הגדלת העוני בקרב נשים מבוגרות

בימים אלה נאבקת נעמת למנוע את העלאת גיל הפרישה הראשון לנשים מ- 62 ל-64, כדי למנוע מצב בו נשים מבוגרות מוצאות עצמן ללא הכנסה. גלי עציון מנעמת מסבירה.

16/02/2011
נעמת קבלו עדכונים מנעמת
  • RSS
» מאבק נעמת נגד העלאת גיל הפרישה.

בדצמבר 2003 נחקק חוק גיל פרישה, אשר העלה את גיל הפרישה לנשים בשלב ראשון מגיל 60 ל-62 ובשלב השני לגיל 64. החוק קבע אמנם כי בטרם ייכנס השלב השני לתוקפו תוקם ועדה ציבורית לבחינת העלאת גיל הפרישה לנשים מ-62 ל-64. נקבע כי על הועדה להגיש את מסקנותיה עד ליום 30 ביוני 2011. במקביל, החוק קבע מנגנון טיס אוטומטי, להעלאת גיל הפרישה לגיל-64. באופן לא מפתיע עד היום טרם הוקמה ועדה.

ראשית, חשוב להדגיש כי חוק גיל פרישה לא קבע חובה להמשיך ולהעסיק נשים עד גיל הפרישה, אלא הביא בסך הכל לדחיה בגיל הזכאות הראשון לגמלת פרישה. כתוצאה מכך עובדות רבות מוצאות עצמן מחוץ למעגל העבודה עוד בטרם הגיען אף לגיל 60, ללא סיכוי אמיתי להקלט במקום עבודה אחר. מאידך, בשל דחיית גיל הזכאות הראשון לגמלת פרישה מוצאת עצמה העובדת, שפוטרה ללא כל מקורות מחיה.

שנית, אסור לשכוח כי נשים הן עדיין סקטור מופלה לרעה בשוק העבודה בכלל ובגילאים המבוגרים בפרט. על אף היותן כמחצית מכוח העבודה בישראל, על אף היותן משכילות יותר, מעמדן ושכרן נמוך בהרבה מזה של גברים, והן אוכלוסיה ענייה הרבה יותר מגברים. גם דפוסי העבודה של נשים, הכוללים יציאה משוק העבודה לגידול ילדים, גורמים לכך שהן נמצאות במשרות שלא ממצות את הפוטנציאל הגלום בהן ונשחקות הרבה יותר.  בנוסף,  אחוז גבוה מאד של נשים מועסקות מראש בתחומים עתירי שחיקה כגון מטפלות וסייעות בגנים, אחיות בבתי חולים וכדומה. העלאת גיל הפרישה לגיל 62 כבר גרמה לתופעה קשה בה מחד, עובדות אינן מסוגלות להמשיך בעבודתן השוחקת, אך מאידך, אינן זכאיות לגמלה פנסיונית ואף לא לקצבה מהמוסד לביטוח לאומי והן עלולה להוותר ללא כל מקור הכנסה.

בסופו של יום, ללא יצירת תשתית רצינית של תעסוקה שווה וראויה לנשים, (צורך שהוכר גם על ידי ועדת השופטת נתניהו, לשם העלאת גיל הפרישה), נדון מראש ציבור גדול של נשים לחיי עוני ומחסור עד הגיען לגיל הזכאות הראשון לפנסיה. העלאת גיל הפרישה לנשים גיל 62 כבר  יצרה השלכות קשות ומרחיקות לכת על ציבור הנשים העובדות בישראל.

כל מי שמאשים את נעמת כי במאבקה לעצירת גיל הפרישה היא פוגעת  בנשים, כדאי מאד שיפנים כי דחייה נוספת בגיל הפרישה לא מביאה עמה כל בשורות בתעסוקת נשים, אלא תביא עימה רק הרחבה של מעגל העוני הנשי.

הכותבת היא עורכת דין, מרכזת עבור נעמת את הטיפול ביוזמות חקיקה, עתירות לבג"צ ומאבקים ציבוריים

לבלוג של נעמת.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה