6 טעויות נפוצות שיהפכו אתכם מעצמאים לעניים

כעצמאית את לא חייבת דין וחשבון לאף אחד, אבל מה קורה כשאת לא עושה חשבון לעצמך? 6 טעויות שתרצי להימנע מהן עכשיו כדי לא להצטער עליהן בזמן הפרישה

01/12/2015
מורן מישל קבלו עדכונים ממורן
  • RSS

שאטרסטוק

הגשמת את החלום הישראלי ופתחת עסק? מעכשיו את אדונית לעצמך. סביר להניח שאנחנו לא הראשונים להגיד לך שיש הרבה דברים לחשוב עליהם כדי להצליח. את בוודאי כבר מקבלת בלי סוף עצות, וסביר להניח שיש לך לא מעט תהיות ודאגות.

אפשר לנחש שבין העצות שקיבלת מובילה העצה לדאוג קודם כל לעסק לפני שתחסכי כספים לעצמך. המודאגים, יש לשער, שואלים נזעקים ׳מה יהיה עם הפנסיה?׳. איך תדעי למי להקשיב ובעיקר – כיצד תיצרי לעצמך עתיד כלכלי בטוח?

הנה 6 טעויות שהופכות עצמאים צעירים לזקנים עניים, ושממש כדאי להימנע מהן כבר מן ההתחלה. (אבל מוטב מאוחר מאשר אף פעם)

1. משיכת פיצויים - בעל הבית השתגע – הפיצויים שהופרשו על ידך ועל ידי המעסיק כאשר היית שכירה הם כסף שלך, ואת יכולה למשוך אותם בכל רגע נתון כמעט. זה מאוד מפתה כשרוצים להקים עסק, כיוון שמדובר בסכום לא מבוטל שלכאורה שוכב ללא שימוש. אבל זהו סכום שיהווה מרכיב חשוב בביטחון הכלכלי שלך לאחר שנות העבודה, לכן מומלץ שלא לגעת בו ולצבור אותו עד לפנסיה.

שאטרסטוק

2. הפסקת התשלום לקרן הפנסיה – העולם שייך לצעירים – כשכירה, הופרש מדי חודש כסף לקרן הפנסיה שלך, גם מהשכר שלך וגם ע״י המעביד. בלי ששמת לב, נקבע קו הבסיס לגובה הפנסיה העתידית שלך. אבל עכשיו, כשאין מעביד שאחראי להפרשות כחלק מתלוש המשכורת החודשי שלך, מאוד קורץ לוותר על החיסכון, עד שתתאזני. זאת טעות. שבירת רצף פנסיוני פוגעת בגובה הפנסיה הצפויה לך. ככל שתדחי את החיסכון לגיל מאוחר יותר,יהיה לך קשה יותר לצבור סכום שיאפשר לך להתקיים בכבוד בזמן הפנסיה.

שאטרסטוק

3. הגבלת הפנסיה לגובה הטבת המס – לדפוק את המערכת - כל עצמאית ועצמאי יודעים שעל חסכון לפנסיה ישנן הטבות מס, ולכן רבים מתפתים לחסוך בגובה הטבת המס המוכרת. טעות גדולה! חיסכון מינימלי יניב פנסיה מינימלית, דבר שמשמעותו חיים בעוני ובדוחק לאחר שנות העבודה שלכם. חסכו כפי יכולתכם, ואל תכוונו לקו האדום.

4. ויתור על ביטוח אבדן כושר עבודה – יהיה בסדר – במיוחד עבור עצמאים, הבריאות היא כלי העבודה החשוב ביותר. עצמאי שנפגע כושר העבודה שלו, למעשה לא מסוגל להתפרנס. בעוד ששכירים זכאים לקצבאות או תגמולים שונים מביטוח לאומי, עצמאים הם עצמאים גם בנושא הזה. בביטוח הפנסיה קיים אלמנט שמבטח אתכם בפני אבדן כושר עבודה, ומאפשר לקבוע את גובה ההשתכרות שתישמר לכם במידה וחלילה תיפצעו או תחלו. אין לכם על מי לסמוך, לכן חשוב שתדאגו לנושא הזה. גם המדינה מעודדת אותך לרכוש ביטוח אבדן כושר עבודה ומעניקה לך הטבת מס על רכישה זו.

שאטרסטוק

5. משיכת קרן השתלמות וקופות גמל -על חשבון הברון – קרן השתלמות ישנה או קופת גמל מתקופת השכירות עומדת להיפתח? מכיוון שהמצב לא פשוט והקרב על ההכנסות הוא מתמיד וסיזיפי עבור עצמאים, מאוד מפתה לרוץ ולמשוך אותן. אבל אלו יכולים להיות סכומים שיחסרו לכם בעתיד. כעצמאית גם תוכלי לפתוח קרן השתלמות חדשה, הפקדה לקרן תעניק לך הטבת מס ותהייה פטורה ממס רווחי הון. נכון להיום, כל עוד אתם עובדים ומתפרנסים קיימת בידכם האפשרות להגדיל את הכנסות העסק או לווסת את הוצאות הבית. בתום שנות העבודה מה שחסכתם זה מה שיהיה, ומה שתמשכו עכשיו – לא יהיה אחר כך.

6. חוסר מעורבות בניהול הפנסיה – מה לי ולזה? - הייתם חכמים, הקשבתם ליועץ המס שלכם ודאגתם להפריש לחיסכון לפנסיה? מצוין. אבל מה אתם יודעים עליה? חוסר מעורבות בניהול הפנסיה יכול לעלות לכם הרבה כסף. חשוב לוודא שגובה דמי הניהול שאתם משלמים הוא הוגן, שאפיק ההשקעה מניב ובאופן כללי שאתם יודעים מה קורה עם הכסף. גם חלקי אחוזים קטנים משמעותם חיסכון רב כסף על פני שנים. זה העתיד שלכם.

**********
רוצים לדעת עוד על מה שיבטיח את עתידכם הכלכלי? לחצו כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה