''אני בת 39 ולעולם לא אוכל להכנס להריון''

כנשאית BRCA, מוטציה גנטית שמעלה את הסיכון לחלות בסרטן השד והשחלות וכבעלת רחם לא תקין, גיתית לא תוכל להרות וכנראה גם לא תזכה למשפחה משלה כפי שתמיד חלמה. טור אישי נוגע ללב

07/12/2015
גיתית אריאב קבלו עדכונים מגיתית
  • RSS

נשאית BRCA. צילום: שאטרסטוק

"כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו. אך המשפחות האומללות - אומללות הן כל אחת על פי דרכה", כך פותח טולסטוי את סיפורו הנודע "אנה קארנינה" , ומה איתי, זו שלא תזכה למשפחה? זו שהמילה משפחה מהווה בשבילה פנטזיה שלא תזכה למימוש?

רגע! לפני שאתם מוצאים לי פתרונות אני רוצה להציג את עצמי.  שמי גיתית ובקרוב אחגוג 39. אם הייתי צריכה לאפיין את עצמי הייתי אומרת שאני מיוחדת, שדה טאזמנית מלאת שמחת חיים ואנרגיות, סקסית, נחמדה, אסרטיבית, קרייריסטית, חברה אמיתית ובעלת לשון חדה כתער.

אם הייתי צריכה לבחור מי האדם שהשפיע עליי ביותר וגרם לי להיות האדם שאני,  הייתי אומרת סבתא שלי. סבתא שלי שבגיל 38 נותרה אלמנה, אם לשלושה ילדים צעירים שאחרי שסעדה את בעלה חולה סרטן הלבלב גילתה שהיא עצמה חולה בסרטן השד. סבתא שלי שחיה כל יום כאילו זה יומה האחרון, שהרשתה לי לראות "שושלת" עד אמצע הלילה (בניגוד להוראות אימי), שהייתה יושבת שעות וצופה איתי אינספור פעמים בסרט "ריקוד מושחת" ש"גנבנו" בכבלים פיראטים,  שלימדה אותי שאפשר להיות אישה חזקה, רגישה, חכמה וסקסית גם עם שד אחד בלבד. סבתא שלי היא הדמות הדומיננטית של חיי, אבל  סבתא שלי הורישה לי לא רק את העוצמות, היא הורישה לי גם הסיכון הגבוה לחלות בסרטן שד ושחלות.

 סיכון גבוה לחלות בסרטן

אז אציג את עצמי בשנית,  אני גיתית ואני נשאית BRCA  שזוהי מוטציה גנטית המעלה את הסיכון לחלות בסרטן השד והשחלות. אני לא אכמת את זה למספרים כי הם חסרי משמעות מבחינתי אני רק אספר מה זה   אומר בחיי היום יום. אני צריכה לעבור מעקבים צפופים של כירורג שד וגניקולוג כדי לוודא שאני בריאה, לעבור MRI שד פעם בשנה ומרקרים לסרטן שחלות פעמיים בשנה. לחיות בחשש התמידי שהפעם הבדיקות יחזרו לא תקינות, שהפעם יתגלה הסרטן, כי הרי הסיכון לחלות הוא כה גבוה אז מה הסיכוי שאזכה בעוד שנה של חסד? והרי גם עברתי כל כך הרבה טיפולי פוריות כדי להגשים את החלום שלי לילד, שבטוח השארתי קרקע פוריה לסרטן שלי לצמוח. ככה אני חיה לי מבדיקה לבדיקה ממעקב למעקב מההיי של חיי היום יום לתהומות הפחד והחשש שמשהו ישתבש. וילד....לי לא יהיה ילד משלי.

אציג את עצמי בשלישית, אני גיתית ולעולם לא אחוש מה זה לאחוז את הילד שלי שגדל בתוכי. אני לא יכולה להרות. למה? כי ככה בחר הטבע שנתן לי רחם לא תקין, כנשאית BRCA  הייתי צריכה להגיע להחלטה מכריעה, עד כמה אני מוכנה להמר על בריאותי בכדי לזכות בילד. זוהי ההחלטה הקשה ביותר שנאלצתי לקחת. זוהי החלטה שאין יום אחד שאני לא חושבת עליה. אין יום שעובר מבלי שארגיש הרגשת כישלון והחמצה. הנשאות שמעמידה אותי בסיכון גבוה יחד עם טיפולי הפוריות גרמו לחיי להרגיש כפצצה מתקתקת. לא אחת ניהלתי שיחות עם האחיות שלי מי יגדל את הילד שלי אם אחלה ואמות ולמרות זאת, במשך שלוש וחצי שנים עברתי עשרות טיפולים, עשרות אם לא מאות של בדיקות דם, אולטאסאונדים, הרדמות, שאיבות , הפריות, החזרות, המתנות ומפחי נפש. הצורך הביולוגי להיות אמא, להעניק, לחנך, לתרום, לחבק, לאהוב אהבה חסרת גבולות הוא צורך טבעי ובלתי נשלט ולעולם לא אזכה לחוש אותו.

''ערכי מופחת בשל היותי לא נשואה וכנשאית''

נכון אני יכולה למצוא פונדקאית שתישא את ילדי, זהו שלא, כאישה לא נשואה אני לא זכאית לפונדקאות בארץ, אה אבל אפשר לאמץ, נכון אך כאישה לא נשואה הזכאות שלי לאימוץ היא בעדיפות אחרונה. איפה זה משאיר אותי היום? עם הרבה תחושת תסכול שכאישה ערכי מופחת בשל היותי לא נשואה וכנשאית המדינה לא רואה אותי כזקוקה (לא רוצה, זקוקה) לפונדקאות. אז נכון לעכשיו, אין לי ילד, אין לי אופציה לילודה או אימוץ בארץ ואין תרופה יעילה בסל הבריאות לנשים בדיוק כמוני רק חולות.

אבל אני גיתית, שדה טאזמנית, אנרגטית ובעלת שמחת חיים, שלא רוצה להעביר את זמנה במה שאין אלא במה שיש ועוד יכול להיות. עוד יכול להיות שיהיה לי ילד, לא יודעת איך או מתי, אבל אולי עוד אדע מה זה להיות אמא וגם אם לא, אז אני מקווה שאמצא לי ייעוד אחר בחיים. גם יכול להיות שבקרוב תהיה תרופה לנשים עם סרטן שחלות תורשתי בסל הבריאות, 'לינפרזה', והכי יכול להיות שלעולם לא אזדקק לתרופות האלה. לדעת שיש אופציות זה חשוב, זה גורם לי לקום רעבה בבוקר ולחשוב איך אני כובשת את העולם בסערה והופכת את האופציות לקיים. אני מצטרפת לקריאה של עמותת ברכה שנאבקת בימים אלה  להכליל בסל הבריאות את התרופה הראשונה שמיועדת לנשים עם סרטן שחלה שהן נשאיות BRCA. כולי תקווה שיצליחו במאבקן לזכות באריכות ימים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה