שלטון החושך: פסילת הספר "גדר חיה"

הספר "גדר חיה" של דורית רביניאן נפסל ע"י משרד החינוך להוראה בתיכונים בנימוק שהוא עלול "לעודד התבוללות". ענת באלינט על שלטון החושך האבסורדי שהולך ומכלה כל חלקה טובה במדינה שאהבת אדם כבר אינה חלק ממנה

31/12/2015
ענת באלינט קבלו עדכונים מענת
  • RSS

 דורית רביניאן. צילום מתוך יוטיוב

הנה מעשיה שלא תאמינו לה:

בארץ אחת היתה סופרת אחת צעירה ומוכשרת. בגיל 24 פרסמה ספר על קורות משפחתה בשכונה מלאת חיים באיראן וזכתה לתהילה מסחררת, כמעט בן ליל. מצויידת בדמיון קודח ושפה ציורית ועשירה, היא היטיבה לרקום מעשיות שהפכו אותה לשם דבר בארצה ומקור לגאווה לאומית. דיברו עליה כ״קול אותנטי של בני דור המהגרים״ במדינתה, התגאו בה מעל במות והממשלה הרעיפה עליה פרסים.

ואז.

ואז, אבוי, עלה שלטון חושך במדינתה. אותה מדינה שהתגאתה כל שנותיה באהבת הספר ואהבת האדם, המליכה עליה מלך נורא, שרים רשעים וחשוכים ואלו נתנו לרעיונות לאומניים וגזעניים לשגשג ולפרוח. רגע, לא סתם ״נתנו״, הם הריעו להם. הריעו ממש, מעל כל במה.

הסופרת עטורת השבחים לא היטיבה, אומללה שכמותה, לחוש את משב הרוח במועד. היא פרסמה, טעות נוראה, ספר אודות אהבת אישה לבן עם זר, נחות לפי תפיסת השלטון. הוכרז כי בני נוער לא יוכלו ללמוד את הרומן החדש, אף הוא רב מכר, משום שהוא מאייים על ״זהותם הנפרדת״, קרי עלול לדרבן אותם, חלילה, לתנות אהבים עם בני העם האחר.

ורגע, יהיה המשך:
נרמז לשלטון כי הספר מבוסס על סיפור שהיה באמת. באמת! באישון ליל, ביעילות מופתית, נשלפה הסופרת ממיטתה ונלקחה לחקירה שהוגדרה כ״חשאית״. אחריה הסכימה הסופרת להנחות סדנאות חינוך לחיזוק ״זהות נפרדת ושמירת מורשת״, איש לא מבין עד היום למה.

בנט, אתה עולב שלא יתואר.

Dorit Rabinyan אני מוכנה לתת לך מסתור כאן אם משטרת המחשבות דופקת על הדלת.
איראן זה כאן.

Or Kashti

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה