מבחן הנשירה המוגברת

נשים רבות מגלות לאחר הלידה שהן מאבדות שיער בקצב מהיר. מדוע מתרחשת נשירה מוגברת לאחר לידה ואיך בודקים שנשירת השיער היא אכן חריגה?

09/11/2015
קרן אוחיון קבלו עדכונים מקרן
  • RSS

אלטמן רוטס מבחן הנשירה המוגברת

נשירת שיער מוגברת היא תופעה שכיחה המטרידה נשים רבות לאחר הלידה. הסיבה העיקרית לנשירה היא שינויים קיצוניים ברמות הורמונים המתרחשים לאחר לידה. בנוסף, במהלך ההיריון וההנקה הגוף זקוק לרכיבי תזונה רבים החיוניים להתפתחות העובר ויצור חלב האם. אם אינך מצליחה לצרוך די רכיבי תזונה בתקופות אלו, יתכן ויתפתח בגופך חוסר בוויטמינים ומינרלים שחיוניים לבריאות השיער. גם שינויים בתפקוד בלוטת התריס בעת ההיריון, וירידה בכמות ההורמונים שהבלוטה מייצרת, עלולים להשפיע על נשירת שיער מוגברת לאחר הלידה.

התופעה בולטת במיוחד על רקע העובדה שדווקא בזמן ההיריון עצמו, השיער שופע ונראה טוב, בעיקר הודות לשינויים ההורמונליים בתקופת ההיריון. לאחר הלידה מתרחשת ירידה ברמות ההורמונים, שמאותתת לשיערך לעבור משלב של צמיחה, בו הוא היה נתון, לשלב הנשירה.

התקופה שלאחר הלידה מאופיינת לעיתים קרובות גם בתזונה לקויה, חוסר משמעותי בשעות שינה ורמות מתח גבוהות. על כל אלה הגוף מגיב בהתאם – והדבר בא לידי ביטוי בנשירה.

 אלטמן רוטס הנשירה המוגברת נובמבר 2015

אבל איך תדעי שמדובר בנשירה מוגברת שדורשת התייחסות מיוחדת?

ראשית, וקל לביצוע, הביטי בבוקר בכרית השינה שלך: אם יש עליה יותר מ-10 שערות, ייתכן שאת סובלת מנשירה מוגברת. בנוסף, נסי את המבחן הבא – קחי בידייך 4 קווצות שיער ומשכי בעדינות. אם נשארו בידייך יותר מ-5 שערות, כפי הנראה מדובר בנשירה מוגברת. לבסוף, אם הבחנת שאכן מדובר בנשירה מוגברת, כדאי לפנות לרופא ולבצע בדיקות דם לאיתור חסרים ברכיבי תזונה, ובדיקת תפקוד בלוטת התריס. מומלץ לשקול שימוש בתוספי תזונה ייעודיים על מנת להשפיע ולשפר את בריאות השיער (דוגמת מולטי ויטמין ייעודי לתקופת ההריון וההנקה).

נכתב בשיתוף עם אלטמן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה