7 דרכים בהן פייסבוק הורסת לך את הזוגיות

פייסבוק מקלה עלינו להתחבר שוב עם חברים ותיקים ולאתר קרובים מרחבי העולם, אבל הרשת החברתית הפופולרית גם גורמת לנו להתנתק מהאדם החשוב לנו ביותר: בן הזוג

11/01/2016
בריטני וונג, הפינגטון פוסט קבלו עדכונים מבריטני וונג,
  • RSS

פייסבוק זוג רב

הפסיכולוג ג'ון גרוהול, מנכ"ל ומייסד סייק סנטרל, רואה את זה קורה שוב ושוב.

 "התקשורת הזמינה בפייסבוק מניעה אנשים ללכת בעקבות פיתויים ולעסוק בהתנהגויות מסוכנות," אומר גרוהול להפינגטון פוסט. "פייסבוק מקלה עלינו לעסוק בתקשורת עם פחות עכבות - מה שעלול  להוביל אותנו ללקיחת סיכונים שבדרך כלל לא היינו עושים בחיי היומיום."

 גרוהול ועוד מומחיות ליחסים מפרטים את הדרכים השונות שבהן פייסבוק מקלקל את היחסים - ואיך להימנע מכך ובהחלט כדאי לקרוא כדי לא למצוא את עצמך עם לב שבור ולא רק במובן הווירטואלי.

 1. הצפייה בגילויי החיבה הפומביים של זוגות אחרים בפייסבוק גורמת לזוגות מסוימים לחוש שהיחסים שלהם לא מספיק טובים

 "היו לי כמה מטופלות שאמרו: 'נאלצתי להתנתק מפייסבוק. האתר הזה מחרפן אותי.' האנשים האלה נאלצים להתמודד עם התמונות האידיליות של אחרים, המוצגות בפוסטים עולצים ומושלמים בפייסבוק. גם לפני הרשתות החברתיות הדשא של השכן נראה ירוק יותר. הניסיון להידמות לאחרים הוא בלתי ניתן להשגה. זה יעד שטחי." --מרגרט רד'רפורד, פסיכולוגית קלינית ממדינת ארקנסו.

 2. שיתוף-יתר בפייסבוק עלול לגרום צרות

"יש בעיה עם שיתוף-יתר. אחת המטופלות שלי, קרוליין, עבדה מאוד קשה. בוקר אביבי אחד, היא ובעלה תומס החליטו שהיא תתקשר לעבודה ותגיד שהיא חולה, כדי שיוכלו ללכת עם הילדים לגן החיות. יום לאחר מכן, כשעברה על הפיד שלה בפייסבוק, ראתה קרוליין שתומס פרסם תצלום שלהם מול ביתן הפילים. היא רתחה! היא חשה נבגדת. הוא סבר שהיא מגזימה - אף אחד מהקולגות שלה מהעבודה (או לפחות, לא אלה שיכול להיות אכפת להם) אפילו לא חבר שלה בפייסבוק. אחר כך תומס התנצל. אבל למרות העובדה שלא התכוון לפגוע בה, או לבגוד בה, הוא ראה שהמעשה שלו פגע בה. הם השתמשו בריב הזה כהזדמנות לדבר על ההבדלים ביניהם בתחום השימוש ברשתות החברתיות. למה היה כל כך חשוב לתומס לפרסם תמונות של המשפחה שלו בגן החיות? מה היתה המשמעות של זה מבחינתו? איך היתה התחושה אילו הניח לזה להיות רק היום 'שלהם,' בלי פוסטים, לייקים או תגובות? הם דיברו על ההתנגדות של קרוליין לרשתות החברתיות. נכון, היא לא רצתה לפרסם בפייסבוק את הביקור שלהם בגן החיות מפני שהבריזה מהעבודה. אבל הם למדו תוך כדי כך שההתנגדות שלה יותר עמוקה ויותר ממושכת." --אלכסנדרה סולומון, פסיכולוגית ומחברת הספר אמיצים, עמוקים, אינטימיים: איך להתכונן לקראת אהבת חייכם ב-20 שיעורים.

 3. זוגות מתעדכנים בפייסבוק במקום להתעדכן זה עם זה

 "אחד הנושאים שבהם אני נתקלת לעתים קרובות הוא כשאחד מבני הזוג מרגיש זנוח, מאחר שבן או בת הזוג מתעדכנים כל הזמן בפייסבוק דרך הטלפון כשהם יחד. כשיש לי מטופלים שמעלים את הבעיה הזאת, אני מעודדת אותם לדבר על כך באופן גלוי עם בן או בת הזוג. אני מאמנת אותם איך לשתף רגשות על ידי שימוש במשפטים המתחילים במילה 'אני' ועל ידי כך שישתפו את בן או בת הזוג באופן ישיר כשהם מרגישים 'עצובים', או 'זנוחים.' לעתים קרובות, הדיבור הגלוי על כך והשינויים הקלים באופן שבו מדברים על החששות מחוללים הבדל עצום." --ג'ניפר טוורדובסקי, מאמנת אישית וזוגית.

 4. בני משפחה וחברים הממשיכים לתקשר עם האקסים שלכם עלולים לקלקל את היחסים הזוגיים

"גירושים ונישואים מחדש מזמינים תמיד שאלות ואתגרים בקשר לגבולות ולנאמנויות, אבל פייסבוק מאלצת אנשים, זוגות ומשפחות שלמות להתמודד עם דילמות חדשות לגמרי. הלקוחות שלי, ריק ושרה, היו נשואים במשך עשר שנים. הם התגרשו באחרונה, וריק התחתן עם לין. המשפחה והחברים של ריק לא ניתקו את החברות עם שרה בפייסבוק, אז כשאחד מהם מגיב לתמונות או לסטטוסים של שרה, זה כמו סכין בלבה של לין. היא לא יודעת אם אי-פעם תצליח להשתייך למשפחה הזאת. ריק מרגיש לכוד בין הפטיש לסדן. הוא ניסה לנחם את לין, לומר לה שברור שבני משפחתו אוהבים אותה, אבל הם מכירים את שרה כבר שנים. לין הרגישה חוסר ביטחון וכעסה על ריק שהוא מגן על שרה. אז ריק פנה אל בני משפחתו וחבריו. הם הגיבו בדרכים שונות, וחלקם כעסו על הבקשה שלו. אין כאן תשובה קלה, אבל אני מזמינה את כל האנשים הקשורים למקרה כזה להכיר במתח שנוצר ולהבין את הרגשות המתעוררים בעקבות זאת." --אלכסנדרה סולומון.

 5. בקשות חברות מצד אהבות קודמות עלולות להוביל לרומנים מחוץ לנישואים

 "איימי, מטופלת שלי, היתה נשואה באושר במשך שמונה שנים. היא קיבלה בקשת חברות בפייסבוק מג'ו, אהוב לשעבר, וחשבה שלא יזיק להתעדכן איתו ולראות מה קורה בחייו. איימי התחילה להתכתב איתו דרך פייסבוק, וככל שהמשיכו לדבר, התחילו גם פלירטוטים. החיזורים שלו גרמו לה להרגיש מיוחדת וקצת פרועה - שני דברים שהיו חסרים בחיי הנישואים הצפויים שלה. מה שהתחיל בצורה די תמימה הפך עם הזמן ליותר ויותר רציני. לבסוף החליטה איימי להיפגש עם ג'ו, לשתות משהו יחד. ההחלטה הגרועה הזאת הובילה לאחרת - לשכב איתו. היא מיד התחרטה על מה שעשתה וחזרה הביתה הרוסה מאשמה ומבושה והתלבטה אם כדאי לה לספר לבעלה. איימי החליטה נגד, במחשבה שזה היה סטוץ חד-פעמי. אבל ביום למחרת כבר היתה שוב בפייסבוק, ושוב התכתבה עם ג'ו ותכננה את המפגש הבא שלהם. בכל פעם שעשתה זאת, היא הרגישה יותר ויותר אשמה. בסופו של דבר בעלה של איימי עלה על הרומן, והם נאלצו לנהל דיון עמוק על חיי הנישואים שלהם ועל עתידם המשותף. כמו שמראה הדוגמה הזאת, בחיי נישואים צריך לשמור על הקשר עם בן או בת הזוג ולהגביל את הפלירטוטים - בעיקר עם אהבות קודמות - באפליקציות של צ'אטים או ברשתות חברתיות כמו פייסבוק. זה יצמצם את הפיתויים המיותרים." --ג'ון גרוהול, חוקר, סופר, מנכ"ל ומייסד סייקסנטרל.

 6. ואחרי הבגידה, פייסבוק מקשה יותר על ההתאוששות ממנה

 "הזדעזעתי מפעולות הבילוש שכמה בנות ובני זוג נבגדים מסוגלים לבצע. פייסבוק מקשה מאוד על זוגות להתאושש ממקרה של בגידה, גם כשמשתמשים ברשת החברתית בצורה תמימה; פייסבוק עצמה מעוררת במי שנבגד בעבר חשדות, כאב וזכרונות רעים." --אמנדה דבריץ', מטפלת זוגית ומשפחתית ממדינת וירג'יניה.

 7. ההתעדכנות בפייסבוק לפני השינה יכולה לפגוע באינטימיות הזוגית ובאיכות השינה

 "אם אתם גולשים כרוניים בפייסבוק, בזמן שיכולתם ללכת למיטה עם בן או בת הזוג, הדבר עלול לחבל ביחסים. לא זו בלבד שאתם מחוברים למסך בזמן בן או בת הזוג אולי מעוניינים בשיחה שתחזק את הזוגיות, במגע גופני או בחיבוק - אתם גם כנראה פוגעים באיתותי השינה הטבעיים, מה שעלול לגרום לכם מחסור בשינה. כפי שאמרתי למטופלים שלי, ההימנעות מרשתות חברתיות (וממסכים) לפחות שעה לפני השינה יכולה לעזור לנו לישון כמו שצריך ולשפר את הזוגיות. כדאי להשאיר את המסכים מחוץ לחדר השינה." --אלישה קלרק, פסיכולוגית מוושינגטון הבירה

 מאנגלית: שרית פרקול | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק


לכתבה המקורית בהפינגטון פוסט

הפינגטון פוסט הוא אתר החדשות והבלוגים המוביל בארצות הברית בייסודה של אריאנה הפינגטון. עם 10 מליון גולשים מידי חודש, הוא הפך למוקד עוצמה והשפעה על התקשורת ועל קובעי המדיניות בגבעת הקפיטולמיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה