''9 שנים אני בחופש לגלות את הלא מוכר בתוכי''

המסע של אורלי דוקטורי להודו התחיל בחופש תמים ונגמר בהתאהבות יומיומית, לאנשים שנקרו בדרך, לצורות חיים ולחיים עצמם. בדרך היא טוותה טיולי דרך בהדרכתה, נסו למשל את המסע לגואה שנקרא אהבה בין המינים

08/11/2015
אורלי דוקטורי קבלו עדכונים מאורלי
  • RSS

אורלי בהודו. צילום: ללא

היום אני חוגגת 9 שנים לחיים בחופש, שלא תבינו לא נכון אני לא בחופשה של תשע שנים. כשאני בת 43 ביתי בת 18 ומאחורי שנות פעילות שמחות ומעשירות בעולם המוסיקה הישראלית, בעבודה עם אמנים ולהקות אהובים שכולנו מכירים, בהמצאה והקמת ״כולה״ שבנמל תל אביב - עצרתי ויצאתי לפונה שבהודו. אוקטובר 2015 ומזג האוויר מזכיר לי את הימים שלפני היציאה לדרך. אוקטובר 2006: ימים של התרגשות מהלא נודע, פחד, שמחה ובעיקר דחף חזק שלא מותיר פתח להיסוס.

הלא מוכר הפך מוכר בזמן קצר. בבית הראשון ששכרתי הייתה עוזרת, כזו שבאה כל יום לנקות ולסדר. כל יום .. נראה לי המון. בתל אביב הרשתי לעצמי עוזרת פעם בשבוע. קוראים לה לילי, ומצאתי את עצמי אוכלת מכפות ידיה, היא תפרה לי חצאיות וסיפרה לי סיפורים על החיים שלה ויכולתי להקשיב לה שעות. סיפרתי לה סיפורים מפיסות החיים שלי והיא שאלה שאלות ורצתה פרטים.

ללילי יש 2 בנים, בעלה נפטר לפני 4 שנים והיא מנקה בתים כבר הרבה מאד שנים. יפיפייה בסרי צבעוני, נראית כמו מלכה. נוגעת בבית באהבה, מחליפה את המים בפרחים כל יום, כשהיא בסביבה הבית מרגיש כמו ארמון. כשהלכתי לבקר בבית שלה בפעם הראשונה היא הכינה אותי בחיוך וחיבוק"...הבית מאד פשוט, הסביבה לא טובה". הגעתי לאחת משכונות העוני של העיר. הבתים כמו חדרונים קטנים ונמוכי קומה צמודים זה לזה. יש לדבר כמעט בלחש  כדי שהשכנים לא ישמעו. ריח של ניקיון יוצא מהבתים הקטנים. התכופפתי כדי להיכנס בדלת לבית שהפך להיות לאחת מפינות המנוחה שלי. בבית הקטן והנקי הזה, עם האוכל הפשוט היצירתי והטעים הזה, יכולתי לחוש את הקירבה האין סופית לאחותי ההודית שבפנימיותה הייתה דומה לי יותר מהרבה מחברותי מתל אביב.

אורלי דוקטורי. צילום: אורלי דוקטורי

פיסות חיים של אחרים

ככה התחיל המסע שלי. התאהבתי, וההתאהבות הפכה לעולמי. כי התאהבתי בחיים שלי, הכרתי עוד ועוד נשים יקרות, שמעתי את סיפורי החיים שלהן. האהבות, האכזבות, הנישואים בשידוך, המאהבים, הילדים, החברות, התכשיטים, המתכונים, הצבעים הטעמים. שעות משותפות של צחוק של בכי. עברנו מצבי חרום ומצבי פנאי. כבר תשע שנים אני בחופש להכיר את הלא מוכר ולגלות אותו בתוכי. אני בחופש להקשיב ולהרחיב את דעתי. אני בחופש להכניס לתוך חיי את מה שנהוג לקרוא לו האחר, השונה, הלא מוכר ולהתקרב.

אני חופש מכל ההרגלים שאספתי ב-40  שנה שקדמו, אני בחופש לנוע מהודו ליוון למרוקו לישראל ולהודו שוב. ולפחות כמו לפני תשע שנים אני עדיין אוהבת גם בתים יפים, כלים נאים, אוכל טוב, אנשים יפים, מיטות נוחות ויש לי מהם עוד ועוד. כן, בוודאי שאני עובדת ומייצרת גיבוי כלכלי לתנועה ממקום למקום. אני מאד מסורה לעבודה שלי. אני פוגשת אנשים בקבוצות, בזוגות ובבודדים ומלמדת התבוננות, או הרחבת התבוננות, הבנה וקבלה של המציאות, שימחה במה שיש והרחבת היש ושינוי תוך כדי תנועה. תנועה בלתי פוסקת של החיים בצמיחה אישית.

את זמן החורף שלי אני מעבירה בהודו, את הקייצים אני עושה בפארוס שביוון. מלמדת, מעבירה סדנאות מודעות וטיפולים אישיים. הרצון שלי, הדחף הפנימי הוא להמחיש את החויה שלי ליותר ויותר אנשים, ליצור מרחבים של מיפגשים בין שונים ולחוות את המשותף. השנה יוצא לדרך פרויקט של טיולי תוכן בוטיק לגואה. הזמנה לטייל עם קבוצה של אנשים מכל מיני מקומות בעולם. מדברים בשפה שאפשר להיפגש בה, אנגלית. כל יום יש חוויה ויש לימוד של התבוננות והבנה. יחד עם אוכל טוב מקומות מיוחדים פגישות קרובות ולא פורמליות עם האנשים שגואה היא הבית שלהם. הודים והודיות וקהילה של משפחות מכל העולם. טיול אחד מוקדש לנשים בלבד .Drag to Reposition Event Photo

הקצב של הטיול נשי והוא מכיל הרבה מאד זמן לכל מה שאנחנו אוהבות לעשות בטיול. אני מדריכה אותו והרצון שלי הוא לתת טעימה מעושר האפשרויות שיש ולחלוק את הפינות הקסומות שפתחו את ליבי. תוך כדי יצירת מרחב בטוח ותומך לשאול שאלות לזהות דפוסים, לגלות את היצירתיות שרוצה לברוא את המשך החיים בשמחה ובתמיכה וגיבוי. מלוות אותי עוד נשים מופלאות בטיול הזה, מורה לריקוד, מורה ליוגה ועוד ..הטיול השני הוא מעורב; נשים גברים מכל העולם ועוסק במפגש של נשי גברי מתוך כבוד ומודעות. את הטיול הזה אני מלווה בשיתוף עם הרב יעקב אנושי וגם פה יהיה עמית כרמלי קסם של עבודה עם מוסיקה תהייה מורה לתנועה ואחרים.

יעקב  אנושי הוא מורה מדהים שרואה הרבה מעבר לשוני; הוא לא מכביר במונחים דתייים ורואה כל אדם כמו שהוא. מצליח לגשר בין דתיים וחילוניים ולהעביר את הערכים היהודיים. עבורי המפגש עם יעקב היה עוד אחד מהתמיכות המופלאות של החיים בחיים, והפכנו חברים קרובים. יעקב  ביקר בגואה בחורף שעבר והעביר סדנה מופלאה לאנשים רבים מכל העולם. בקיץ האחרון העברנו מסע משותף  של שבוע סדנה במרכז  טאוס ביוון. גם כאן הגיעו אנשים דתיים וחילוניים יהודים ונוצרים לבנים ושחורים. חוויה שרק מי שחווה יכול להבין את גודל הארוע, במיוחד כשממש מתחת לאף יש כל כך הרבה פירוד ופחד מהאחר. המסע שלנו לגואה נקרא: אהבה בין המינים Love Between Genders והתוכן יחקור את השוני המשלים בין המינים וימצא את הדרך לתקשר את השוני מתוך מודעות ופתיחות שכל. אני מאד מתרגשת, אני מרגישה שאני מזמינה לחוויה שיכולה לשנות את העיניים המביטות לעיניים של שלום. זה הרעיון  שבמהות הכל. נראה אהבה, תהיה אהבה.

אורלי דוקטורי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה