בשם האב: 10 הדיברות לגרוש שנלחם על ילדיו

כשהיתה נועה תינוקת התגרשו הוריה ואמה האשימה את אורי, אביה, באשמת כזב של חטיפה. אורי יצא למאבק משפטי מתיש בן 4 שנים כדי לקבל לידיו חזרה את בתו

10/01/2016
עו''ד רות דיין-וולפנר קבלו עדכונים מעו''ד רות דיין-וולפנר
  • RSS

4 שנות מאבק על הילדה. צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

אורי הגיע למשרדי לפני כשלוש שנים - יחסים זוגיים שהביאו לעולם ילדה ויחד איתה מאבק משפטי מורכב סביב הרכוש הרב, המזונות ובעיקר המשמורת. הניצחון הרכושי לא העלה שמץ של חיוך על פניו. הוא היה מרוכז כולו בנועה בתו האהובה, ונלחם על הזכות להיות אב משמעותי. נועה היתה פעוטה בת חודשים ספורים בתחילת ההליך. הבטחתי לו שבסוף ההליך - אם רק ירצה - הוא יהיה אב משמעותי לנועה.

והנה, חודשים לאחר סיומו של ההליך, בניצחון מוחץ יש לומר, הוא שלח אלי את הדברים המדהימים האלו, שיש להביאם בדיוק בשם אומרם.

***

אני יושב וכותב את זה עבורכם. אותם אבות בהם אני נתקל לאחרונה, אבות נורמטיביים שנמצאים במאבק על הזכות להיות הורים.

אני הייתי שם. עוד גבר שהפך לאבא ורצה בכל מאודו להיות הורה. אני כותב את הרשימה הזו כדי לעזור לאלו שהפכו לאבות ואז גילו שלא מאפשרים להם.

האמן לי שעשיתי את כל הדרך ממצב בו נועה, בתי האהובה בת ה-4, נמנעה ממני לחלוטין בהאשמת כזב על נסיון חטיפה, דרך יחידת הסיוע, פגישות קצרות בנוכחות האם במרכז קשר, במחלקת הרווחה וכלה בשתי לינות בשבוע וכל סופ"ש שני ארוך. את התובנות שאספתי אני פורש כאן לכל מי שזקוק, כדי שיעזרו לך להתמודד טוב ממני:

1. אל תחשוש מהלא נודע
רוב האנשים לא מסוגלים להתמודד עם אי וודאות. היום זה ברור לי. אני רעדתי מפחד. פחדתי שיקחו אותה ממני. שלא תרצה לראות אותי, שלא תישן כאן, שתתנכר אלי. פחדתי פחד מוות שלא אחזיק מעמד. בדיעבד פחדתי רק מהלא נודע. דע לך - סופו של התהליך ידוע מראש בגבולות מסוימים.

2. הדבר היחיד שקבוע בחיים הוא השינוי
התהליך בו אתה נלחם על זכותך להורות הוא ארוך, מייגע ומלא שינויים, לטובתך ולרעתך. עקרונית אתה בעמדת נחיתות. המערכת כולה נוטה בתחילת הדרך לכיוונה של האם, בעיקר כאשר הילדים רכים. קבל את התהליך כמו שהוא. דע לך שהרוב תלוי ברצון שלך, בסבלנות בנחישות ובכושר עמידתך.

3. פעולות יוצרות הרגלים, הרגלים יוצרים אופי, אופי יוצר גורל
יש הסבורים שגורלנו נקבע מראש. אני שייך לסוג האנשים שחושב אחרת. עובדתית, גורלך יקבע בהתאם לפעולות שתבצע. אלה יעצבו את הרגליך, יבנו את אופייך ומכאן יקבעו את גורל הקשר עם ילדיך.

4. אל תוותר על פגישות עם ילדיך במסגרת ההסדרים
יש אבות המזלזלים בהסדרי הראייה. לפעמים באים, לפעמים לא. אל תוותר על פגישות עם ילדיך ואל תאחר להם. תן להם להבין שאתה שם עבורם. תמיד.

5. דבר עם הילדים, חבק אותם
בפגישות עם בתי האהובה, עוד כשהיתה רכה בימים, לא הפסקתי לחבק, לנשק ולדבר איתה. סיפרתי לה כמה אני אוהב אותה וכמה היא חשובה לי. הקרבה הזאת אחראית לחלק ממערכת היחסים הנהדרת שלנו היום. כילדים אנו תמיד רוצים לשמוע ולהרגיש שאוהבים אותנו, שמתגעגעים אלינו ושתמיד יהיו בשבילנו.

6. שמור על הערכים שלך וחזק אותם
מהמסע שאתה עובר לא תצא אותו אדם. חלק יוצאים מרירים, חלק נקמנים וחלק חלשים. תהיה מי שאתה, חזק את עקרונותיך וצא חזק יותר, עמיד יותר והגיוני יותר. אל תצא למסע נקמה. העזר באיש מקצוע אם צריך.

7.  דאג לתחושה של בית
המציאות, כך או אחרת, יוצרת מצב בו לילדיך ישנם שני בתים. דאג לתחושה של בית וזה אומר בראש ובראשונה ארוחות משפחתיות בבית. מעולם לא בישלתי ולא ידעתי כיצד. עם הולדת בתי למדתי לבשל לבד, דרך מתכונים באינטרנט. אין כמו לבשל לילדיך ולתת הרגשה של בית.

8. היה מעורב בחיי הילדים
אני לא מאלה שמתנדבים לוועד. במקרה של בתי עשיתי זאת בלב פתוח ונפש חפצה. אם יש לך את הזמן היה מעורב עד כמה שניתן, הכר את הגננת/מורה בשמה, את חבריהם, הזמן אותם אליך. הכר את מערכת השעות, את הפעילויות האהובות, התעניין ושאל.

9. בחר נכון את עורך הדין שלך
לא כל עורכי הדין מלבים את הבערה וששים אלי קרב. יש כאלה שיודעים לבחור נכון את המאבקים, הפשרות ולייעץ נכון בהתאם לאינטרסים שלך. לי יש עורכות דין כאלה. לצד השני לא. מי שיצא למלחמה לא מבוקרת, משולחת רסן וחסרת פשרות יאכל בסופו של דבר קש ולא משום שמדובר בדיני משפחה אלא משום שכך זה בחיים.

10. כשמרפים מהכל, מקבלים הכל
אני לא עשיתי זאת. התכווצתי. התכדרתי. לא חייתי באמת והיום, במבט לאחור, אלו היו שנים אבודות. הייתי אמור לשחרר, לנשום ולחיות.

 .

 * עו"ד רות דיין וולפנר הביאה את הדברים בשם אומרם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך