועל שרירי הצוואר והגב חזקים וגמישים.

נשיקה שורפת קלוריות

מחקרים קבעו כי נשיקה לוהטת שנמשכת יותר מ-20 שניות יכולה לשרוף עד כ-6 קלוריות בכל דקה. זה אומנם לא יהפוך אתכם לרזים במיוחד אבל זאת בהחלט פריקת אנרגיות לא רעה בכלל בהשוואה לפעילויות אחרות.

נשיקה משפרת את היגיינת הפה

נשיקה טובה מגבירה את הפרשת הרוק וכתוצאה מכך גורמת לשחרורם של אנזימים רבים אשר כל תפקידם הוא בניקיון רובד השן. דבר שמטיב איתנו וישמח את רופא השיניים שלנו לא פחות, יותר רוק משמע פחות עששת. 

נשיקה מורידה את לחץ הדם

כיצד נוכל לאזן את רמות לחץ הדם בעזרת נשיקות לוהטות? תכירו את ההורמון "ואזופרסין" שאחראי על משק המים. הוא לא רק מעלה את רמת לחץ הדם בזמן קיום יחסי מין והתאהבות הוא גם אחראי על חיזוק המשיכה ורמת תשוקה מינית מוגברת. עם זאת בזמן נשיקה נראה שלחץ הדם עשוי לרדת בשל הרחבת כלי הדם בגוף. לפיכך, נשיקות יכולות לגרום לירידה בלחץ דם, אפילו אצל אנשים עם יתר לחץ דם, על ידי מתן הקלה פיזית והפחתת רמות לחץ שלהם.

נשיקה מקלה על התכווצויות הווסת

נשיקה טובה גורמת לשחרור אנדורפינים המעכבים כאב, הם גורמים לכלי הדם שלנו להתרחב, במקביל לאנדורפינים שמשתחררים בזמן הנשיקה משתחרר גם הורמון בשם "אוקסיטוצין" האחראי על התכווצויות הרחם בזמן הווסת ולאחר הלידה. בין היתר, הורמון זה מופרש אצל גברים ונשים בזמן חווית אורגזמה והוא אחראי גם על החשק המיני. יש אומרים, שכאשר שני החומרים הללו משתחררים בגופנו אנחנו עשויים להיות פחות מודעים לכאבים ובניהם במיוחד לכאבי מחזור שעשויים להיות מורגשים פחות.

נשיקה משפרת מצב רוח ומורידה את המתח הנפשי

כשחושבים על זה, הורמונים הם שמנהלים את חיינו, אחראים על מצב הרוח ומשפיעים על ההתנהגות שלנו. בפועל אנחנו לא יותר ממשחק בכימיקלים, שק של הורמונים עם דעות שמעצבות נפש. כשאנחנו אוהבים משתחררות כמויות גדולות יותר של הורמונים כמו דופמין וסרוטונין האחראים על תחושה של סיפוק ועונג במוחנו. דבר שגורם לנו לרצות להיות מאוהבים ולהתמכר לעונג הפיזי שאנחנו חווים. נשיקות גם יכולות לשחרר אוקסיטוצין במוח שמגביר ומחזק את הקשר הרומנטי בין בני הזוג, הוא מגביר את המוטיבציה ואת הרצון להשקיע באהבתנו. נשיקות יכולות להפחית ייצור של הורמוני לחץ וביניהם אדרנלין. מחקרים כבר הוכיחו כי גברים אשר יצא מהבית כל יום אחרי שקיבלו נשיקה לוהטת מבת זוגתם הצליחו יותר, עשו יותר כסף והיו יותר שבעי רצון מהיום שלהם. נשיקות טובות יכולות להוריד מהמתח הנפשי, לשפר את מצב הרוח הכללי ולהגביר את הערכה העצמית.

***

לכתבות נוספות ב-Lifehacks – הקליקו כאן

השתתפו בקורסים של Lifehacks 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה