מכתב ליאיר לפיד

יאיר לפיד עצבן את גל ברקן, קוראת ותיקה של טוריו ב"ידיעות אחרונות", כשהוא החליט לבטל את "ולנטיין דיי"

20/02/2011
גל ברקן קבלו עדכונים מגל
 • RSS
» יאיר לפיד. תמונת יח"צ, יוני המנחם

יאיר שלום,

פעמים רבות רציתי להגיב על הטורים שלך ב"ידיעות אחרונות". רציתי להגיד – איזה יופי שיש מישהו עם מחשבה שקולה והגיונית, או – גרמת לי לצחוק, או – איזה יופי של כתיבה, אבל הנחתי שרוב העולם (או לפחות קוראי העברית שבו) מסכים איתי, ומאחר שאינני אוהבת להיות אחת מההמון, נמנעתי מלהגיב.

זו לא אשמתך, אתה גבר

תשאל אולי, מה יום מיומיים? למה עכשיו? ואם כבר שאלת, אני אסביר. עכשיו עצבנת אותי. אתמול אמר לי הגבר שלי (ואני מוכנה להתערב שעוד גברים רבים מאד כמוהו) – ראית את הטור של יאיר לפיד היום? זה בדיוק אני!

למי שאיננו קורא ידיעות אחרונות, אתמצת ואומר שבמחי טור אחד פסלת את הוולנטיין דיי (חג האהבה) כולו, על סיבותיו, שורשיו ומסורותיו. הסברת בצורה רהוטה ומשעשעת שאהבה זה משהו שעובדים עליו כל הזמן, או בכלל לא, שלנו ולקדוש הנוצרי שהומת על כך שהשיא זוגות צעירים אין שום דבר במשותף, ושכל החג הומצא כדי להציל את חברת "הולמרק" השוקעת.

זו לא אשמתך שאתה לא מבין כלום. אתה גבר. מי כמוך יודע את זה. לכן, תן לי להסביר לך לאט ובדיוק.

כל מה שאמרת יפה ונכון. אהבה זה משהו שעושים כל הזמן, ומערכות יחסים הן לא כרטיס ברכה ורדרד. מה היה חסר לי בטור שלך? שתגיד – אני, למשל, קונה לזוגתי שתחיה מפעם לפעם פרחים, בלי כל סיבה. אני מביא לה מתנות, סתם כי ראיתי משהו שהזכיר לי אותה, אני משאיר לה פתקים עם שירים קצרים שכתבתי לה על שולחן האוכל או על המקרר. אם אתה עושה משהו מהדברים האלה (ואני לא אומרת שלא), אני לוקחת את דבריי בחזרה. טוב, לפחות את חלקם.

לנו זה כן אומר משהו

אנחנו אוהבות שקונים לנו פרחים, שמביאים לנו מתנות (אפילו אם הן לא ממש מוצלחות) או כרטיסי ברכה, או שכותבים לנו פתקים. יש לזה משמעות בעינינו, ואתם מסרבים להאמין, רק בגלל שבעיניכם שיר רומנטי וסקסי להחריד שהוקדש לכם (אחרי כל כך הרבה שנים) לא אומר כלום.

אנחנו לא אתם, ולנו זה אומר משהו – זה אומר שאתם אוהבים אותנו.

אני מוכנה להתערב, שהמנהל הצעיר בהולמרק שחשב על הרעיון הגאוני הזה היה בעצם מנהלת, שיום ההולדת שלה חל יום קודם והיא לא קיבלה כלום מבעלה, ופתאום עלה במוחה רעיון גאוני – ליצור יום שבו יווצר על הגברים לחץ חברתי כל כך אדיר לקנות לנו משהו שהם יהיו חייבים לציית לו, ואז נוכל לסלוח להם על יום ההולדת, יום הנישואין ושאר ירקות.

ועכשיו אתה, הדמות השקולה והממלכתית, הגבר הרגיש, הספונטני והמתקדם, אומר לכל הגברים שם בחוץ שזה בסדר, למה שנפרנס את המשתלות וחברות כרטיסי הברכה, בוולנטיין דיי או בכל יום אחר? ממילא אין לזה שום משמעות. קפיש?

בזבוז של עשרה שקלים

ואגב, בארצות הברית- מולדת הוולנטיין דיי, לא מדובר כלל בחג אהבה רומנטית דווקא. בבית הספר בנות מביאות ברכה לחברה הכי טובה או למורה, ילדים להוריהם, בני זוג הומוסקסואלים זה לזה (מה ההבדל בינם לבין בני זוג אחרים? איך החלטת שהם אינם נכללים בחג?).

אני קניתי בחג ורד לבתי, וכששאלו אותי למה איני קונה לבעלי, אותו אני אוהבת מאד, אמרתי – כי אין לזה שום משמעות בעיניו. הוא יחשוב שזה בזבוז של עשרה שקלים טובים.

מאחלת לך עוד שנים רבות של אהבה כל הזמן,

גל

>> מתוך הבלוג אהבה לנצח

תמונה יאיר לפיד: יח"צ, יוני המנחם
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

 • תמונה אישית חיה סדן 21/02/2011

  אני לא אוהבת שמבזבזים כסף על שוקולדים וחפצים קטנים עם לבבות כי לבבות אדומים זה דבר מכוער, ושוקולד בבונבוניירה זה מעצבן. (עדיף שוקולד פרה ועדיף לי לקנות אותו לעצמי).
  “יום האהבה” זה הוא יום ידוע לעידוד צרכנות. כל מי שמציין אותו ברעש גדול בדרך כלל גם משווק משהו.
  הצרכנות של היום הזה היא צרכנות לא טובה, כי היא כרוכה בהמון נזק לסביבה ובמעט תועלת לציבור. (המון עטיפות, ניילונים, סרטים… שעוטפים בדרך כלל מצרכים חסרי חשיבות)
  תרבות אמריקאית ואהבה זה כמעט אוקסימורון.
  אני מאחלת לך מכל הלב לקבל המון ורדים ושוקולדים כי זה מוצא חן בעינייך.
  אבל למי התכוונת כשכתבת אנחנו? האם במחי קולמוס הוצאת אותי מציבור הנשים? איזה באסה.
  :)

 • גל ברקן 21/02/2011

  חיה שלום,
  אם שמת לב, לא אמרתי שהייתי רוצה שוקולד. דווקא פתק קטן היה עושה לי את זה, וכן, גם לי יש מודעות סביבתית גבוהה ולא הייתי רוצה לתרום ליצירת פסולת נוספת. דיברתי על תשומת הלב, על המחשבה על האחר, על מה שהוא, או היא, היו רוצים. אם מישהי אוהבת בונבוניירות, מה טוב, ואם הקדשת שיר עושה לה את זה, מה טוב. אני, אישית, מאד אוהבת פרחים וגם קונה אותם לעצמי אם בא לי, אבל ביום האהבה, יום הנישואין, או יום חג האוזניים של שפן הסלע הנורבגי, הייתי רוצה שהגבר שלי יחשוב לא על מה שנראה לו “שווה” אלא רק על מה שישמח אותי(ואני אחשוב על מה שישמח אותו), ואני בטוחה שאין אדם שלא היה רוצה בכך.

בחזרה למעלה