איך מגדלים ילדים שמחים?

התינוק שלנו גדל ומפתח אישיות. כהורים אנחנו רוצים להעניק לו את הטוב ביותר. מבין כל המידע והעצות - מה הדברים שכדאי להעניק לו כדי שיגדל שמח ומאושר?

16/11/2015
עדה אופיר קבלו עדכונים מעדה
  • RSS

טיפים של הורים לצעד ראשון (צילום: יח"צ)

מהר ממה שציפית, התינוק שלך, זה שעד לפני רגע היה יצור זעיר בתינוקייה, מתפתח במהירות והופך לאיש קטן. בסביבות גיל שנה, מרבית התינוקות מפתחים את כישורי היציבה וההליכה שלהם, עכשיו הם פנויים לחקור את העולם בכוחות עצמם. זה הגיל שבו התינוק שלנו מחפש עצמאות, מנסה לעשות דברים בכוחות עצמו (עד לשיא שמגיע בגיל שנתיים), ואנחנו לומדות איך להציב גבולות ועדיין לאפשר לו מרחב למידה.

גיל שנה היא תקופה מרגשת, מלאה בחוויות - התינוק שלנו סקרן, ערני יותר, עצמאי יותר, ואנחנו רוצות לקדם אותו בעזרת כל מה שעומד לרשותנו. אז מה מומלץ וכיצד מגדלים תינוקות שמחים וסקרנים?

צעצועים- לפעמים מספיק רק סיר

התינוקת לומדת לשחק (צילום: שאטרסטוק)

לצעצועים יש חלק חשוב בהתפתחות התינוק, חוש השמיעה למשל יתפתח על ידי ניגון או האזנה לכלי נגינה שונים.

הכי כיף ללכת לחנות צעצועים גדולה, להעמיס צעצועים על עגלת סופר ולהרגיש האמא הכי טובה בעולם. כשנגיע לבית נגלה שהמשחק שהוא הכי אוהב זה לשחק עם הקופסאות.

עגלה, מכונית, פאזלים, משחקי השחלה, כל אלהחשובים להתפתחות התינוק, אבל לא רק, לפעמים מספיק להכיר לו חפץ חדש ולא מוכר לדוגמה: השלט של הטלוויזיה שהם אוהבים לנשנש וגם להטיח על הריצפה ולגלות מה קורה, צרור המפתחות שלנו הוא פלא של ממששגם עושה רעש וגם אפשר להכניס לפה, סיר שלא נמצא בשימוש וכפות מעץ.

לא חייבים להוציא סכומי עתק על צעצועים, בגילאי השנה גם סיור סקרני בבית יכול להוות גירוי והזדמנות ללמידה ומשחק: לפתוח ארונות ולסגור (זהירות על האצבעות), להוציא חפצים מהמגירה, לפעמים גם בקבוק מלא מים וסגור היטב יכול לרתק אותם לדקות ארוכות.

אם נמאס לו ממשחק מסוים החביאו אותו בארון והציעו לו כעבור תקופה, הוא יתעניין בו כאילו היה חדש.

הכנה לשינה –טקס שינה כבר יש לכם?

ככל שהתינוק גדל, כך פוחתת מכסת השינה היומית שלו. לרוב בגילאי שנה, התינוק לא ישן שנת בוקר או אחר הצהריים, אבל כן ישן שנת לילה ארוכה ושנת צהריים של שעתיים פחות או יותר, רצוי שיישן כ-13 שעות רצוף בלילה (ונאמר- אמן).

את ההכנות לשנת הלילה מתחילים עוד לפני, במקלחת היומית. למרות שאת רוצה לסיים אותה במהירות, כדאי להעניק לתינוק זמן איכות באמבטיה. צעצועי מים, קצף שמותאם לתינוקות, לפעמים גם סתם בקבוק שמפו ריק יכולים להעניק לו דקות ארוכות של משחק והנאה, שאגב גם מעייפים אותו לקראת ההרדמה.

טקס שינה הוא חשוב ויכול להתבצע כבר בחודשים הראשונים לחייו של התינוק, שמבין שיש סדר קבוע,שגרה שמכינה אותו לשנת הלילה. לפני ההרדמה כדאי להוציא מהישג ידו של התינוק את הגירויים שיכולים להעיר אותו – צעצועים שנשארו במיטה, מובייל, כל דבר שנמצא בהישג ידו, ויכול להסיח את דעתו מההרדמה, אפשר ללוות את שלב ההרדמה בעיסוי עדין או בליטופים מרגיעים ונענוע קל של התינוק שירגיעו אותו ויעזרו לו להירדם.

טיפ - פעמים רבות תינוקות מתקשים להירדם לבד, לפני שפונים ליועצות השינה למיניהן, נסו להרגיל אותו לחפץ מעבר שיעניק לו ביטחון ויכול להקל בתהליך ההרדמות. חפץ מעבר יכול להיות חיתול בד, בובה אהובה, "שמיכי" ועוד.

צעדים ראשונים- על מה חשוב להקפיד?

צעדים ראשונים (שאטרסטוק)

לקראת גיל שנה מרבית התינוקות יתחילו לעמוד תוך כדי שהם נאחזים בחפצים, רהיטים, שולחנות. לאחר מכן ילמדו לעמוד לבד, ללכת מסביב לספה עד שיפתחו יציבות ובלי ששמנו לב- צעד ראשון. ההליכה תראה לנו מוזרה בהתחלה: ברכיים כפופות, מפושקות, הליכה לא יציבה, ידיים לצדדים, זה פשוט עוזר לו לשמור על שיווי משקל.

מתי לקנות נעלים? אל תמהרו לקנות נעלים. הליכה ללא נעלים עוזרת לחזק את כף הרגל ולשמור על גמישות. הליכה על רצפה, בחוף הים, משטח הגינה תעזור ליציבות של התינוק. רכשו נעלים כחודש עד חודשיים מרגע שהתינוק החל ללכת בכוחות עצמו והליכתו יציבה.

איך בוחרים נעלי צעד ראשון? נעלי צעד ראשון צריכות להעניק בטחון, יציבות ולספק תמיכה לרגל. חשוב שהנעל תהיה קלה ,בעלת סוליה גמישה ורכה, שתחזיק את הרגל ,תספק תמיכה ותשמור על יציבות . ראשית, חשוב למדוד את כף הרגל של התינוק בעזרת סרגל מדידה שניתן למצוא בחניות או באתר של חברות נעלי ילדים מובילות. בנוסף , רצוי לקנות נעל בחצי מידה  יותר מעל מידת הרגל של התינוק ולוודא שיש מרווח של 5 מ"מ בחלק הקדמי של הנעל, שכן רגל התינוק גדלה במהירות.

 בדקו כי יש מרווח של אצבע בין קצה הרגל לקדמת הנעל, כך תזהו כי בחרתם במידה נכונה.

התינוק שלך גדל, לומד ומתפתח. למרות שכולם מייעצים לך, ואומרים לך ומתערבים, הקשיבי לאינטואיציות שלך וזכרי – אמא יודעת הכי טוב.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה