אלופת העולם בקיק בוקס – ישראלית בת 20

נילי בלאק, 20, התחנכה באולפנה בבית שמש ודחפה את עצמה לקריירה לא צפויה – לוחמת קיק-בוקס. ראיון עם ספורטאית ישראלית אלופת העולם וזוכת פרס ספורטאית השנה

30/12/2015
מורן מישל קבלו עדכונים ממורן
  • RSS

לפני כשבועיים זכתה נילי בלאק בפרס ספורטאית השנה, בטקס רב רושם שנערך בנוכחות שרת התרבות והספורט מירי רגב. לצידה זכו ספורטאים רבים בפרסים ומלגות על הישגים ומצוינות בספורט.

נילי, משתייכת להתאחדות "אילת", אשר מאגדת תחתיה את ענפי הספורט התחרותיים הלא אולימפיים, תומכת ומלווה ספורטאים המתחרים בענפים השונים ופועלת לקידומם.

הרקע של נילי בלאק הוא לא הקלאסי לתחום העיסוק שלה. ילדה שגדלה בבית דתי, התחנכה בחינוך הממלכתי-דתי וצמחה באולפנת נוגה בבית שמש, היא החל מלפני חודשיים אלופת העולם בקיק-בוקס.

בלאק מספרת שבדרך יש מהמורות, למשל היעדר בנות בתחרויות, הגיוס לצה״ל, וקשיים תקציביים שחווה ענף ספורט שאינו אולימפי. אבל כל אלה, מבחינתה, הם רק הסחות דעת בדרך ליעד – קריירת ספורט רצופת הישגים ואליפויות.


כל ההתחלות

בגיל 10 ביקשה להתנסות בקיק-בוקס ואמה שיתפה פעולה והסיעה אותה פעמיים בשבוע לירושלים. מה שהחל כחוג, הפך עד מהרה למפלט ומקום לפרוק בו קשיים שחוותה בעקבות גירושי הוריה וחזרת אימה בשאלה. באותה תקופה נחשפה נילי גם לפוטבול אמריקאי, וכדי להתקבל לנבחרת השקיעה רבות.

ספורט לבנים שבנות אוהבות

לקיק-בוקס כמו גם לענף האיגרוף התאילנדי יש דימוי גברי מאוד. בפן התחרותי הוא כולל מגע פיזי מרובה, בעיטות, כניסות מרפקים וכניסות לרגליים, ובלאק מספרת שכבר כילדה הייתה מוקפת ברוב גברי, וכי בתחרויות נלחמה רק נגד הבנים בקבוצה. ״הבנות התאמנו בעיקר בשביל כושר והגנה עצמית, ולרוב לא רצו להתחרות, אז יצא שעליתי להתחרות בבנים. ״
בשנים האחרונות יותר ויותר נשים מתאמנות בקיק-בוקס. נילי זוקפת חלק נכבד בהתפתחות הענף לחשיפה ברשתות החברתיות. היא מספרת שנשים הרואות את ההישגים שלה מתחילות להתאמן מתוך מודעות לגוף שלהן, לכושר, לבריאות שלהן, וכן מתוך ראיה של התחום כמסייע להגנה עצמית ולחיזוק הביטחון עצמי.

להיות אלופת עולם זו עבודה קשה

"קיק-בוקס הוא ענף ספורט תחרותי לא אולימפי. וכפועל יוצא מזה יש פחות הכרה וחשיפה, ולכן פחות תקציבים לאיגוד" מספרת נילי ומוסיפה. "אני חייבת לעבוד במקביל כדי להתפרנס לצד שגרת האימונים ולגייס ספונסרים, כלומר שלא כל כולי כל הזמן באימון.. אבל מהפן המקצועי יש את "משחקי עולם" (ה"אולימפיאדה" של הענפים שאינם אולימפיים ) אליהם מגיעים רק הטופ של הטופ מכל העולם ולשם אני מכוונת וזאת לצד המשך הצלחות באליפויות עולם ואירופה" .

 

ספורט משנה חיים

נילי מעידה על עצמה שלא הייתה תלמידה כל כך טובה, וגם לא ממושמעת, "היו לילות שהייתי בוכה מתסכול כי הייתי צריכה ללמוד". אולם כשהחלה לעסוק בקיק-בוקס ופוטבול אמריקאי, גם הישגיה בלימודים החלו להשתפר באורח פלא, ״ הספורט שינה לי את החיים. ברגע שהתחלתי להשקיע כשרציתי להגיע לנבחרת, אוטומטית גם בלימודים חל שיפור. התחלתי להבין שלעבודה קשה יש תוצאות, אז השקעתי גם בלימודים וההישגים השתפרו.״

ואיך מגיבה הסביבה לבחירה שלך, במיוחד לאור העובדה שגדלת בחברה דתית?
נילי מספרת שכנערה באולפנה זכתה להבנה מהסביבה, וכי אפילו מוריה באולפנה תמכו בה. למעשה, עכשיו כבר יש לה דלת פתוחה באולפנה והיא מאמנת את בנות האולפנה בקרב מגע.

״ ההצלחות שלי בספורט לימדו אותי שאני ראויה כמו כל אחת אחרת שמצליחה בלימודים. הבנתי שכל אחת טובה במשהו, ומצאתי את הדבר שבו אני מצויינת, שגרם לי לרצות להשקיע ולהיות בטוחה בעצמי. האימון עודד אותי כשהיה לי קשה בלימודים ומילא אותי בתחושת הצלחה, שאני כן יכולה. ברגע שאת מרגישה מצליחה ומאמינה בעצמך את יודעת שזה בסדר למצוא את הדרך שלך וגם החברה מקבלת את זה באהבה." לגבי הדת מדגישה נילי כי "תמיד שמרתי על אורח חיים דתי, אבל כשנלחמתי עם בנים ולא ניתן לשמור נגיעה, אז ידעתי שאני שומרת על צניעות פנימית, על המהות. ובגלל שגם הסביבה ראתה שזה עשה לי כל כך טוב, גם החברה קיבלה אותי בדרך שלי.״

רוך וקושי

נילי רואה את עתידה בספורט. היא אומנם מודעת לכך שאת ההשתתפות בתחרויות תוכל להמשיך רק כל עוד הגוף יאפשר זאת, אבל גם לאחר מכן היא לא מתכוונת לצאת מהזירה.
״ זה ספורט קשה ופיזי, ואמשיך בו כל עוד הגוף יאפשר לי. אבל במקביל אני רוצה ללמוד פסיכולוגיית ספורט. בטווח הארוך זו הקריירה האולטימטיבית בשבילי. ״

את השנה המוצלחת בקריירה שלה מסכמת בלאק במסר להורים ״תנו לילדות ולילדים שלכם להיחשף להזדמנויות ולתחרות. ספורט זה לא ׳לבנים׳ או ׳לבנות׳, זו מנטליות - יש בו אימוץ מטרות, מסגרת ומשמעת. גם אם הם לא יעשו מזה קריירה, זה ישפיע להם על כל החיים. ״

**********
רוצה להתנסות בקיקבוקס או אגרוף תאילנדי? פני להתאחדות איילת >> לחצי כאן
לדף הפייסבוק של התאחדות אילת
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך