שם קוד: הצלחה

הפרוייקט החדש וחובק העולם של מיקרוסופט רוצה להנגיש את העתיד לכל אחד מילדינו. מהו פרויקט הקוד ואיך הוא יכול לפלס לדור הבא דרך קלה ובטוחה בעידן הטכנולוגי?

24/12/2015
מדור שיווקי קבלו עדכונים ממדור
  • RSS

שם קוד הצלחה מיקרוסופט דצמבר 2015

דמיינו שבמקום להגיד לילדה שלכם "תורידי את העיניים כבר מהטאבלט", היא תבוא אליכם בגאווה כדי להראות לכם משחק שיצרה בעצמה. זה הרבה יותר פשוט ממה שאתם חושבים.

אחת המיומנויות החשובות ביותר למאה העשרים ואחת, ויש שמשווים אותה למיומנות של קריאה וכתיבה במאה העשרים, היא מיומנות של כתיבת קוד, של תכנות. מהר יותר משנוכל לדמיין, יכולת תכנות תהיה דרישה בסיסית להתמודדות עם חיינו. היא תלווה את הילדים שלנו בכל צעד בחייהם הבוגרים, כשהסביבה שלהם תהפוך ליותר ויותר טכנולוגית. המיומנויות שאנחנו רוכשים בזמן לימוד פיתוח קוד, כמו: תכנון, חשיבה תהליכית ופתרון של בעיות מרובות משתנים, יהיו הכרחיות כמעט לכל אספקט בחיי ילדינו בעתיד וילוו אותם על בסיס יומיומי. כבר היום אנחנו מוקפים בטכנולוגיה ותלויים בה, והדרך הטובה ביותר להתמודד איתה, ואף ליהנות ממנה ומיתרונותיה היא להבין אותה.

בלי לשים לב, אנחנו מצויים בעיצומה של מהפכה: שתאפשר לראות במחשבים ובאטבלטים כגורם נוסף שבונה את הילדים שלנו ומוביל אותם להצלחה. עכשיו זה הזמן שלנו כהורים להדביק את הקצב ולוודא שאנחנו מעניקים לילדים את כל הדרכים להרחבת אופקים, ללמידה עצמאית ולחדשנות, לטובת עתידם.

בדיוק את תפיסת העולם הזו מנסה מיקרוסופט לקדם, בפרוייקט חדש וחובק עולם, "פרוייקט קוד". הפרוייקט נולד מתוך רצון של מיקרוסופט לאפשר לכמה שיותר ילדים להתנסות בעולם הקידוד והטכנולוגיה. מתוך החזון הרחב הזה מקיימת מיקרוסופט בארץ ובעולם מספר מהלכים ושיתופי פעולה שמטרתם לקדם את נושא החשיפה לטכנולגיה ולהנגיש להם מיומנויות של תכנות וכתיבת קוד.

מה זה קוד, בעצם?

קוד זו השפה שבני האדם משתמשים על מנת להורות למחשב מה לעשות. כמו  דברים רבים הקשורים לטכנולוגיה בעבר זה היה מסובך ונחלתם של  מהנדסים ומפתחים בלבד ולאט לאט החלו להתפתח שפות קוד פשוטת הרבה יותר וקיצורי דרך שמקלים את פעולת הקידוד ומאפשרים לכל ילד לחוות את חווית הקידוד – במקום לשחק במשחק, לפתח אחד, במקום להוריד אפליקציה, לבנות אפליקציה.

.

"אל תשחק רק בטלפון שלך – תכנת אותו", אומר נשיא ארה"ב, ברק אובמה.

 מהי מהות הפרוייקט?

המהלך שמקיימת מיקרוסופט  להגברת המודעות, ההתנסות והורדת החסמים של ילדים ובני נוער כולל מגוון פרוייקטים המתבצעים בשיתוף עם שותפים רבים ממשרד החינוך, קואלציית עסקים וארגוני חינוך וחברה רבים. כולם יחד מנסים לתת מענה היקפי, החל ממפגשים של "שעות קוד ברחבי הארץ" עם ילדים, דרך הכשרות ארוכות טווח של בני נוער ועד הנגשה של  תכנים  להתנסות ולמידה עצמאית .

אחד הכלים המרכזיים בפרוייקט זה הוא המיזם שעה של קוד, שנערך בשיתוף עם ארגון Code.org . זוהי היא סדרה של שיעורים, בנושאי תכנות. כל שיעור מלווה בסרטונים ובחידות מאתגרות של תכנות, שמתוכננות כך שמתקדמים בהן בקצב אישי. השיעורים מוגשים בצורה קלילה, ברורה וידידותית מאוד. המיוחד בשעה של קוד, והסיבה שכל כך קל ללמוד איתו ולהתקדם לבד בעולם התכנות, הוא שימוש באייקונים חזותיים במקום בשפת תכנות שמתבססת על הוראות כתובות. את היסודות הללו מנסים במיקרוסופט להנחיל לדור הבא שלנו.

ניתן למצוא ברשת מגוון תוכנות ומשחקים ללמוד קוד. מיקרוסופט ריכזה חלק גדול מהם ב-"YouthSpark Hub". "מגרש המשחקים הטכנולוגי"  נבנה עבור ילדים ובני נוער (6-25) ובו הם יכולים לבחור מה מעניין אותם, ליצור משחקים, לבנות אפלקציות, לכתוב קודים  הוא מיועד לילדים אשר מעונינים לרכוש את הכלים הראשונים וגם לאלו אשר כבר  "צברו קילומאטרז בפיתוח ומחפשים  כיצד להמישך ולהתפתח, ועוד.

בין יתר הדברים ניתן  למצוא באתר גם את קודו-  תוכנה המאפשרת לפתח משחקי מחשב מקוריים. במקום להשתמש בשפת תכנות שמתבססת על הוראות כתובות, משתמשים באייקונים חזותיים פשוטים שניתן לגרור ולשחרר כדי לכתוב תוכניות.

שם קוד הצלחה מיקרוסופט דצמבר 2015

אורלי פרידמן מרטון, היועצת המשפטית ומנהלת אחריות תאגידית במיקרוסופט ישראל מסבירה: "יש פה תהליך של הנגשת טכנולוגיה לילדים ולילדות. יסודות של תכנות וקידוד באמצעות התנסות אמיתית, ממשית ומהנה, שבסופה תוצר. התוצאה היא תחושה של מסוגלות. וזה כמובן מוריד את החסמים, במיוחד אצל בנות, לכל הקשור בתכנות ומחשבים".

מה המוטיבציה ליצירת פרוייקט כ"כ מיוחד?

"כיום הילדים שלנו הם צרכנים (אולי אפילו בלתי נלאים) של טכנולוגיה – משחקים, אפליקציות, מכשירים. הם יודעים להשתמש בהכל, אבל הם לא יודעים לקרוא ולכתוב את שפת הקוד, הם לא יודעים איך זה עובד והם לא יודעים שהם יכולים ליצור בעצמם משהו – יש מאין – שיתנהג בהתאם למה שהם רוצים ו ביצירת אותו יש מאין הם יכולים להשפיע על המציאות סביבם".

"ומעבר לכך", מוסיפה אורלי, "יש תנודות במציאות שמחייבים פיתוח פרוייקט כזה - האחת ששוק ההיי-טק ותעשיית ההנדסה סובלות ממחסור בכח אדם מוכשר והן מתקשות לאייש משרות; השניה, ששגשוגה של מדינת ישראל והבטחת חוסנה נשנענים במידה רבה על התעשיות הללו, זה המנוע הכלכלי של מדינת ישראל, זה מה שמבטיח לנו להיות סטארט-אפ ניישן ולשמר את כושר התחרות שלנו ברמה העולמית; השלישית, שישנה ירידה במספר בתי הספר המציעים ובכמות הבוחרים במגמות לימוד של מדעים בכלל ומדעי המחשב בפרט, וישנה גם ירידה משמעותית בכמות מסיימי הלימודים ברמה של חמש יחידות מתמטיקה; הרביעית, שהתעסוקה במקצועות המדעיים והטכנולוגים צפויה לגדול בהרבה בהשוואה לגידול בתעסוקה הכוללת ושהביקוש לאנשי מקצוע שיש להם השכלה של מדעי המחשב תהיה בכל תעשיה; והחמישית, שהפערים החברתיים בישראל הולכים וגדלים וככל שמסתכלים על ההשתתפות של קבוצות שנמצאות ביעדים הלאומיים שלנו – בין אם נסתכל על נשים, מגזר ערבי, פריפריה גיאוגרפית חברתית - בעולמות של מדעים ומדעי המחשב התמונה ביחס להשתתפות שלהם עגומה בהרבה מהתמונה הכוללת. אני מזמינה את ההורים לשבת עם הילדים ללמוד את עולמות הפיתוח ולראות כמה שזה קל ונגיש"

דנה שושן ווהל, מנהלת אחריות חברתית ממרכז הפיתוח של מיקרוסופט, מוסיפה: "להרבה ילדים וילדות יש את הכשרון אבל הם לא חשופים מספיק לטכנולוגיה, לאפשרות הקיימת לפתח משחק, או אפליקציה או כלי שימושי. זה מתבטא דווקא באוכלוסיית האמצע. לאוכלוסיות מוחלשות יש המון תוכניות העשרה, ובצדק. והמצטיינים - סביר להניח שיצטיינו בכל מקרה. לשכבת הביניים הרחבה אין די חשיפה לעולם הטכנולוגי וכאן בעצם מגיע התפקיד שלנו להטמיע את העניין."

עוד מוסיפה דנה "אנשי מיקרוסופט מגיעים להופיע בפני ילדים ומציגים להם איך אפשר להגיע לעתיד טכנולוגי מכל מיני מקומות. זה חשוב במיוחד כשאנחנו מדברים על בנות בגילאי החטיבה, שלרוב מרגישות שפיתוח ותכנות זה משהו שלא יכול להתאים להן. אנחנו צריכים להפנים את השינוי ולדאוג להוביל לשם את הילדים שלנו באמצעות הרחבת אופקים".

העתיד של ילדיכם כבר מעבר לדלת, אל תשאירו אותם מאחור. תכנות ושפת קוד הם מושגי בסיס שכל אחד ואחת מסוגלים וצריכים לתפוס ולהבין. אם תאמינו בילדים שלכם ותתנו להם את ההזדמנות ללמוד, לגדול, להתפתח ולרכוש מיומנויות טכנולוגיות, תעניקו להם את כרטיס הכניסה הטוב ביותר לעולם החדש.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה