הסבון בכה מאוד: הקהילה הגאה תמורת רייטינג

השיר ההומופובי ''יוצא מהארון'' שקיבל במה בתוכנית ''הכוכב הבא'' זיעזע את הקהילה הלהט"בית. גלית צוק, פעילה נמרצת למען הקהילה הרגישה שהדם אוזל מגופה, אז היא יצאה נגד הבורות ועדכנה את מילות השיר

28/12/2015
גלית צוק קבלו עדכונים מגלית צוק
  • RSS

סערת הכוכב הבא. צילום מסך

הימים האחרונים לא נותנים לי מנוח. אחרי השיר ''מושיקו'' הרגשתי שהדם אוזל מגופי. אין ספק שהתדמית החברתית של כולנו נמצאת לא מעט בידי התקשורת ובידי יואב צפיר. לצערי, יואב, כמוביל תכניות פריים טיים אחראי לחלק גדול מזמן הפנאי שלנו מול הטלוויזיה. בניגוד אליו, אביו, טוביה צפיר, במשך עשרות שנים בוחר בפינצטה כל מחזה וכל תפקיד, במשך כל חייו מוביל הצגות, מופעים ותיאטראות בכבוד ראוי להערצה. מעניין מאד, האם גם הוא מאושר מההכנסות והרווחים של ענקיות השידור של הערוץ השני? האם גם הוא רווה נחת מבחירותיו של בנו? צפיר ג'וניור, שפועל בדיוק בצורה ההפוכה ממנו, בן שמוכן למכור קהילות שלמות מהאוכלוסייה ולא אחת בוחר למכור את חברי הקהילה הגאה בתמורה לרייטינג ולהכנסות מפרסומות. האם כל עוד מופעי התיאטרון גורפים רווחים המטרה מקדשת את האמצעים ואת הקהילה האמיצה בעולם?

שלוש דקות ששרפו עשרות שנים

שלוש דקות בתכנית פריים טיים, די בהן כדי לשרוף עבודה של עשרות שנים ושל אלפי פעילים ופעילות, מתנדבים ומתנדבות. עשרות שנים של הסברה, של ניסיונות להוקיע מתוך החברה ''ההטרוסקסואלית'' סטיגמות חברתיות קשות, סטיגמות ומילים פוגעות שהשתרשו בתוך השפה, בתוך התודעה, השתרשו כחלק מהבורות החברתית, האטימות והפרימיטיביות ההתנהגותית.

כאישה הנשואה לאישה טרנסג'נדרית נשאלתי לא פעם, האם אני מרגישה חלק מהקהילה הגאה למרות שלא נולדתי ''עם הגנטיקה''. ולמה בכלל שאישה ''הטרוסקסואלית'' תסכים להיכנס ''על לא עוול בכפה'' לקהילה הצבעונית בעולם. אנשים לא חוששים ולא מתביישים לשאול אותי, למה את צריכה את הסטיגמות האלה? את אמא לילדים, למה את לא רואה שאת גורמת להם נזק?

אני מחלקת את התשובות שלי לשניים:
1. אני גאה לחנך את הילדים שלי לקבלת האחר, לאהבת הזולת, לחיים בלי מסכות, להיות מי שאנחנו מבלי לנסות כל החיים להתרצות ולרצות את הסביבה - אלו ערכי העל שלי כהורה, כאמא, כאישה שחונכה לסובלנות חברתית. (אגב, לא משנה כמה ננסה, זה אף פעם לא יספיק ל"חברה", תמיד אפשר יותר).

2. כאישה ''סטרייטית'' שחיה עם אישה טרנסג'נדרית היום, אני יודעת שאני "מרגישה בבית" בין חברי לקהילה, חבריי האמיצים בעולם. מדי יום אני מקבלת עשרות פניות מהומואים, לסביות, בי-סקסואלים וטרנסג'נדרס שפוחדים פחד מוות לצאת מהארון. הסטטיסטיקה לא פוסחת על אף אחד, חברי קהילה מהמגזר החרדי, מהמגזר הערבי, מהמגזר השומרוני ומהמגזר המשיחי. כולם פונים, כולם פוחדים להירצח, להיהרג, להמית קלון על המשפחה. פוחדים שלא יתחתנו עם אחיותיהן ואחיהם, פוחדים שלא ירצו עוד להתפלל עם אביהן בבית הכנסת. חלקם מנסים להתאבד פעם אחר פעם כדי להפסיק את הסיוט, חלקם בוחרים למות בתוך מסיכת החנק שלהם יום אחרי יום, כדי לרצות את כולם סביב. את כולם, חוץ מאת עצמם. הם חיים חיים לא להם, הם מתים כי הם רוצים שקט. הם רחוקים מאד מלצחוק על עצמם ורחוקים שנות אור מלהכיל את צחוק החברה עליהם/ן, על המגדר
והנטייה המינית שלהם/ן. כל מילה שנאמרת לעברם שאינה במקום יכולה להפיל אותם למקומות אפלים, אפלים מאד.

לצערי, יצא לי לקרוא את מילות השיר "יוצא מהארון". מילים שכתבו ההומופובים לידור צפריר ואדיר גולבר. הזדעזעתי. תחושת בחילה וחמיצות חנקה את גרוני, שטפתי את פניי ואפילו הסבון בכה מאד. מביאה לכם/ן כאן גרסה מעודכנת, חברית יותר לשיר. אני מזמינה את המוכשרים שביניכם להלחין ולשיר את השיר, כי מגיע לנו את השיר הזה.

נו, תצא מהארון / גלית צוק

מושיקו בקטע של בנים

מושיקו, אל תחשוש מהשכנים

מושיקו, תמיד יהיה להם מה לומר

מושיקו, לא כולם אותו דבר.

מושיקו, תהייה מלא בביטחון

מושיקו אתה לא בתיאטרון

מושיקו, אתה מלא באהבה,

מושיקו תרים ת'ראש בגאווה!

עד היום הזה הכל היה חשוך,

לא העזת, כי חשבת שהכל סבוך,

אבל היום אתה מבין יותר טוב מכולם

אתה אמיץ יותר מהם, אתה הכי טוב בעולם!

מושיקו, תצעד בגאווה, מושיקו, תתמכר לאהבה

מושיקו, לא צריך לחיות בסתר,

מושיקו, שאחרים יחיו בשקר

מושיקו, שחרר את כל המסכות,

מושיקו, מי אמר שרק בנות?

אז עכשיו הכל נראה יותר וורוד,

עכשיו כבר לא סוגרים עליך הקירות

עכשיו הכל ברור ויותר קל,

עכשיו הכל הרבה יותר נסבל

מושיקו, זה הזמן להניף ת'דגל הצבעוני,

תצעק: אני מושיקו - אני רק רוצה להיות אני!

* גלית צוק, בת 41 נשואה באושר לעמית – טרנסג’נדרית שיצאה מהארון אחרי 23 שנות נישואין. אמא ליובל, ירדן אגם ופלג. יזמית חברתית (“בצפר לשת”פים“, “פורום הנשים המצליחות בצפון” “סבתוש להשכרהסבתושף“) בשנה האחרונה פועלת חברתית ומייסדת עמותה (עצמאית שלי) גאווה ישראלית למען הקמת קהילה גאה בצפון, דגש על קהילת טרנסג’נדרס חזקה חברתית וכלכלית. לתמיכה בפרויקט ”אני רק רוצה להיות אני” – הקליקו כאן

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה