כיצד ניתן לעצב את הפנים ללא ניתוח

האם חומצה היאלורונית יכולה לבנות לנו את הפנים מחדש? איך היא פועלת לחידוש העור? ומתי ניתן להזריק סיליקון לפנים? כל התשובות על הדרכים הפשוטות לטשטש את סימני הזמן

21/12/2015
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

prop hialoronik filling sec2קמטי ההבעה שהעמיקו, העור שנראה נפול בסביבת הסנטר והלחיים, קמטוטים קטנים סביב העיניים. הגיל עושה את שלו, ויש לא מעט הרגלים כגון חשיפה לשמש, עישון, השמנה והרזיה ועוד, שגורמים לעור הפנים להדגיש את סימני הזמן. זהו תהליך ביולוגי בלתי נמנע: רמות הקולגן והאלסטין בעור פוחתות והתוצאה – הרקמות מאבדות נפח, קמטים ושקעים מתהווים, מה שמשווה לפנים שלנו מראה עייף ומבוגר.

עיקר הבעיה היא באזורים בהם מופיעים קמטים – על המצח, בין הגבות ובצדי האף, מעל השפה העליונה, מתחת לשפה התחתונה ובצדי השפתיים. בעיה נוספת היא התהוות של שקעים בסביבת הרקות, מתחת לעיניים, בלחיים ובסביבת הלסת התחתונה. אמנם לא ניתן לעצור את ההזדקנות, ואולם ישנם לא מעט טיפולי פנים שיכולים לשנות את המראה, להצעיר ולרענן אותו. הזרקות של חומרי מילוי, למשל. למי זה מתאים, כיצד הטיפול מבוצע, לכמה שנים התוצאות נשמרות? הנה תשובות לכל השאלות

אילו חומרים משמשים כיום למילוי קמטים?

חומרי המילוי נחלקים לשתי קבוצות: חומרי מילוי קבועים וחומרי מילוי זמניים. שני הסוגים מתבססים על חומרים שזהים לחומרים טבעיים שיש בגוף.

חומרי המילוי הזמניים מתבססים על חומצה היאלורונית. "יש מספר סוגים של חומצה כזו, שמופיעים תחת שמות מסחריים שונים וכל רופא עובד עם הסוג שהוא מעדיף. חומרי המילוי הם איכותיים ויעילים במיוחד ונושאים את אישור משרד הבריאות הישראלי, ה- FDA האמריקאי וה CE האירופאי", מסביר ד"ר גנדי נמירובסקי, מרשת מרפאות פרופורציה שהינו בעל ניסיון עשיר בהזרקות ובחומרי מילוי.

לעומת זאת, חומרי המילוי הקבועים מתבססים על סיליקון. "סיליקון הוא חומר קבוע שלא יוצא מהגוף, אבל ישנם רק רופאים ישראלים מעטים שיש להם אישור להשתמש בו. האישור מתקבל מחברות הביטוח שמוכנות לבטח רופאים בעלי נסיון רב בלבד. לרוב הרופאים בישראל אין את האישור הזה", מסביר ד"ר נמירובסקי שהינו בעל אישור ומבצע הזרקות סיליקון במרפאות "פרופורציה". הוא ממליץ למטופלות שמעוניינות בהזרקות סיליקון לבדוק האם יש לרופא המזריק את האישור המדובר.

איך חומרי המילוי פועלים?

הזרקות של חומרי מילוי לפנים מתבצעות במרפאה, ואורכות עד 20 דקות בממוצע, תלוי במיומנות הרופא ובאזור ההזרקה.

"חומצה היאלורונית היא חומר טבעי שנמצא בגוף, אבל הכמות שלה מתמעטת עם הגיל", מסביר ד"ר נמירובסקי. האובדן מתחיל מוקדם: בגילאי ילדות יש בגוף כ-60% של חומצה היאלורונית, לעומת זאת בסביבות גיל חמישים נשארים בגוף רק 30-40%. "גם כשמזריקים חומצה היאלורונית למילוי קמטים ושקעים - החומר נספג בהדרגה בגוף, ואולם יש לו השפעה משנית: גירוי והפרשה של אלסטין וקולגן. כך שגם לאחר שכל החומצה נספגה בגוף, קולגן ואלסטין שהגוף ייצר בהשפעתה ממלאים את הקמטים, הקמטוטים והשקעים באזור ההזרקות", מסביר ד"ר נמירובסקי.

prop hialoronik filling sec1

כמה זמן ניתן לצפות שהתוצאות ישמרו?

"לכל מוצר מסחרי של חברה כזו או אחרת יש חומצה היאלורונית במספר ריכוזים ודרגות. חומצה מרוכזת בדרגה גבוהה מוזרקת בדרך כלל לאזורים עמוקים, כמו הלחיים, חומצה בריכוז נמוך מתאימה להזרקה בקמטי הבעה, קמטוטים סביב השפתיים או העיניים. התוצאות נשמרות בדרך כלל כשנה ועד שלוש שנים. זה תלוי במידה רבה גם במקום ההזרקה: באזורים שיש בהם פחות כלי דם ושמזיזים אותם פחות, כמו מסביב לעיניים, התוצאות נשמרות זמן רב יותר. תוצאות הזרקות לקמטים מסביב לפה – באזור שזז כל הזמן בגלל דיבור ואכילה, התוצאות נשמרות פחות זמן".

לדברי ד"ר נמירובסקי לעתים מזריקים חומצה היאלורונית פעמים נוספות לאותו האזור, אבל בכמות מעטה יותר. אחרי מספר הזרקות, כבר אין צורך לחזור על הפעולה, בזכות השפעתם על ייצור והפרשת הקולגן והאלסטין בגוף. "אחרי 3-4  הזרקות ניתן לצפות שהתוצאות ישמרו עד 5 שנים", מדגיש ד"ר נמירובסקי.

מה לגבי הזרקות סיליקון?

סיליקון הינו פולימר שמשמש למטרות רפואיות שונות. להזרקות סיליקון יש יתרון: מאחר שמדובר בחומר שנשאר בגוף התוצאה עשויה להישמר כ-12-15 שנים. אבל חשוב להדגיש: כחומר מילוי, סיליקון מוזרק בכמויות מזעריות, מיקרו-טיפות, כך על פי הנחיות משרד הבריאות. הזרקה של מיקרו-טיפות מגרה את הפרשת הקולגן והאלסטין בגוף והם שממלאים את הקמטים והשקעים. "אחרי חודש וחצי יש לבדוק את מידת ההתמלאות, במידת הצורך הרופא יחליט על הזרקה נוספת של מיקרו-טיפות. הזרקת כמויות גדולות מדי של סילקון תעורר ותגרה הפרשה מוגברת של אלסטין וקולגן, ללא יכולת לעצור את הכמות, מה שיגרום התנפחות מוגזמת באזורי ההזרקה. התוצאות שמתקבלות יהיו לא אסתטיות וניתן יהיה לתקנן רק באמצעות ניתוח להוצאת הסיליקון שהוזרק", מזהיר ד"ר נמירובסקי.

מהו עיצוב פנים?

ישנן מספר שיטות לא ניתוחיות בהן ניתן לעצב מחדש את הפנים: לפסל את האף, עצמות הלחיים, הסנטר או קו הלסת. ד"ר נמירובסקי: "עיצוב פנים מבוצע גם הוא בעזרת חומצה היאלורונית. למשל, במקרים שיש באף עצם בולטת, או שיש לאף מראה כאילו הוא "נופל כלפי מטה", אפשר לפסל אותו מחדש בעזרת הזרקת חומרי מילוי. התוצאות שמתקבלות במקרים רבים יפות ועדיפות על פני ניתוח אף. התוצאות מחזיקות מעמד שנה עד שנה וחצי. זו ממש אומנות, רופאים שעושים עיצוב פנים הם כמו מיכאלאנג'לו של עולם הרפואה".

prop hialoronik filling sec3

מהן תופעות הלוואי של הזרקות של חומרי מילוי?

חומצה היאלורונית: נפיחות, אדמומיות, כאב קל  באזור ההזרקות. תופעות הלוואי עוברות מעצמן כעבור ימים ספורים.

סיליקון: עלולים להופיע גושים קטנטנים ונפיחות באזור ההזרקה, שניתן להמיס. ברשת פרופורציה נוטים להמליץ יותר על מילוי קמטים באמצעות חומצה היאלורונית וממעטים להשתמש בסיליקון בגלל תופעות הלוואי החמורות.

למידע נוסף אודות חומרי מילוי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה