כך יימנע הרצח הבא

הצעת חוק חדשה של ח"כ עליזה לביא תחייב גברים אלימים לענוד אזיק אלקטרוני שיתריע בזמן אמת לכוחות הביטחון ולקורבן על כל ניסיון התקרבות. האם זה הפתרון שישנה את המציאות האלימה?

23/11/2015
ד''ר עליזה לביא קבלו עדכונים מד''ר עליזה
  • RSS

אלימות נגד נשים אישה פוחדת מוכה. צילום: שאטרסטוק

רצח של נשים הוא לא בעיה של נשים. הוא כשל חברתי.

איך ייתכן שקרבנות לאלימות מתמשכת הן אלו שעדיין צריכות למצוא מחסה במקלטים, לאבד ימי עבודה ולעתים פרנסה, בעוד מבצעי העבירות מסתובבים חופשי?

אתמול העליתי לוועדת שרים לענייני חקיקה הצעת חוק חדשה, שמטרתה להפסיק את מעגל האלימות הזה.

הצעת החוק "פיקוח אלקטרוני" מאפשרת סיוע ומענה משולב. גם הגבר התוקף וגם האישה ישאו מכשירים אלקטרוניים. הגבר יענוד אזיק, ולאישה יהיה מוניטור המקושר עם האזיק. במידה והקירבה בין השניים תחרוג מהמרחק הנדרש בצו ההגנה או בצו הרחקה, המכשיר ישלח אוטומטית  אות מצוקה לכוחות הביטחון ולאישה עצמה. באירועים כאלו, כמה דקות בלבד יכולות לשנות את התוצאה, ולמנוע מפגש לא רצוי.

מנקודת הזמן שבה החוק יחייב, בהתאם להוראת בית המשפט, את התוקף לענוד אזיק אלקטרוני, ניתן יהיה לבצע מעקב "בזמן אמת" על גברים אלימים. לכוחות הביטחון תינתן האפשרות למנוע אסון טרם התרחשותו ולהציל חיים.

החלת החוק תספק הגנה לנשים אלו ולמשפחותיהן ויישומו יאפשר לנשים הסובלות ממערכת יחסים אלימה ופוגענית אפשרות לעבור תהליך של החלמה ושיקום.

חשוב מכל, הוא יספק להן תחושת ביטחון - חייהן לא עוד הפקר.

16 נשים נרצחו על ידי בני זוגן בשנה החולפת. שישה עשר עולמות שנחרבו. שהיו, ואינם עוד. האסון הוא גדול, וזאת עוד מבלי שכללנו את מאות הנשים שניתן להצילן ממעגל האלימות הזה, ואת אלפי הנשים הנמצאות במערכת יחסים אשר אינה בטוחה עבורן ועבור ילדיהן. מדינת ישראל חייבת לספק ביטחון ומענה. הצעת החוק היא יוזמה מצילת חיים, שנועדה להוות צעד מונע ומגן, למקרי האלימות המתרבים - החלתה תציל חיים.

את הסיור הראשון שלי כיו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי קיימתי במעון לנשים מוכות. בשיחה המרתקת שהתפתחה, דנו בסוגיית שהייתן של נשים במקלט לנשים מוכות, ובהשלכותיה על ההתמודדות ארוכת הטווח עם בעיית האלימות בתוך המשפחה. הצורך שעלה משלב בין הצלת חיים מידית ותהליך מיגור האלימות.

מטרת החוק היא לאפשר ולפתח פתרון ראוי ולטווח ארוך, כזה שיעניק לנשים אלו ולילדיהן אפשרות ממשית להחלמה ולשיקום מלא, ללא איום מתמיד על ביטחונן האישי.

המצב כיום מותיר את הנשים המוכות חשופות וערומות מהגנה במקרים של אלימות בתוך המשפחה. ניסיון העבר מלמד אותנו כי צווי ההרחקה או צווי ההגנה שניתנים על ידי בית המשפט לא מעניקים הגנה מספקת לכשעצמם. קרו מקרים רבים מדי בהם הפרה של הצו התגלתה רק לאחר אירוע אלימות נוסף, לעתים אף רצח, שביצע התוקף. במקרים בהם התוקף נעצר, לנשים לא נותרה הגנה בעת שחרורו מהכלא.

אנו, חברות הכנסת, נציגות ציבור מכל הקשת הפוליטית, יחד עם ארגוני הנשים, עושות לילות כימים עם מרכזי הסיוע וכלי התקשורת.

יוזמה מבורכת זו של סלונה וויצו מסייעת בשימור הנושא כמרכזי בסדר היום.

אנו מחויבים להמשיך ולפעול כל אחת ואחד וביחד, על מנת לתקן את העוול התרבותי - חברתי הזה. לא ננוח עד אשר נמצא את הדרך הטובה והנכונה ביותר שתאפשר לנשים ולמשפחותיהן לצאת ממעגל האלימות, עד אשר נוקיע ונמגר את התופעה המכוערת הזו מהחברה בישראל כולה.

בהזדמנות זו, אני רוצה להודות לכל מנהלות המקלטים ולצוותים על העבודה החשובה והמקצועית ועל החיבוק החם והדאגה מהרגע הראשון.

צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה