יצא גבר: מארק צוקרברג לוקח חופשת לידה

המהפכה הבאה של צוקרברג בדרך - מנכ"ל פייסבוק הודיע שהוא מתכוון לצאת לחופשת לידה עם הולדת בתו בקרוב. את ההודעה הוא פרסם, כמובן, בחשבון הפייסבוק שלו, והדגיש כמה חשוב שהורים יהיו עם ילדיהם הרכים

22/11/2015
עדי בלדרמן קבלו עדכונים מעדי
  • RSS

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג. צילום: שאטרסטוק

לפעמים דברים גדולים באמת קורים סביבנו, ואנחנו לא שמים לב כמה הם גדולים. בתוך כל הארועים הסוערים שסובבים אותנו, יש ארועים קטנים שהחשיבות שלהם לא נתפסת, אבל יש להם השפעה גדולה.

ההודעה של מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג שלשום, בה הוא מבשר שבכוונתו לקחת חודשיים של פגרת לידה (תסלחו לי, אבל זו לא ממש חופשה) היא תחילתה של מהפכה - מהפכה מחשבתית וחברתית, שנוגעת לכל מי שרוצה שוויון בין נשים לגברים.

אנחנו חיים בעולם צבוע. אשה שחוזרת לעבודה מוקדם מהמצופה ממנה (ובתור הריונית, אני יכולה להעיד שהרבה גבות מורמות כשאני אומרת שאני לא מעוניינת להאריך את החופשה לחצי שנה) היא אמא רעה, מזניחה, שלא מחוברת "לרגש האמהי שלה".

גבר שלוקח חופשה של שנה כשנולד לו ילד, הוא אב השנה. אבל גבר שלוקח חופשת לידה שלמה, שמגיעה לו על פי חוק, הוא לא "גבר- גבר". במשך שנים לא הבנו, הנשים הפמיניסטיות, שאנחנו חייבות לרתום גברים למאבקים שלנו. וכך גם במקרה הזה - הסטיגמות והחברה לא מאפשרים לגבר הכי ליברלי שיש לקחת חופשת לידה. הוא יתבייש.

זו בדיוק הסיבה שהודעתו של צוקרברג היא תחילתה של מהפכה; סוף סוף יש לנו גבר מצליח עם תעודות, מודל לחיקוי שאומר בצורה ברורה: "אני רוצה לטפל בתינוקת שלי, ואני לא מתבייש!" גם לגברים השוביניסטים ביותר יהיה קשה ללעוג לו.

אבל צוקרברג אומר כאן עוד דבר: אבא = אמא; זה בסדר גמור שאבא נשאר בבית עם התינוק/ת, וזה בדיוק כמו שאמא תישאר איתו. במסר הזה יש כ"כ הרבה חשיבות, כי הוא בעצם אומר שהורות היא לא אלמנט מגדרי, אין תפקיד "ביולוגי" לאמא ולאבא. יש מערכת זוגית שמחליטה ע"פ השיקולים שלה מי נשאר עם התינוק/ת, והוא לא רק אומר: צוקרברג משלם כסף לעובדים שלו שיעשו את זה ומעניק להם 4 חודשי חופש בשנה הראשונה שלאחר הלידה, לא משנה אם הם גברים או נשים.

אז בעוד זמן לא רב, צוקרברג יצא לפגרת לידה, ויש לי תחושה שהעולם לא יקרוס. גם לא פייסבוק. אני לא תמימה וברור לי שלא יגיע בעקבותיו גל של גברים שיצאו לפגרות לידה, בטח לא בישראל. אבל זה מקדם אותנו לשם וזה מקדם שיח שמאפשר את זה. כן, גם מנכל"ים יכולים להעדר מהעבודה. כן, גם גברים מתרגשים כשנולד להם ילד והם אפילו מסוגלים לטפל בו! כן, גם אם הם לא מניקים.

אני מקווה שביום שהילד שלי, שעדיין לא נולד, ירצה להביא ילדים לעולם, חופשת הלידה תהיה סוגיה שדנים בה ולא תשויך אוטומטית לאם. אני מקווה שזו תהיה החלטה אישית של כל זוג וזוג.

צוקרברג המציא את פייסבוק, הרשת החברתית ששינתה את העולם. אם הוא יצליח גם הפעם, מהפכת הפייסבוק תהיה הדבר הקטן שעשה בחייו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך