ג'יימס בונד החדש: בשירות השוביניזם

לא נמצאה ולו אישה אחת בסרט שעומדת בפני עצמה ולא נתלית כאובייקט על הגבר המושיע והכל יכול. השקעה של 300 מיליון דולר, רק כדי להנציח, שוב, את המסר שנשים שוות רק כשהן לצד או בשירות הגבר המצליח

15/11/2015
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

מתוך הסרט ג'יימס בונד ספקטר דניאל קרייג מוניקה בלוצ'י לאה סיידו. צילום: יחצ פורום פילם

"ספקטר" בבימויו של סם מנדס, הוא סרט הפעולה ה- 24 במספר בסרטי ג׳יימס בונד, ועם תקציב של 300 מיליון דולר הוא נחשב גם לסרט היקר ביותר בהיסטוריה של הקולנוע.

אפשר להבין את הבאזז ההיסטרי שהוא יצר (גם בישראל) ולשאול, מה כבר לא כתבו עליו?

אולי לכן את הביקורת הזו אכתוב מתוך תצפית נשית מאוכזבת למדי, כשבתור התחלה אני רוצה להתייחס לדיכוטומיה הברורה שהסרט יוצר: מצד אחד קליל, נטול יומרות, עמוס הפתעות ומהנה. מאותו צד, אבל עם שרביט המבקרת, אני יכולה להצביע גם על אסתטיקה קולנועית אמינה, אפקטים אמנותיים מוצלחים ופסקול הסרט (שמרבית המבקרים יצאו נגדו אבל אני מצאתי אותו נעים למדי).

מאידך, ובאותה נשימה, אפשר לתאר את הסרט כעומס של קלישאות נדושות ולהצביע על חוסר המשמעות והעומק, על היעדר הבניה של תהליך אסטטי ועל כך שהוא חוטא במידה מסוימת לאתגר של אמנות הקולנוע: תיקון עולם (או, כמו שאריסטו נהג לכנות אותו, קתרזיס).

מתוך הסרט ג'יימס בונד ספקטר דניאל קרייג מוניקה בלוצ'י לאה סיידו. צילום: יחצ פורום פילם

אותה דיכוטומיה בדיוק משחקת תפקיד מתעתע גם בייצוגן של הנשים בסרט. מצד אחד הן אמיצות וסקסיות - לאה סיידו בתפקיד ד"ר מדלין סוואן עוצרת נשימה ביופיה וכמוה גם מוניקה בלוצ'י, שבגיל 50 שוב מוכיחה שליופי אין גיל.

מצד שני, יופיין פתייני עד כדי כך שהוא לא מציאותי, ואם נשווה את כמות האיפיונים של הדמויות לכמות המאפיינים החיצוניים שלהן, נתאכזב למדי. אין ספק שמרבית הנשים לא ימצאו את עצמן במרחב המבע הנשי של הסרט, אלא רק דרך הייצוג הגברי או גיבור העל של הסרט (שגם הוא כמעט בלתי אפשרי, בגילומו של דניאל קרייג).

הסרט הוא בעצם התגשמות הסיוט של כל צופה, שתחפש בסרט (ולא תמצא), אישה אחת שעומדת בפני עצמה ולא נתלית כאובייקט מיני על הגבר המושיע והכל יכול.

כן, כל הדמויות בסרט משמשות כך או אחר את הגבר המרכזי - ג'יימס בונד. השקעה של 300 מיליון דולר כדי להנציח את המסר שנשים שוות רק כשהן לצד או בשירות הגבר המצליח.

מתוך הסרט ג'יימס בונד ספקטר דניאל קרייג מוניקה בלוצ'י לאה סיידו. צילום: יחצ פורום פילם

אז מה קורה שם, ב"ספקטר"?

עלילת הסרט חובקת עולם ומתרחשת ממקסיקו סיטי ועד מרוקו. על רקע איום סגירת סוכנות ה-00, נחשף בונד במסגרת משימה בלתי רשמית (אליה הוא נשלח באופן מסתורי על ידי M הקודמת), לניסיון לביצוע פיגוע טרור באצטדיון במקיסקו סיטי.

במסגרת משימת המניעה שלו (אליה הוא מתפנה רגע אחד לפני סקס, כשהוא משאיר אישה חושקת ומושפלת במיטה עם הבטחה עמומה של "אני כבר חוזר"), שני אנשים נהרגים ומבנה אחד ישן קורס בעיר.

המקרה מוביל אותו להיחשף למזימה אפלה של ארגון טרור העונה לשם "תשע העיניים", שמבקש להשתלט על העולם ולנצח את האנושות ואת הטרול העיוור שנקרא "דמוקרטיה".

כמו שקורה בסרטי אקשן, הסיפור מסתבך ומסתאב, כשבהמשכו תתלווה אליו ד"ר סוואן ויחד הם יחשפו את זהותו של מנהיג הארגון ואת אופן השתלטותו על סוכנות הביון האנגלית.

את האופן שבו ג'יימס בונד מציל את העולם (ואת היפהפיה שלצדו), תצטרכו לגלות בעצמכם, ואולי אסכם בכך שאני לא פריקית של סרטי אקשן אבל איכשהו רוב גורמי ההפתעה בסרט היו בעיניי פאתטיים וצפויים מראש.

בעצם, הכל היה צפוי, כולל ההאפי אנד.

כוכבים: 3

מבחן מרלנה: נכשל

>> לצפיה בטריילר של "ספקטר"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה