לקראת האוסקר: שרלוט רמפלינג נגד ספייק לי

בימים אלה דרמה מסעירה את הוליווד בעקבות הצהרותיו של הבמאי ספייק לי ש"טקס האוסקר גזעני" השנה. השחקנית שרלוט רמפלינג לא נשארה חייבת ומחתה נגד דבריו: "הוא גזען על לבנים"

24/01/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

שרלוט רמפלינג וספייק לי

בימים אלה עולם הבידור מרותק מסאגה מעניינת שהתפתחה בין השחקנית הבריטית המופלאה שרלוט רמפלינג, המועמדת לאוסקר על תפקידה בסרט "45 שנים" לבמאי האמריקני ספייק לי. הבמאי יצא נגד הטקס בטענה שכולם לבנים ברשימת המועמדויות אבל לטענתה, דווקא הוא "גזעני כלפי לבנים". היא הוסיפה, "זה בכיוון ההפוך. זו גזענות. אי אפשר לדעת, אולי לשחורים לא הגיע להיות השנה במועמדויות הסופיות", אמרה בצרפתית לתוכנית הרדיו "אירופה 1".

מדובר ללא ספק בדרמה מעניינת. לאורך השנים זה היה אישיו בטקס האוסקר האם יהיו מועמדים שחורים לתפקידים וכאשר האלי ברי זכתה בפסלון הנכסף לפני כמה שנים על תפקידה ב"מונסטר בול" היה זה אירוע מכונן ולא רק בגלל השמלה המהפנטת שלבשה. היא הייתה האישה השחורה הראשונה שזכתה לטייטל "השחקנית הטובה ביותר". קשה היה להאמין שלקח כל כך הרבה זמן עד שאשה שחורה מקבלת הכרה כזו בקולנוע אבל גוון עור לא אמור להוות שיקול בכל הנוגע לכשרון ו"הטוב ביותר אמור לזכות" הוא ביטוי שאני דוגלת בו.

שרלוט רמפלינג

במילים אחרות, אם במקרה לא היה שחקן שחור שהביא אותה בתפקיד בלתי נשכח השנה, קורה ואין זה מצדיק בהכרח יציאה גזענית כלפי לבנים, כפי שספייק לי מיהר להצהיר. צבע לא אמור להיות פקטור. האיש גם החליט להחרים את הטקס באקט הפגנתי. לי, שזכה כבר על פרס מפעל חיים בעבר, אף שלח מכתב חריף לאקדמיה, על כך שאין שחורים מועמדים. גם וויל סמית' ואשתו ג'דה יחרימו את הטקס. מבחינת לי, חייבים לשנות את השיטה ולתת מקום למיעוט ברשימות, כלומר שהאקדמיה האמריקנית צריכה לקבוע מכסות. נגד טענה זו יצאה רמפלינג שלא מאמינה שצריך "לקטלג בני אדם".

שרלוט רמפלינג

חייבים להודות, הדרמה הזו יכולה להפוך לסרט לא רע. אולי אפילו להיות מועמד לאוסקר.

צילום: גטי אימג'ס ויוטיוב
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך