הישרדות: אי השדים

תכנית כמו "הישרדות" מוכיחה שהחיים הם דבר מכוער, שהרטוריקן הוא מנצח והרגיש הוא מפסיד. אם החיים באמת כאלה, אז למה בכלל לצאת מהבית?

22/02/2011
אביטל לביא קבלו עדכונים מאביטל
  • RSS
» אירית רחמים במראה הטבעי. צילום מסך

מקרה ראשון

הפרק הפותח את עונה 5 של "הישרדות".

אירית רחמים, "אדריכלית אירועים", אמא לשניים ואשת כדורגלן, משתפת פעולה עם נטלי ב' במשימת חסינות. אירית, שמוציאה מפיה משפטים כמו "האחרונה שהתעסקה איתי מצאה את עצמה באגרטל באולמי רסיטל", היא אישה חזקה. לא במובן של עוצמה, אלא במובן של כוחניות.

היא דואגת להראות למצלמה, לחברי השבט שלה ולכל מי שנכנס לרדיוס שלה, שהיא אישה שעומדת על שלה. המסר הועבר כבר בשוט הראשון, אבל אירית ממשיכה בשלה. במשימת החסינות, אירית ונטלי היו צריכות לשתף פעולה במה שנגמר בהשתלטות של אירית על המשימה ובדחיפה של נטלי לשוליים. פיזית, לא רק מנטלית; היא למעשה ממש דחפה אותה לשוליים. נטלי, בחורה עם ראש מקורקע והבנה לא רעה של דינמיקה אנושית, הביעה את תסכולה מול אירית ושאר חברי השבט אחרי שהמשימה הסתיימה בהפסד של השבט שלהן.

אירית, שהרי – האחרונה שהתעסקה איתה מצאה את עצמה בתוך אגרטל באולמי רסיטל – פתחה במונולוג דורסני שבסופו חברי השבט הגיעו למסקנה שנטלי שגתה בכך שבכלל פתחה את פיה. אפילו נטלי, המתוסכלת מההתנהגות חסרת הקולגיאליות של אירית – השתכנעה בסיום הוויכוח שהיא אכן זו ששגתה. בסיום הפרק, כמסורת ב"הישרדות", מועצת השבט ניהלה דיון שבמהלכו אירית רחמים לא הייתה צריכה לומר הרבה בשביל שהדיון ימשיך מאותה הנקודה שבה הפסיק; אותה נקודה שבה הכוחניות משתקת כל היגיון, ה"חזקה" - אמנית הרטוריקה - יצאה מנצחת והגיונית, ואילו ה"חלשה" - בעלת יכולת ההבעה הרגשית - יצאה מופסדת וטועה.

בסופה של מועצת השבט  הודחה נטלי ב' מהתכנית.

מקרה שני

פרק שלישי של "הישרדות" 5

אביב, מנהיג השבט, חווה קשיים חברתיים ולא מצליח להסתגל לשבט החדש. הוא מחליט לשתף את חבריו לשבט בקשיים האישיים שלו, וממשיך בסיפור אישי קשה על אימו שהתגלה אצלה גידול סרטני כשבועיים לפני שהגיע לאיי קמרינס. בן, חבר של אביב לשבט בנאו, מביע התנגדות על השיחה שאביב ניהל עם חברי השבט, בטענה שזה עשה סחטנות רגשית. אביב, שחש פגוע על כך, מביע את תסכולו במועצת השבט. בן, מצידו, ממשיך בשלו, ובכוח. הוא מרים את הקול ואומר ש"אם השתמשתי במילה סרטן – אני אתבע אותך לפי הוראות כל דין בגין הוצאת לשון הרע". הדיון ממשיך בכך שאביב אולץ להתנצל בפני בן.

במקביל לארועי אותו היום, מוראל, מתמודדת נוספת, מבקשת לא להתמודד במשימת החסינות האישית, משום שהיא לא מרגישה טוב. במועצת השבט החברים מביעים מרמור על כך, על אף שלא הייתה לבחירה שלה השפעה על השבט. מוראל, בחורה עם אינטליגנציה רגשית מפותחת, מביעה במועצה הזדהות עם אביב על סיפורו ומגנה עליו מול בן. היא מבקשת מחברי השבט להביע כבוד לסיפור האישי הקשה של אביב, ומשתפת אותם בכך ששנה וחצי לפני כן, היא איבדה את אחיה.

גם בסופה של מועצת השבט הזאת, דווקא בעלת היכולת להבין דינמיקה חברתית, ולקלוט את הדקויות שלה בעזרת סנסורים רגישים שחסרים אצל אנשים כמו בן, מוראל זאת שמודחת.

אי של אלימות

תכנית כמו "הישרדות" מציעה רעיון מיושן שאומר: "החזק הוא זה ששורד". החיים פעמים רבות מוכיחים לנו שלא החזק הוא זה ששורד, אלא הגמיש. זה שקיימות אצלו יכולות הסתגלות, יכולות הזדהות, יכולות רגישות. תכנית כמו "הישרדות" משמרת רעיון מיושן שאומר שהכוחני הוא זה ששורד, ולא זה המחזיק ביכולות חברתיות או רגשיות. שדווקא אלו שמביעים את עצמם בצורה רהוטה, שמחוברים לתחושותיהם ומסוגלים ליצור קשר רגשי עמוק עם שאר חברי השבט שלהם – הם אלו שנתפסים כחלשים.

על פי תכנית כמו "הישרדות", מי שמביע רצון, חשק, רגישות או קושי – הוא חלש. ולחלשים בחברה אין מקום. על פי תכנית כמו "הישרדות" לדמגוגים יש עליונות חברתית.

אני מעדיפה להישאר בבית כל יום, על פני היתקלות באנשים שיכולותיהם לסובב את האמת מציגה אותם כחזקים ומובילה אותם לניצחון, ואילו יכולותיהם של אחרים להיות רגישים ואנושיים – מביאה אותם להדחה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה