הצעת חוק: עונש מאסר על צריכת זנות

גברים צריכים להבין מה שמלמדים ילדים: שיש אחריות למעשים שלהם. אם אתה הולך לזונה, גם אתה תשלם את המחיר. לא רק היא. גברים צריכים להבין עוד משהו - שאף אישה לא בוחרת להיות זונה

13/01/2016
עדי בלדרמן קבלו עדכונים מעדי
  • RSS

מאסר על צריכת זנות. צילום: שאטרסטוק

בתוך כל החושך שמציף אותנו בחודשים האחרונים, הבליחה אתמול נקודת אור - הצעת החוק של ח"כ שרן השכל שמטרתה לאסור צריכת זנות בישראל. בלי לשים לב, בתוך החושך, הסתנן לו חוק למען זכויות אדם בכלל ועל זכויות נשים בפרט. לראשונה מתקבלת ההכרה וההבנה שבתחום הזנות האחריות מוטלת גם על צרכן הזנות ולא רק על האישה העוסקת בה.

עד היום מדינת ישראל נהגה להאשים ולהעניש רק את הזונה, שזה בדיוק כמו להאשים רק את סוחר הסמים בעיסוק בסמים, מבלי להעניק אחריות גם לנרקומן.

ע"פ הצעת החוק, לקוח שייתפס צורך זנות בפעם הראשונה יחויב לעבור תכנית הדרכה שתכלול סדרת הרצאות ותכנים מתחום הבריאות, המשפט והחוק. למרבה הפלא, תכנים על זכויות הפרט לא נכללו בתכנית.

אולי אני אידיאליסטית, אולי אני נאיבית, אבל צריך ללמד גברים לא ללכת לזונה - לא בגלל שהם עלולים להיכנס לכלא, לא בגלל שהם עלולים להדבק במחלות מין ולא בגלל שזה מביך. גברים צריכים להבין שהם לא צריכים ללכת לזונה כי זה פסול. כי זה רע. כי אף אחד לא יכול לשלם כדי לנצל גוף של מישהו אחר. ללכת לזונה זה פסול כי אישה היא אדם, גם אם היא זונה.

גברים צריכים להבין מה שמלמדים ילדים: שיש אחריות למעשים שלהם. אם אתה הולך לזונה, גם אתה תשלם את המחיר. לא רק היא. גברים צריכים להבין עוד משהו - שאף אישה לא בוחרת להיות זונה. אני אכתוב זאת שוב: אף אישה לא בוחרת להיות זונה. נשים שעוסקות בזנות עושות זאת כי החיים שלהן דרדרו אותן לשם. הן לא בחרו להגיע לשפל, הן נאלצו לעשות את זה כדי לשרוד. גבר שהולך לזונה פשוט מנצל את זה.

הצעת החוק מבורכת, אבל תהיה חסרת משמעות אם לא תהיה אכיפה. זה מאוד טריוויאלי ומאוד ברור אבל בישראל 2016 לא בטוח שזה יקרה.

אני מקווה שהנושא יהיה מספיק חשוב בשביל לא להיות שולי, בשביל להקצות משאבים כדי ליישם את החוק. ואם כבר מישהו מהמשטרה, כלומר אלה מביניהם שלא עסוקים בהטרדה מינית, אלא מבינים שנשים אינן חפץ, יחשוב שהנושא חשוב, אני מקווה שהשוטרים לא "יסלחו" ללקוחות. אני מקווה שהגברים ה"נורמטיביים" לא ישפיעו על השוטרים עד כדי ויתור ("אחי, זאת פעם ראשונה. אשתי תהרוג אותי, אתה יודע איך זה").

כדי שהצעת החוק הזו תיושם חשוב קודם כל שהשוטרים יבינו שזנות זה רע ושהבעיה היא לא הסמים שנלווים לזנות, ולא האלימות שנלוות לזנות, אלא המעשה עצמו. גם אם הכל נעשה "בשקט" ובלי להפריע לסדר הציבורי, הזנות היא מעשה מנצל ופסול.

מה הסיכוי שהצעת החוק תעבור? מה הסיכוי שגברים שהולכים לזונות ייענשו? מה הסיכוי שזה יקרה במדינה שבה השוטרים מטרידים מינית, "זכויות אדם" זה ביטוי מגונה והשרה לשוויון מגדרי שותקת?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה