אמא'לה, סטרפטוקוקוס!

רופאים רבים מדווחים על מרשם אנטיביוטי לכאבי גרון, למרות שאינם חושבים באמת שיש בהם צורך. גם פה יש דרכים אחרות, פחות אגרסיביות, להתמודד

21/02/2011
אלה מור-הומאופתית קבלו עדכונים מאלה
  • RSS
» תעשה אהההה! תמונה: hinkstockphotos

בעקבות דיון עם קרוב משפחה מדרגה גבוהה ביותר, שלאורך השנים התרכך מהתנגדויותיו הרבות להומאופתיה, אך עדיין מצטייד במלאי אנטיביוטיקה לקראת דלקות גרון קלות, החלטתי להתייחס הפעם לנושא זה.

מבוגרים לעומת ילדים

אפשר לומר שאדם בישראל המצליח לעבור את החורף הנוכחי ללא כאב גרון הוא באמת יוצא דופן. כאב גרון יכול להיות מאוד מציק, יבש, מגרד, בוער, שורף, דוקר, משייף, מפריע לאכול, לשתות, לבלוע רוק - רק תבחרו משלל הדוגמאות ששמעתי בקליניקה בחודש האחרון.

כאבי גרון, או דלקת הלוע, אחראיים לשיעור גבוה במיוחד של מתן אנטיביוטיקה הניתנת כיום. למעשה, למעלה מ-75% מאלו שיתלוננו אצל הרופא על כאב גרון יקבלו מרשם אנטיביוטי, למרות שבעצם אצל מבוגרים רק 10% מדלקות אלה נגרמים על ידי חיידק. הכוונה לחיידק סטרפטוקוקוס. ליתר דיוק- 'סטרפטוקוקוס בטא המוליטי מקבוצת A'.

אצל ילדים המצב שונה. אם יבדקו את כלל הילדים, רק אצל 30% מהם יתגלה חיידק, אבל (וזה חשוב לזכור)- חצי מהם רק נשאים כרוניים. כלומר, החיידק מתגלה אצלם בבדיקה, הם אכן נושאים אתם כמות קטנטנה של חיידקים, אולם הם אינם חולים ואינם מדביקים אחרים. יש להם חיסון טבעי בגופם.

למרות שכאבי גרון לא נמשכים זמן רב ונדיר מאוד שיתפתחו מהם השפעות בריאותיות ארוכות טווח, רופאים רבים מדווחים על מרשם אנטיביוטי למרות שהם חושבים שאין באמת צורך. לטענתם, הם עושים זאת כדי לעמוד בציפיות החולים, כדי לא לאכזב הורים שמתחננים לטיפול עבור ילדם הסובל.

מי מפחד מחיידק הסטרפטוקוקוס?

אם אתם סובלים מהגרון והלכתם לרופא, אני ממליצה תמיד לבקש משטח גרון לאיתור חיידק. זו הדרך היחידה לדעת בוודאות, וכך אפשר לנסות למנוע אנטיביוטיקה לשווא. כפי שפירטתי כאן בעבר, אנטיביוטיקה לא מועילה למחלה ויראלית. לעומת זאת, הומאופתיה כן תעזור ואף תרפא, משום שבטיפול הומאופתי אין זה משנה אם מדובר בחיידק או וירוס- מה שמשנה זה האדם עצמו וכיצד הוא חווה את המחלה.

הפחד הגדול הוא מפני חיידק הסטרפטוקוקוס, שזיהום קשה שלו עלולים לגרום בטווח ארוך לקדחת שגרונית ומחלת לב, או לאי ספיקת כליות חמורה. רוב מקרי דלקות הגרון נגרמות על ידי וירוסים, שכידוע, לרפואה המערבית אין תרופה נגדם. המערכת החיסונית שלנו מסוגלת לטפל היטב בזיהום ויראלי וכן, גם בזיהום חיידקי, ואם היא נתקלת בקושי- מתן רמדי הומאופתית יכול לעזור לה לסיים את הסאגה במהירות.

צריך לזכור שהסיכוי שילדכם ילקה בדלקת שגרונית ומחלת לב הוא נמוך מאוד. מחלה זו כמעט אינה קיימת אצל רוב האוכלוסיות המערביות, היא נדירה ומופיעה בקרב ילדים החיים בעוני בצפיפות קשה, תזונה לקויה ותנאים סניטריים ירודים. כמו כן, זני הסטרפטוקוקוס שהיו נפוצים בעבר ומעורבים בקדחת שגרונית אינם שכיחים במיוחד כיום.

כמה דברים שחשוב לדעת

זיהום ויראלי:

לרוב מאופיין יותר על ידי מחלה המתפתחת בהדרגה, תוך יום יומיים. יש תחושת גירוד סביב החך, בעיקר בבליעה. תוך יומיים יתפתחו כאב גרון, הפרשה מהאף, חום לא אינטנסיבי ונפיחות בבלוטות הצוואר.

זיהום חיידקי:

לרוב מאופיין על ידי מחלה המתפתחת במהירות, תוך מספר שעות, חום גבוה ואינטנסיבי, בלוטות לימפה נפוחות באזור שמתחת ללסת וכאבי גרון קשים ביותר. לא תמיד תהייה הפרשה מהאף או סימפטומים אחרים של שפעת. למבוגרים ולילדים החל מגיל 4, יש אפשרות לזירוז אבחון הדלקת על ידי שלישיית הסימפטומים הקלאסיים:

1. מוגלה על השקדים (האזור נראה אדום לוהט, עם נקודות לבנות צהובות שמזכירות גבינת קוטג’)

2. בלוטות נפוחות בצוואר

3. חום מעל- 39.4.

כשמדובר בילד בן פחות מ-4, צריך לזכור שילדים בגיל הזה לא נוטים ללקות בקדחת שגרונית של הלב בשל סיבות שקשורות במערכת החיסון שלהם.

חולי אינטנסיבי, חולי איטי

חשוב לזכור שמבחינה הומאופתית כל האופן שבו אנו חולים- האינטנסיביות, גובה החום, מהירות ההתפתחות וכן הלאה, קשור בצורה ישירה גם לאופי שלנו, לייחודיות האנושית שלנו ומכאן ולרמדי האישית שיש לכל אחד ואחד מאיתנו ויכולה להתאים לו.

לדוגמה, שתי חברות שנדבקו באותו וירוס: אחת תסבול בעוצמה, תעלה חום גבוה, תשכב במיטה מושבתת ותבריא תוך יומיים. ואילו חברתה תפתח את המחלה בהדרגה, תוכל להמשיך לעבוד תוך כדי, אך ייקח לה כשבוע לחזור לעצמה ועוד יומיים לפחות לחזור לכוחותיה.

לכן, אם חליתם באופן אינטנסיבי או איטי, נסו לבדוק אם זה דבר המאפיין את דרך החולי שבו אתם חולים בדרך כלל. יש מצבים שזה קשור אלינו ויש מצבים שזה חלק ממאפיין הווירוס. למשל, אותה חברה שהעלתה חום גבוה וחלתה באופן אקוטי יותר, סיפרה כי משחר ילדותה היא מעלה חום במהירות ומחלותיה עוצמתיות אך קצרות.

אם נבדוק לעומק בתשאול הומאופתי, נגלה בדרך כלל כי אותה חברה מגיבה בעוצמה גם באופיה. היא מתרגשת ומתרגזת במהירות ובעלת טמפרמנט חם מזג. זאת אמנם דוגמה מעט פשטנית, אך היא מבטאה את הרעיון ההוליסטי, ליו גוף ונפש הם יחידה אחת בלתי נפרדת.

צריך לדעת שמתן אנטיביוטיקה אמנם עוזר למחלה חיידקית, ואף יכול לקצר את משכה, אך אינו מרפא באמת מהשורש. מה שיקרה הוא שעלול להיווצר מעגל הגורם להופעה חוזרת ונשנית של זיהומים, ומתן חוזר ונשנה של אנטיביוטיקה. אותו מעגל קסמים הידוע לשמצה. מבחינה הומאופתית זה קורה משום שיש יציאה מהבלאנס, חוסר איזון, ומתן האנטיביוטיקה אינו באמת מרפא את הגורם אלא מדכא את תגובת הגוף להילחם. מבחינה פיזיולוגית, הסיבה היא שהאנטיביוטיקה הורגת את החיידק אך מונעת את התפתחותם של נוגדנים, שהם ההגנה הטבעית של הגוף למחלה.

איך נוכל לטפל בעצמנו?

כאבי גרון:

♦ אפשר ליטול כמוסות שום, ויטמין C ואבץ.

♦ מומלץ לגרגר תמיסת אם של צמח הקלנדולה ותמיסת אם של צמח ההיפריקום (מוהלים 5 טיפות מכל תמיסה בכוס מים מינרלים ומגרגרים אחת לשעתיים -שלוש). התמיסה מחטאה ומרפאה.

דלקת שקדים:

♦ שתייה מרובה

♦ ויטמין C, אבץ וכן מומלץ ליטול קומפלקס של ויטמין B.

דלקת גרון:

♦ להימנע מקפאין, עישון ואלכוהול

♦ להימנע משהייה בחדרים מלאי עשן

♦ להמעיט בדיבור ולהרבות בשתיית נוזלים

♦ קומפלקס של ויטמין B,ויטמין C ואבץ.

♦ לגרגר מתמיסות האם קלנדולה והיפריקום (לפי ההוראות למעלה).

♦ אם הנכם מצטרדים לעיתים קרובות, בדקו האם אתם משתמשים נכון בקולכם.אפשר לבקש עזרה מקצועית ממורה לפיתוח קול.

♦ יציבה לא נכונה עלולה לגרום באופן עקיף גם היא לריבוי דלקות גרון, לכן בדקו את יציבתכם ואת צווארכם. במקרה הצורך אפשר לפנות לטיפול בשיטת אלכסנדר או לטיפול אוסטאופתי שמתמחה בכך.

בריאות ורק בריאות

>> לכתבה של אלה מור על חום והומאופתיה
>> לכתבה של אלה מור על אנטיביוטיקה
>> לכתבה של אלה מור על מחלות חורף

מתוך הבלוג של אלה מור

תמונות אילוסטרציה: Thinkstockphotos
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך