המדפים במטבח יוצאים החוצה

הארון המלבני המהופך, שמוקם באמצע הקיר והחליף את הארונות העליונים, נדחק החוצה ובמקומו צצים מדפים פתוחים או קיר שנושא עליו חיפוי עד התקרה. ומה עם האחסון? גם לזה יש פתרונות

04/01/2016
אתר בניין ודיור קבלו עדכונים מבניין ודיור
  • RSS

מאת: לימור קלר, אתר בניין ודיור

אחסון, כך כולנו יודעים, לא נגמר לעולם. כל עוד נמשיך להגיע הביתה עם סלים ושקיות, כך נזדקק לעוד ארונית ועוד שידה. כשעומד מולנו ארון ריק, הצורך למלא אותו חזק מאיתנו, והוא אכן ימצא את עצמו במהרה גדוש עד אפס מקום, ולא בהכרח עם כלים וחפצים שאנו זקוקים להם. לפני שיפוץ מטבח מתקשים דיירים לוותר על ארונות עליונים לטובת מטבח, שבו יככבו רק הארונות שמתחת למשטח העבודה. גם אם החלופה היא קיר של ארונות גבוהים באחד הצדדים, זוהי דילמה לא פשוטה עבור מי שיש לו יותר משלושה סירים וסט כלים לליל הסדר.

המטבח עבר כבר מזמן שינוי, שבו הארונות העליונים התפוגגו לאיטם, ובמקומם הופיעה הקלאפה - אותו ארון מלבני שמותקן לרוחב ולא לאורך, ובדרך כלל במרכז הקיר. היא לא תמיד מקובלת על ידי כולם, ויש גם טענות על נוחות הפתיחה בחלק מהמנגנונים, אבל היא הייתה הפתרון הסטנדרטי שהחליף את מאסת הנגרות העליונה, שחנקה את המטבח מכל כיוון. הקלאפה הקטנה הזו נתנה פתרון מניח דעת למלאי כלים במטבח, כשבקיר אחר הצטופפו ארון גבוה או שניים עם שאר הציוד. עכשיו גם היא מתחילה לצאת מהבית, ואת מקומה תופס המדף הפתוח ואפילו קיר שלם, שמכיל רק חיפוי דקורטיבי, רצוי מרגש. אם יש אפשרות להטביע אמירה עיצובית במקום נוסף בבית, מה זה בשבילנו לוותר על עוד מקום אחסון עם כלים מיותרים. אז איך עושים זאת? צפו בדוגמאות המעוצבות הבאות:

שקיפות עליונה

חיפוי שלם עד גובה התקרה שם דגש על החומר שנבחר כחיפוי. לצד מדפים פתוחים בתכלת, המתכתבים עם הדומיננטיות של ארונות המטבח התחתונים, מוקמה גם ויטרינה דקורטיבית לאחסון ספלים וקעריות. אלה משמשים כמעין תכשיט ועיטור בחלל.

 

גבוה מעל הרצפה

בדירה בעיצוב סקנדינבי מינימליסטי עם הרבה לבן מסביב, הותקן מטבח שעשוי כולו פלדת אל-חלד בסגנון תעשייתי. המטבח הורם מעל מפלס הרצפה בעזרת רגלי מתכת, וההגבהה - יחד עם השימוש במדפים ולא בארון עליון - תורמת לשמירת המראה הנקי והאוורירי במטבח. מעל השיש חיפוי בשחור עם כיתובים, שהם חלק מטיפוגרפיה שנבחרה לכל הדירה.

לוחות עץ בקומפוזיציה

בית ספר ישן באמסטרדם הוסב על ידי משרד האדריכלים Standard Studio למבנה עם מספר דירות, שבאחת מהן מתגוררת משפחה בת חמש נפשות. אזור ששימש בעבר כיתה, ובו הייתה תקרה גבוהה, איפשר למקם בו גם את הסלון וגם את המטבח, לצד פינת האוכל, אזור העבודה ואזור המשחקים לילדים. באזור המדרגות התאפשר אחסון רב, מה שפינה בין היתר את המטבח. לוחות עץ ריבועיים ומחוררים נתלו מעל משטח העבודה, ועליהם נתלו מסגרות, מדפים, עציצים ותאים סגורים.

מקום לטלוויזיה

את קיר המטבח בדירה רואים מכל פינה בבית, ולכן הייתה חשיבות ליצור בו עניין עבור בני המשפחה הנאספים בסלון ובעיקר בחלל זה. הוחלט לחפות את הקיר עד התקרה עם פסיפס, שבו התאהבה הדיירת במסגרת נסיעה לסין ושם נרכשו גם כל הריצופים והחיפויים לבית. הטלוויזיה, שהוכנסה הביתה ברגע האחרון, התאימה למטבח, מכיוון שבסלון לא היו קירות פנויים, והמסגרת הלבנה שלה הותאמה לקיר הפסיפס.

אבזור לא רגיל

כשקירות המטבח מתפנים מארונות עליונים, נשאר מקום להרכבה של "פאזלים" שונים מיחידות נגרות קטנות, עציצים, מתלים ואף גופי תאורה. במטבח הזה נתלו מדפים מעץ ממוחזר על גבי שכבה של צבע מגנטי שחור, ומעליו שתי שכבות של ורנית לכה (מה שהופך אותו להיות גם לוח גיר). מסגרות עץ עם רשת ברזל משמשות כאחסון דקורטיבי צנוע לכלים, לעציצים ולספרי מתכונים.

 

נותנים לבריקים לדבר

בשיפוץ כולל למטבח נוצרה הפרדה בין משטח העבודה הפעיל לבין ארונות האחסון כדי לשוות לו מראה קליל ולא עמוס. קיר החלון הושאר ריק לגמרי, כדי לאפשר לקיר הבריקים לבלוט. לכל אריח צבע ומרקם הייחודי רק לו, וביחד נוצרת צבעוניות שמתאימה לשאר חלקי הבית, בהם קיר אפור בהיר וריהוט בגווני תכלת, טורקיז ואפור. הבריקים נפרסו קודם כל על הרצפה, ואחר כך הורכבו על הקיר בידי הרצף. מעליהם תוכננה בכל זאת קלאפה אחת, שנראית כחלק מהקיר ולא ממורכזת באמצעו, ובשל גובהה היא אינה משמשת את דיירי הבית באופן קבוע. בזכות הדומיננטיות של הקיר, הוחלט לוותר על חיפוי של קירות אחרים, עליהם תוכנן להדביק בריקים.

מדף אחד ודי

מינימליסטיות במטבח מאפשרת לוותר על ארונות עליונים ולהסתפק במדף דקורטיבי אחד ובקולט אדים, למרות שגם נוכחותו של הקולט אינה הכרחית, וכיום ניתן להסתיר אותו במשטח העבודה. שאר הפונקציות, כמו תנור, טוסטר אובן ומיקרוגל, תופסות את מקומן בקיר אחד המיועד לאחסון, לצד המקרר.


עוד עיצובים למטבח:

מטבח סטייליסטי ב-5 צעדים פשוטים

בחצי המחיר: 8 שינויים זולים שישדרגו לכם את המטבח

שיעור בעיצוב: כך תעצבו את המטבח

מדריך: כל מה שרציתם לדעת על מטבחי חוץ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה