אפילציה: להגיע לשורש השערה

אפילציה היא אולי שיטה ותיקה, אבל יש מקרים שבהם רק היא יכולה לתת מענה אמיתי להסרת שיער לצמיתות. למי זה מתאים, באיזה אזורים ולמה חשוב לשים לב? המדריך לאפילציה

19/11/2015
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

אפילציה פרופורציה נובמבר 2015

מאז מהפכת הלייזר – לפני כ-20 שנה, הסרת שיער נחשבת לאחד הטיפולים הפופולריים והמבוקשים ביותר בעולם, ובוודאי בישראל שטופת השמש. אלא שלמרות שהשיטות החדשות להסרת שיער, כלומר הלייזר – וה- IPL, המכונה גם אינפרה אדום, נחשבות בטוחות ויעילות מאד, הן אינן מתאימות לכל מצב ולכל אדם, גבר או אישה. מבחינה רפואית, ישנן כמה מגבלות שלא ניתן לעקוף וגם ממש לא כדאי.

השערה הקטנה בסנטר שאף אחד לא רואה חוץ ממך, ה"תלתלים" הבודדים על הכתפיים שנדמה לך שכו-לם מסתכלים עליהם כשאתה מוריד חולצה בים, הקעקוע שעשית בגיל ההתבגרות  ועכשיו מפריע להסרה מלאה של השיער מהכתפיים - מתברר שגם את הצרות הקטנות והמציקות האלה אפשר להעלים, ואם יש סבלנות – אפילו לצמיתות, בשיטה הוותיקה והטובה: אפילציה.

וכך, האפילציה היא הפתרון הנוח ביותר לאותם מצבים, שמיד נמנה אותם. אבל קודם נסביר במה מדובר:

אפילציה היא שיטה להרס של זקיק השערה באמצעות חימום במחט חשמלית דקיקה המוחדרת לשורש השערה. הנזק לרוב בלתי הפיך, כך שאותו זקיק שטופל לא יצליח להצמיח שערה חדשה, ואם כן – בדרך כלל זו תהיה שערה עדינה וחלשה יותר מקודמתה. להבדיל מלייזר או IPL, באפילציה מטפלים בכל שערה ושערה בנפרד, על כן הטיפול יכול להימשך תקופה ארוכה ואינו מתאים לאזורי גוף נרחבים ועתירי שיער, כמו רגליים או בתי שחי.

אפילציה פרופורציה נובמבר 2015

"אפילציה היא השיטה הוותיקה ביותר להפחתת שיער, שניתן באמצעותה להסיר את השיער לגמרי, אם כי לעתים יידרשו לכך כמה טיפולים על אותה השערה. באפילציה מחממים את השערה לחלקיק שניה וגורמים לניתוק שלה מהזקיק. לפעמים צריך לחזור על הפעולה עד להסרה מלאה, כי יש מצבים בהם האפילציה רק מחלישה את השערה, והיא עשויה  לצמוח ממנו שוב, אם כי – בדרך כלל היא תהיה חלשה ועדינה יותר, כך שאחרי טיפול או שניים נוספים – הזקיק כבר לא ישוב להצמיח שערה נוספת", מסבירה יעל סבג, מנהלת תחום לייזר ברשת מרפאות "פרופורציה".

 אפילציה פרופורציה נובמבר 2015
ציירי לך שפם

היום בעידן הלייזר – מדוע ממשיכים לטפל בשיטה הוותיקה והאיטית הזו?

סבג: "נכון להיום, אפילציה היא טיפול משלים לאזורים שלא ניתן לטפל בלייזר ובעיקר במצבים הבאים":

1. צבע שיער: לבעלות ולבעלי שיער בהיר, לבן או ג'ינג'י. בשיער בהיר אין כמות מספיקה של מלנין, חומר הצבע שיש בשערה הקולט את הלייזר ומעביר לזקיק, ועל כן לא ניתן לחמם אותה באמצעות לייזר או IPL.

2. אזורים בגוף: כיום אנחנו יודעים שלא ניתן להסיר את שיער הפנים בלייזר, למעט באזור הגבות או בשפם. לכן, עבור נשים, השיטה המומלצת ביותר להסרת שיער באזור הפנים היא אפילציה, למעט האזור שבין הגבות ומעל השפה העליונה (שפם).

3. כמות שיער ליחידת שטח: טיפול באפילציה מתאים לאזור שיש בו מעט שיער, כך שאין טעם לנסות לטפל בו באמצעות לייזר, שמיועד לאזורים נרחבים. למשל, במצב שיש 2-3 שערות בסנטר. ישנה תופעה שמתרחשת בקרב נשים בגיל 45-50, שאחרי טיפול לייזר או IPL יעיל מופיעות באזור המטופל מספר בודד של שערות, ובהן כדאי לטפל באפילציה. ואילו אצל גברים, למשל, ישנם כאלה שיש להם כמה שערות בודדות שצצות בגב או על הכתפיים. מצב נוסף שאופייני לטיפול אפילציה: נשים חובשות פאה מבקשות לעיתים הסרה של רצועת שיער (כחצי ס"מ) המצח ובצדעיים שעלולה לבלוט מתוך הפאה, משיקולי נוחות.

4. קעקוע באזור הטיפול:  לא תמיד ניתן  לטפל באמצעות לייזר או IPL על גבי קעקוע.

 אפילציה פרופורציה נובמבר 2015
גילוח הפנים – יוצר שערות קשות וזיפיות

האם הטיפול כואב?

טיפול האפילציה עלול לכאוב או לגרום לאי נוחות. אבל יש תשובה: "מריחה של משחה מאלחשת כשעה לפני הטיפול מפחיתה משמעותית את הרגישות ואת אי הנוחות מהטיפול", מבטיחה סבג, ומוסיפה: "זה לא אמור לכאוב, אם המטפלת היא מיומנת ומנוסה – וזה מאד חשוב, לעבור את הטיפול אצל אפילטורית מנוסה".

הטיפול באפילציה נמשך מינימום רבע שעה, תלוי במידת הרגישות והסבלנות של המטופלת. לדברי סבג יש נשים שיכולות להתמודד גם עם טיפול שנמשך שעה.

מה לגבי תופעות לוואי?

"זה שונה מאישה לאישה ומטיפול לטיפול: יש נשים שיופיעו אצלן אדמומיות, גרד או צריבה ונפיחות, בפרט בשפה עליונה שפם. במקרים מאד חריגים עלולים להופיע באזור המטופל סימני פיגמנטציה, אבל אי אפשר לדעת מראש. במקרים חריגים מאד עלולה להתהוות כוויה  שטחית שתעבור לאחר תקופת החלמה קצרה.

חשוב להדגיש שבתקופת הטיפול אסור להיחשף לשמש, וצריך להגן על העור עם מסנן קרינה. כמו כן, לא מומלץ להשתמש במוצרי קוסמטיקה באזור המטופל מיד לאחר הטיפול, מחשש לתופעות לוואי שלא ניתן לצפות מראש.

לדברי סבג אפשר להתחיל לעשות אפילציה מגיל 16 ואילך, וזאת לאחר ייעוץ ואבחון של סוג השער על ידי אפילטורית מוסמכת.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה