5 המועמדות לפרס נשים בחזית - תרבות

הכירו את המועמדות לפרס "נשים בחזית" בקטגוריית תרבות. הזוכה תקבל את הפרס בכנס "נשים בחזית 2015" שייערך ב - 2.12.15

18/11/2015
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS

השנה החלטנו להתחיל במסורת חדשה ולקיים את טקס "פרסי נשים בחזית", שייערך מעתה מדי שנה.

הטקס ישקף את ההערכה שלנו כאתר נשים בפרט וכחלק מהחברה בכלל, לנשים מעוררות השראה בעלות רקורד של עשייה משמעותית, שמצליחות, לעיתים כנגד כל הסיכויים, לפלס את דרכן לצמרת, להגיע להישגים חשובים ולעשות שינוי משמעותי.

במסגרת הטקס נעניק פרסים ל-8 נשים כאלה, ב-8 תחומים שונים.

לאחר חודשיים של עבודת תחקיר אינטנסיבית, גיבשנו רשימה סופית של 5 נשים מצליחות ומעוררות השראה המועמדות לזכייה בפרס בתחום התרבות:

1. ד"ר שרון גבע

שרון גבע. צילום: צביקה גולדשטיין

הסטוריונית, מרצה בחוג להסטוריה במכללת סמינר קיבוצים ומייסדת הפרויקט "מעלים ערך" לעדכון ערכים של נשים בויקיפדיה.
הרעיון נולד בקורס שעסק בנשים בישראל בשנותיה הראשונות של המדינה. הסטודנטים והסטודנטיות נתבקשו לקרוא מחקרים על התקופה וחיפשו מידע באינטרנט, והתברר שבכל פעם שהם חיפשו חומר על אחת הנשים, הם לא מצאו מידע בגוגל או בכלל.

גבע הבינה שיש בעיה והזדמנות לתיקון העיוות. היא החליטה לתת לסטודנטים  ולסטודנטיות מטלה: להעניק לאותן נשים נוכחות ברשת. הפרויקט קיים כבר 5 שנים ובעזרת הסטודנטים של גבע הועלו לאתר כ-66 ערכים של נשים ראויות שנשכחו מההסטוריה ואינן מופיעות במרחב הוירטואלי.

עדכון ערכי הנשים בויקויפדיה מהווה עבור גבע פרויקט חשוב מאין כמותו והיא תורמת רבות מזמנה לעניין.
גבע היא בעלת תואר ראשון בהיסטוריה כללית, תואר שני בהיסטוריה של ארצות הברית ודוקטורט בהסטוריה, במסגרתו חקרה את יחס החברה הישראלית לשואה מנקודת מבט נשית.

 

2. עדי קיסר

עדי קיסר. צילום: ליאור אוחיון

משוררת, בת 35, נולדה וגדלה בירושלים. ב- 2012 החלה בכתיבה ומשהרגישה שאין לה מקום להקריא בו את שיריה, ייסדה והפיקה את "ערס פואטיקה" - ערבי הקראת שירה המתקיימים פעם בחודש, שיצרו קול שכונה "הגל המזרחי החדש של השירה העברית". הארועים בהפקתה כללו חפלה מזרחית, כולל רקדניותבטן, מוזיקהמזרחית והקראת שירים של משוררים מזרחיים שחברו לקבוצה.

"השירה של קיסר חכמה, זועמת, רגישה, וכובשת את הלב והנשמה ברגע. היא נוגעת באתרים מצטלבים של דיכוי ושחרור, בחוויה מזרחית שהיא נשית, וחוויה נשית שהיא מזרחית, דורשת צדק אנושי והגשמה של חלומות, ובעיקר מודעת באופן העמוק ביותר לכוחן של מילים, לכוחה של שירה, להחזיר קול לחסרות הקול, ולשנות את המציאות." מתוך בקורת על ספר השירה הראשון שלה "שחור על גבי שחור".
עדי ערכה שתי אסופות שירה מערס פואטיקה. ביולי השנה זכתה עדי בפרס ברנשטיין לספרות.

3. תום יער 

תום יער. צילום: איליה מלניקוב

בת 28, יוצרת וקומיקאית המריצה כבר שנתיים בארץ את המופע "לא תמימה בת שש". יער פרצה לתודעה ברשתות החברתיות, בעיקר דרך פייסבוק ואינסטגרם ובתכנית הרדיו של שרון טייכר וערן זרחוביץ'.

יער נחשבת לפורצת דרך בהומור נשי, הן בשפה והן בהגשה המיוחדת שלה. היא נוגעת בנושאים כמו יחסי משפחה משובשים, תל אביביות, דימוי גוף ונשיות, יחסי מין, טכנולוגיה, זוגיות ועוד. היא גאה במידות גופה (44), ומרבה להתבטא בנושאים כמו דימוי גוף. משתייכת לדור של הקומיקאים החדשים והמופע שלה מתאפיין בכך שהוא מניפסט אישי מצחיק ועצוב עד כאב.
יער ידועה כבעלת "פה מלוכלך", לא מתנצלת ולא מוכנה לצנזר את עצמה - החל בדימויים הציוריים המתוארים במופע ועד לשפה המיוחדת שיש רק לה ובכך היא מהווה קול אינטיליגנטי, מרענן, חדש וחריף בסטנדאפ הישראלי.

4. אור תשובה

 אור תשובה. צילום: אנה קרופיאקוב

בגיל 26 בלבד, אור תשובה היא האוצרת הצעירה ביותר בארץ והמנהלת האמנותית של גלריית האמנים בבאר שבע. בעלת תואר ראשון בתולדות האומנות ותואר שני בהצטיינות בתרבות חזותית באוניברסיטת גולדסמית' בלונדון.

אחת התערוכות החשובות שהעלתה תשובה נקראה 'ואין לי חוש הומור', ועסקה בפמיניזם ואקטיביזם. "אצרתי אותה מלונדון דרך סקייפ", היא מגלה. "הבאתי אמנים מלונדון ופריז, והיתה גם אמנית איראנית".

כחלק מחבורת צעירים שלמדו בבן-גוריון ובספיר, התאהבה תשובה בעיר והחליטה שאליה היא חוזרת. החבורה חששה שלא תמצא תעסוקה בתחום לאור מצוקת האומנים בנגב. מתוך רצון לתת מענה לבעיה, הקימה תשובה את חלל האומנות בבאר שבע בעזרת העיריה וקרן פילנטרופית.

המטרה היתה כפולה: לחבר ולהנגיש בית חינמי לאומנות לאוכלוסייה שאינה זוכה להחשף לה, ובמקביל לתמוך ב-14 אומנים בתכנית חממה למשך שנה ע"י הרצאות, סדנאות וכלים שיאפשרו להם לעסוק בתחום. אור היא היחידה שנשארה כבר כמעט שלוש שנים עם שלושה מחזורי חממה.

הדוד יצחק תשובה, אגב, לא היה בתמונה.

5. יפעת גוריון ושרון טילינגר

 יפעת גוריון (מימין) ושרון טילינגר (משמאל). צילום: אייל גזיאל


מקימות המיזם "צבע טרי", שהפך למסורת שנתית בתחום האמנות ומנגיש את האמנות לקהל הרחב. היזמית שרון טילינגר והמעצבת הגרפית יפעת גוריון חברו ליוזמה משותפת, שמציגה את יצירותיהם של אמנים עצמאיים לצד הגלריות העכשוויות המובילות ובכך מימשו את החזון לגשר בין אומנות במיטבה לקהל שוחר תרבות שאינו נגיש אליה.

במסגרת המיזם, המתקיים מאז 2008, מוצגת בכל שנה תערוכה רחבת היקף, אליה מגיעים עשרות אלפי מבקרים מכל הארץ. המיזם שינה את התפיסה של הציבור הרחב כלפי אמנות; היא אינה יותר מתנכרת ומתנשאת, אלא מדברת לכולם, גם כמקור להשראה וכמודל לחיקוי.

במסגרת "צבע טרי" פועלת גם "חממת האמנים הצעירים" המהווה בית חם ותומך ל-50 אמנים מבטיחים עצמאיים בתחילת דרכם, בתחומי הפיסול, הציור והצילום, שנבחרו בקפידה אחרי ראיונות והצגת היצירות. במסגרת זו, מציגים האמנים את יצירותיהם למכירה במחירים שווים לכל נפש, בעוד החממה דואגת לכל צרכיהם.

.

 

תחקיר: יעל סילמן

* רשימת המועמדות הורכבה בשיתוף "מרכז מדיה נשים" 

ועדת ההיגוי שתבחר את הזוכות בפרס "נשים בחזית"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה