מה לעשות עם הכתמים?

עבור כל מי שמתמודדת עם כתמי פיגמנטציה, יש המון שאלות פתוחות ומעט מאוד תשובות. פוסט אורח מאת הלגה רקנטי.

21/02/2011
יופי ואופנה קבלו עדכונים מיופי ואופנה
  • RSS
» מה עושים עם כתמי פיגמנטציה? צילום: flickr: razee

רוב רובנו מכירות את בעיית כתמי הפיגמנטציה ממקור ראשון. מדובר באותם כתמים שמופיעים בן לילה, או כאלו הגדלים בהדרגה, שמלבד תרופות סבתא כמו שימוש בלימון, או רכישת תכשירים בסכומי עתק להבהרתם, אין לנו דרך להתמודד איתם.

חשוב להבין שצבע העור מושפע מכמה גורמים: רמת ההמוגלובין בדם, רמת הקרוטונואידים (חלבונים), והמלנין (חומר הצבע בעור) הגורמים לבעיות פיגמנטציה:

קרני השמש מסוג  UVA - גורמים לפיגמנטציה ישירה בעור (נגרם משיזוף).

קרני UVB – פיגמנטציה בלתי ישירה.

שינויים הורמונאליים – כתוצאה מגיל או מתרופות.

תרופות – אנטיביוטיקה מסוימת, גלולות למניעת הריון, תרופות ללחץ דם.

חומרים כימיים – כספית וברזל.

זיהומים בעור, בשמים, שמנים אתריים – חומר הנקרא פארלן המעורר תגובת UV.

חיכוך (באזור החזה ומרכז הגוף) הגורם לקריעת כלי דם ופריצת ההמוגלובין.

מי שרוצה להתמודד עם הבעיה בבית, יכולה לנסות סרום הבהרה – כל בוקר וערב, לאחר ניקוי יסודי  ולפני הקרם – טיפול במשך חודש, אשר עליו אפשר לחזור לפי הצורך; עוד שיטה היא קרם הבהרה – למרוח על העור מידי בוקר וערב לאחר ניקוי יסודי. ושיטה אחרונה היא מסיכה - שכבה עבה ואחידה על כל הפניםף, לאחר שנוקו היטב. להשאיר 10 דק' ולהוריד עם מים פושרים.

יש גם תרופות סבתא

לגבי לימון – ברגע הראשון הוא עוזר, אבל במצטבר הוא פוגע במערכת ההגנה של העור ואז הפיגמנט עלול להחמיר. חשוב להבין ששתיית מים לא יכולה לפתור את בעיית הכתמים, אבל כן עוזרת לעור להיראות טוב.

למי שרוצה לעזור לעור שלה מהבית, מומלץ הרבה מים כדי לאזן את החומציות בעור, לאכול הרבה מאוד ירקות ירוקים כי זה עוזר להגנה על העור. ולבסוף, לקחת תוספי מזון B,B1,B3 קומפלקס ויטמין E, ויטמין C.

מחקרים עדכניים בויטמין C

אחד המחקרים המדהימים שנעשו עם ויטמין C קשור להימנעות מהיווצרות של כתמי עור וכוויות כתוצאה מחשיפה לשמש. נמצא כי אנשים שנטלו באופן עקבי ויטמין C וויטמין E (שניהם נוגדי חמצון חשובים ביותר) סבלו פחות מכוויות שמש וכתמי שמש ביחס לאנשים שלא נתלו תוספי תזונה אלו.

ויטמין C הוכח כחלק חיוני והכרחי בתהליך של יצור הקולגן בעור. סיבי הקולגן הם אלו השומרים על חוזקו ואיכותו של העור שלנו, ולכן זה חיוני להוסיף אותו לעור על מנת לעודד את תהליך ייצור וחידוש הקולגן. הוא עוזר בהפחתת דלקות בגוף וכך מאט תהליכי הזדקנות.

חשיבותו במניעת כתמי עור ובטיפולם קשורה לכך שהוא עוזר בעיכוב של היווצרות המלנין, שהוא אותו חומר הנוצר אצלנו בעור. וכשהגוף מייצר אותו באופן לא מבוקר או כמגננה בפני קרני השמש, נוצרים לנו כתמי פיגמנטציה.

יציבות זה דבר חשוב, גם לעור שלך

ויטמין C הוא חומר עדין העלול להיהרס תוך 24 שעות ולאבד מיעילותו כשהוא אינו משולב עם החומרים הנכונים, ולכן מרבית המוצרים שמכילים ויטמין C רגיל אינם יעילים. בנוסף, כל עוד ויטמין C נשאר מסיס-מים הוא מאוד חומצי ועלול לגרות את העור. רק כאשר הופכים ויטמין C רגיל ל'אסטר-C", הוא הופך לחומר יציב שניתן לשמר את תכונותיו לאורך זמן.
כיוון שוויטמין C הוא חומר לא יציב (אלא אם הוא הופך לאסטר C) יש להיות מאוד זהירים כשבוחרים תכשיר המכיל ויטמין C, שכן אם הוא הוכן או אוחסן באופן שגוי (רצוי לאחסן במקומות חשוכים וקרירים), במקום להילחם בפגעי העור הוא עלול לחמצן את התאים עוד יותר ולהאיץ הופעת כתמי עור, קמטוטים ועוד.

לכן, בתהליך העלמת כתמים הכולל שימוש בוויטמין C חייבים להקפיד על תכשירים המכילים ריכוזים גבוהים של החומר המאפשרים חדירה מספקת של הוויטמין לתאים. מעט מאוד תכשירים בשוק מכילים ריכוזים כאלו.

ההבדל בין טיפול העלמת כתמים יעיל לטיפול לא יעיל הוא הידע והניסיון של הקוסמטיקאית בשימוש בחומרים הפעילים והיכולת שלה להתאים במדויק את התכשיר למטופל הספציפי, שכן יש סוגי עור שלא יגיבו לוויטמין C ה"רגיל". לכן - ידע וניסיון בהכנת תכשירים המכילים ויטמין C הם אלו שיעשו את ההבדל בין תכשיר יעיל לתכשיר לא יעיל ובחירה נכונה של התכשיר תעשה את ההבדל בין הצלחה לאכזבה.

הלגה רקנטי היא קוסמטיקאית פָּרָה-רְפוּאִית מוסמכת בעלת ותק של 20. היא יצרה את "שיטת הלגה" המשלבת טיפוח ואורח חיים נכון בהתאמה אישית על פי צרכיו האינדיווידואליים של כל לקוח.

צילומים:

http://www.flickr.com/photos/razee/

http://www.flickr.com/photos/jamesrbowe/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך