דיסמורפיה - כשהגוף שלך משקר לך

מה קורה כשהרופאים חושבים שאת לא צריכה את הניתוח הפלסטי שאת רוצה, ומתי זה הופך להפרעה מסוכנת? על הפרעת הגוף המעוות, שפגעה גם בבת של ברוס וויליס ודמי מור

07/12/2015
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
 • RSS

דיסמורפיה פרופורציה דצמבר 2015
ריד איווניג וטלולה וויליס - סובלים מדיסמורפיה | מתוך אינסטגרם

היא נכנסה למרפאה, וכל המבטים הופנו מיד לנערה הגבוהה, בעלת המותניים הצרים והפרופורציה המושלמת. אמה של הנערה, מודאגת, נגררה אחריה. הן נכנסו לפגישת ייעוץ עם המנתח הפלסטי, ממנה הנערה יצאה כעבור רבע שעה בדמעות. המנתח סירב להכניס אותה לניתוח להקטנת חזה, וכל ההסברים שנתן היו לשווא.

"יצאתי אחריהן לכיוון המעלית, וביקשתי מהן להיכנס אליי למשרד. 'עם מי אני יכולה לדבר', שאלה אותי האימא בלחישה, 'אני דואגת, היא סתם מכניסה לעצמה דברים לראש, היא לא צריכה את זה', הוסיפה. 'אם הרופא החליט, אם הוא אמר שאת לא צריכה ניתוח להקטנת חזה, חבל שתעשי ניתוח לחינם, את צריכה להיות מאושרת שזה מה שהרופא אמר.' זה מה שניסיתי להסביר לנערה, בצורה נעימה, עניינית. במשך כמעט חצי שעה ישבנו במשרד שלי. היה לי חשוב שהיא תבין שהרופא מדבר מתוך ניסיון, שהיא נראית נפלא ושכרגע אולי נדמה לה שהרסו את חלום חייה, אבל שבעתיד היא תבין עד כמה הרופא צדק", מספרת ציפי שלום, משנה למנכ"ל רשת מרפאות פרופורציה.

.

מראה עקומה

ישנם לא מעט אנשים, ובעיקר צעירים, שחשים שיש להם איזה פגם שמחייב טיפול אסתטי או ניתוח פלסטי, למרות שעל פי אמות מידה אובייקטיביות הם ממש לא צריכים. הבעיה הזו, המוכרת בעולם, זכתה לשם הרפואי הפרעת הגוף המעוות (באנגלית: Body Dysmorphic Disorder ובקיצור: BDD).

לאחרונה יצא מארון הBDD- השחקן ריד אוונינג, דילן מ"משפחה מודרנית", בשבילכן. השחקן הצעיר חשף כי הוא מתמודד עם התסמונת, וכי הוא ממש "מכור" לניתוחים פלסטיים ועסוק באופן אובססיבי בהופעתו החיצוני ובמציאת פגמים במראה שלו.

 דיסמורפיה פרופורציה דצמבר 2015
ריד איווניג בשנת 2010 (מימין) ובשנת 2013 (משמאל) | צילום: שאטרסטוק ואינסטגרם

במכתב פתוח שפרסם בהפינגטון פוסט סיפר אוונינג, כי עבר את הניתוח הראשון שלו בגיל 19. אבל שגם הניתוחים הנוספים שעבר – היום הוא בן 27 – לא סייעו לו להפיג את החרדה, הדיכאון, הבדידות וחוסר הביטחון שחש במשך כל אותן שנים. "אף לא אחד מהרופאים שנתחו אותי בדק את מצבי הנפשי. הם שאלו אותי האם יש לי היסטוריה של דיכאון, שאכן היתה לי, אבל לא ביררו לגבי הפרעות אכילה שמהן סבלתי, או לגבי הפרעת אובססיה קומפולסיבית (OCD) שיש במשפחה שלי.  אף אחד מהרופאים לא המליץ לי לקבל עזרה נפשית, במקום לעבור ניתוחים פלסטיים ולא הזהיר אותי שאני מפתח התמכרות לנושא. ניתוח פלסטי יכול להיות דבר נהדר, ולהוסיף בטחון עצמי למי שזקוק ללך, אבל זה גם יכול להיות "תחביב איום ונורא". הלוואי שיכולתי להחזיר את הגלגל ולוותר על כל הניתוחים המיותרים שלי".

כוכבת נוספת שנאבקה עם הפרעת הגוף המעוות היא טלולה וויליס, בתם של השחקנים דמי מור וברוס וויליס. ובכלל, כנראה שלנשים יש נטיה חזקה יותר משל גברים לראות את עצמן כ"מעוותות" ולסבול מדימוי גוף שאינו קשור בהכרח עם המציאות.

דיסמורפיה פרופורציה דצמבר 2015
טלולה ויליס - הגיעה למשקל של 43 ק"ג בעקבות הפרעת הדיסמורפיה | מתוך אינסטגרם

"התופעה מוכרת, אבל אני חייבת להדגיש שמדובר בתופעה יחסית נדירה", אומרת שלום, "ניתוח פלסטי הוא לא ניתוח מציל חיים, שחיוני לבריאות. אבל אני מאמינה שיש תועלת גדולה בשינוי אסתטי שמושג בטיפול או בניתוח. נשים רבות מגיעות למרפאה שלנו בתחושה שהן זקוקות לשינוי. לא תמיד הן יודעות מהו השינוי שהן צריכות. לפעמים ההן מרגישות מבולבלות וזה בדיוק התפקיד של הרופאים: לייעץ, להפנות את תשומת הלב, לכוון, כדי שבסופו של דבר הלקוחה תקבל טיפול ותצא מרוצה. אני יודעת לגבי עצמי, שהיו שנים שעל אף שהייתי רזה, הציקה לי התחושה שיש לי עודף שומן באגן. כשהייתי יוצאת לבריכה או לים הייתי עוטפת את עצמי, וברור לי שרק אני ראיתי את זה וזה היה לגמרי "בראש שלי". אבל זה הטריד אותי ואחרי שעשיתי שאיבת שומן מהאזור, הרגשתי נהדר. הייתי מאושרת עם עצמי.

 דיסמורפיה פרופורציה דצמבר 2015
טלולה ויליס עם אמא דמי מור, שעזרה לה להתגבר על הדיסמורפיה ולהתמודד איתה | מתוך אינסטגרם

"בניתוחים אסתטיים אין 'כן' או 'לא', זה במידה רבה תלוי במה שהאישה מרגישה. זה התפקיד של הרופאים: למצוא את הטיפול הנכון שבאמת יביא לשינוי ושהתוצאות שלו יהיו משמעותיות. אבל כשיש מצב שמישהי מבקשת ניתוח – כמו אותה הנערה – שהיא ממש לא צריכה, רופא צריך להיות זה שיאמר לה ולא לקבל אותה לניתוח", מדגישה שלום.

היכן עובר הגבול?

"החלטה בסופו של דבר היא של הרופא. אבל גם למנהלות המרפאה יש תפקיד. לפני כמה שנים הגיעה אלינו אישה צעירה במטרה לעבור ניתוח לשאיבת שומן. מיד ראיתי שיש לה בעיה עם דימוי הגוף שלה. היא היתה רזה מאד וממש לא היה צורך בשאיבת שומן. הנחתי שיש פה בעיה עמוקה יותר, אולי הפרעת אכילה, ולאחר שהיא קיבלה דחייה מהרופא המנתח, ישבתי איתה והסברתי לה מדוע הרופא סירב. הבנתי שאי אפשר לשלוח אותה סתם הביתה עם דחייה, כי היא פשוט תפנה לרופא אחר שאולי יסכים לעשות לה את השאיבה. חשוב שנסביר למטופלות שנדחות על ידי רופא את הסיבות ואת המצב שנקלעו אליו, שנשלח אותן הביתה עם הרגשה טובה, ולא עם חותמת של 'הזויה'. זה ההבדל: לדעת לאשר או לסרב לטיפול מתאים/לא מתאים, ולתת ערך מוסף מהלב".

באילו מקרים צריך לסרב לבקשה של מטופלת?

"אי אפשר לעשות טיפול בכל מחיר. למשל, לא נקבע הסרת שיער למישהי עם בעיית עור. יש נשים שמגיעות בתחושה שהחזה שלהן גדול מדי, למרות שהוא לא, כשברור שהבעיה אצלן היא דווקא הבטן, ושגם אם נקטין את החזה, הפרופורציות יהיו לא טובות והן לא ייהנו מתוצאות הניתוח. יש מקרים של נשים מעל גיל 40 שרוצות שינוי, אבל לא בטוחות מה נכון לעשות. הרופאים שלנו מספיק מנוסים כדי לתת את הכיוון הנכון: מתיחת פנים, הזרקת מילוי, בוטוקס. מייעצים מה האפשרויות ומה לדעתם יעזור לה להרגיש טוב יותר".

על אף שמדובר, כאמור, במצב נדיר, לתסמונת הגוף המעוות ישנה כמה סימנים ברורים שכדאי להיות מודעים להם, משום ייתכן כי ישנם לא מעט בני ובנות נוער, גברים ונשים, שעלולים לפתח חלק מן התסמינים:

 • מחשבות תכופות אודות המראה החיצוני
  .
 • התבוננויות תכופות במראה או לחילופין – הימנעות מהבטה במראה
  .
 • הסתרה של אזורי גוף "בעייתיים" בעזרת צעיפים, כובעים או איפור
  .
 • פנייה חוזרות ונשנות לרפואה פלסטית לקבלת חוות דעת וטיפולים
  .
 • הימנעות ממפגשים חברתיים, בעבודה, בבית הספר, במקומות ציבוריים
  .
  .

כמו כן, חשוב מאד לקבל ייעוץ מכירורג מוסמך, בעל נסיון בתחום הטיפול שאותו מבקשים לעבור, ולקבל את דעתו ואת המלצותיו. במקרה הזה, הרופאים דווקא יודעים טוב יותר מה טוב בשבילנו.

*******

לפרטים נוספים ולייעוץ אישי ומקצועי, לחצו כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה