הטרדות במד"א: "הייתי תוקע אותך על השולחן"

אמש שודר התחקיר המטלטל של יפעת גליק על הטרדות מיניות במד"א. גליק מספרת ל"סלונה" על התחושות הקשות במהלך התחקיר, הצעדים הצפויים ועל ההודעות שהשאירו ששלחו לה מתנדבות נוספות. "תם עידן השתיקה. אנחנו הנשים חזקות יותר ממה שנדמה לנו"

17/01/2016
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

יפעת גליק

לא הרבה פעמים אנחנו נחשפים לתחקיר כל כך מזעזע כפי שחשפה העיתונאית יפעת גליק חשפה אמש ב"חדשות השבת". בתחקיר צעירות מכל הארץ סיפרו באומץ איך נהגי אמבולנס הטרידו אותן מינית, מילולית ופיזית. מדובר ללא ספקר במסמך אנושי מזעזע שעורר תחוש קשה מאוד בקרב כל הצופים והצופות.

"הייתי תקוע אותך על השולחן", "יש לך גוף פצצה את בטח עושה דברים משוגעים במיטה", "רוצה למצוץ לי", הם רק חלק מהציטוטים המבחילים שנזרקו לעבר בחורות אלה, אותם גליק העלתה לפוסט בפייסבוק אשר קידם את התחקיר שלה. כן, עולם אפל מתגלה לפנינו, כאשר נהג האמבולנס, "המושיע" הופך לאדם אשר מרשה לעצמו הכל מול מתנדבות צעירות ומלאות מוטיבציה.

"הן לא הבינו בזמן אמת שמנצלים אותן", כתבה גליק בפוסט שלה, "ואם הבינו לא ידעו מה לעשות עם זה, ואיך. והיה גם הפחד הזה של מה יקרה אם יסרבו? מה יגידו עליהן? הפחד הזה הצמית את הנשמה. אז הן קפאו. אחר כך נעלו את הזיכרון בתוך תיבה דמיונית וחשבו שאת המפתח אליה איש לא ימצא לעולם".

את גליק תפסתי לאחר שידור התחקיר כדי שתרחיב בנושא ותשפוך אור על איך ממשיכים מפה. "בעקבות התחקיר שלנו הודיעה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה שתכנס דיון מיוחד בנושא ההטרדות המיניות במד"א", שיתפה גליק, "ח"כ עאידה תומא סלימן נרתמה מיד ואמרה שתדרוש בוועדה תשובות מכל הגורמים האחראיים."

מד"א תחקיר

כבר עכשיו התחקיר הוביל לכמה מהלכים. יו"ר וועדת המשמעת במד"א, שאף שהורשע בהתנהגות בלתי נאותה כלפי מתנדבת צעירה המשיך לשמש בתפקידו – התפטר, מגלה גליק. "בכל פעם שאני מפרסמת תחקיר, אני מכינה את עצמי נפשית לאפשרות שלא ישתנה מאום, אבל בסתר הלב ממש מקווה שמשהו כן יקרה. הרי בשביל זה כל כך רציתי להיות עיתונאית והנה, מסתמן שהסיפור הזה לא יעבור בשקט".

כצפוי, הסיפור עורר מהומה לא קטנה. "הציבור הגיב באלפי שיתופים וצפיות ונבחרי הציבור כבר מביעים רצון לתקן. אפילו אם נהגי אמבולנס, שידם היתה קלה על הרגל של המתנדבת, יחששו - עשינו את שלנו. בתום שידור התחקיר, תוך חמש דקות התמלא האינבוקס שלי בפייסבוק וגם בטוויטר בהודעות של מתנדבות, שהחליטו לדבר. כולי תקווה שהפרסום ייתן כוח לעוד נשים שעוברות הטרדה מינית במד"א או בכל מקום אחר - לא לשתוק יותר. תם עידן השתיקה. אנחנו הנשים, חזקות הרבה יותר ממה שנדמה לנו. עלינו להפסיק לשמור סודות על הטרדות מיניות בבטן ולהתחיל לספר".

מד"א תחקיר

לא מובן שהסיפור הזה ראה אור. גליק מספרת איך נחשפה אליו. "זה שנים שמתגלגלים סיפורים על הטרדות מיניות בשורות ארגון מגן דוד אדום", היא מספרת, "לפני כמה חודשים מאיר דהן, הצלם הדרומי שלנו, סיפר לי יחד עם ויקו אטואן, עורך "חדשות השבת" ואיש דרומי בעצמו, על שמועות שמסתובבות באזור בנושא.

"מודה שהשתוממתי כשהבנתי עד כמה רחבה התופעה: בנות בדרום, בנות במרכז, בנות באזור הבירה. בכל מקום שאליו הגעתי, מצאתי צעירות, מקצתן קטינות, שחוו הטרדה מינית על ידי נהגי אמבולנס במד"א: מילולית ופיסית. יש גם מקרים שבהם נערה שודלה לקיים יחסי מין עם נהג ניידת מגן דוד אדום לאחר שהעניק לה סמכויות נוספות, שלא העניק לבנות אחרות ונאמר לה שכדי להיות מאוחדת איתו בגוף וגם בנפש, עליהם לקיים יחסי מין. אגב, כשהוריה של אותה נערה קטינה "עלו" על הקשר ביניהם והנערה ביקשה לסיים את היחסים, הוא שלח לה קריאות שווא של אמבולנסים".

לגליק לא היה פשוט כל התהליך הרגיש אבל היא לא נכנעה. "כל תחקיר הוא רגיש אבל הטיפול בתחקירים שבהן מעורבות נפגעות תקיפה מינית הוא מיוחד. לכן התעקשתי לנסוע לכל מתלוננת בעצמי עם מצלמת הוידאו הקטנה שלי כדי לעטוף בתחושת הגנה מירבית את המרואיינות, שלא מעוניינות שיזהו אותן. השעות שבהן נפגשתי איתן היו שעות מוזרות: שעות לילה מאוחרות מאוד או עם הזריחה בבוקר. הכל כדי למנוע אפשרות שמישהו יזהה אותן.

מד"א תחקיר

"התחושות שלי כשדיברתי איתן היו קשות. האזנתי, הצטמררתי ועלתה בי תחושת קבס. ראיתי שם הרבה מבוכה וכאב בעיניים. אמנם עברו שנה, שנתיים ושלוש מאז קרה המקרה שלהן ורק עכשיו הן מתחילות לעכל את מה שחוו. רק עכשיו הן מתחילות להבין שמה שעשו להן לא בסדר. וגם אם הבינו, הן פחדו להתלונן. אחת אפילו ציינה בתמימות שחששה שמשפחתו של הפוגע תיפגע אם תגיד משהו. אחרת פחדה מההשלכות שיהיו לתלונה על המשך ההתנדבות שלה. והרי היא כל כך רצתה להתנדב ולתרום לחברה".

לילות לבנים רבים עברו על גליק. "הטריד אותי לדעת כיצד קורה שכל כך הרבה שנים כולם יודעים על זה, נושא ההטרדות המיניות עובר מפה לאוזן. פה יש סיפור, שם יש סיפור, אז אם כ-ו-ל-ם יודעים על זה במד"א, איך ייתכן שאף אחד לא עשה משהו? איך ייתכן שסיפור כזה 'מחליק' בכזו טבעיות תחת אורות הסירנה?

"בתחקיר התראיינו שתי בנות שמתנדבות עד היום במד"א והסכימו להיחשף באומץ בפנים גלויות. נמאס להן לשתוק. לדעתי הבנות הללו, סתיו פילץ ודניאל פיין, הן הקול של כל מי שאי פעם דיברו אליה גסויות או נגעו בה והיא פחדה להתלונן. בכתבה הזאת ובכלל. אני מסירה בפניהן את הכובע על גילוי הלב. אגב, לדניאל היתה בדיוק משמרת במד"א אחרי שידור התחקיר".

לינק לכתבה ששודרה:

[youtube EzZOZkSLuJo nolink]

צילום: מתוך הכתבה ששודרה ב"חדשות השבת"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך