''אסירת תודה'': שתי האמהות של סיון

סיון נולדה לאם נרקומנית, שנאלצה למסור אותה למשפחה אומנת. סיפורן יוצא הדופן של האם, הבת והאם האומנת שסייעה בהליך השיקום של האם הביולוגית, ייחשף הערב בערוץ 10

08/11/2015
סיון תמרי שמואל קבלו עדכונים מסיון
  • RSS

מתוך הסרט אסירת תודה סיון תמרי שמואל

סיון תמרי שמואל נולדה בירושלים לאם נרקומנית שעל אף חייה הקשים לא חסכה מבתה חום ואהבה, עד כמה שיכלה לתת.

כשהיתה בת 5, נכנסה האם למאסר ארוך ובהחלטה אמיצה מסרה את בתה למשפחה בקיבוץ דתי שגידלה אותה באהבה כל חייה.

לפני כ-5 שנים, כשהיתה האם במהלכו של תהליך גמילה ושיקום, הצטלבו שוב דרכיהן של השתיים, וסיון החליטה להוציא את האם מהשכונה הקשה בה נולדה היא עצמה והכניסה אותה לביתה ולחייה, בעידודה ובסיועה של משפחתה המאמצת.

היא ילדה אותי בגיל 18 בערך. נרקומנית קשה, מכורה לכל סוגי הסם שרק יכלו להמציא. החליפו לי את כל הדם בגוף כי נולדתי בקריז. כבר אז שמרו עלי מלמעלה ולא נתנו לי ללכת איתה ביחד לאיבוד וכבר שם, ביום הראשון לחיי, אחרי שמילאו אותי מחדש בסוג הדם המיוחד והנדיר ביותר, קיבלתי את חיי במתנה בפעם השנייה ואני בת יום אחד.

הייתי כל עולמה. חיינו את חיינו שתינו, היא ואני בדירת חדר אחד בשכונת מצוקה בירושלים. היא טיפלה בי כבנסיכה, טיפחה, לא הזניחה ולא החסירה ממני מאום. רק לפעמים את היותה אמא.

טיפוסים מפוקפקים פקדו את ביתנו מדי יום ביומו ולמרות שניסתה כל כך להסתיר אותה ממני, טקסיות לקיחת הסם הייתה חלק משגרת היום של שתינו.

הייתי תינוקת. עדה קטנה לסוטול הטוב, הבינוני והרע מאוד שהיה גורם להם להתפרצויות עצבים וזעם בביתי שלי. מדי פעם היא היתה נלקחת ממני לתקופות ארוכות של מאסר על עבירות פליליות ואני הייתי פעם פה ופעם שם, מחכה לה.


חמש שנים היא גנבה בשבילי, בשביל שיהיה לי הכל, שלא יחסר לי כלום. וגם גנבה בשביל המנה הבאה שלה, שתגאל אותה מנפשה ותיתן לה את הכוח להמשיך ליום העגום הבא בחייה.

היא הפכה חולה יותר ויותר, והתיקים שהמשיכו להצטבר לא השאירו מקום לספק לגבי המאסר הארוך באמת הבא שלה. המאסר שגרם לה לקחת את ההחלטה הקשה בחייה, לוותר עלי, לטובתי. המאסר שהפריד בין שתינו וחיבר אותי לנצח עם משפחת תמרי שלי מהקיבוץ הדתי, המשפחה שנתנה לי את החיים במתנה בפעם השלישית ואני בת חמש.

דרך ההתמודדות שלי בשנים האחרונות עם שתי המשפחות שלי, עם שתי האמהות שלי, הבנתי מה היא אמא אמיתית. אמא אמיתית היא האחת שאספה אותי אליה בגיל חמש ללא תנאים ולימדה וגידלה וטיפחה, ואמא אמיתית היא גם האחת שבלית ברירה מסרה אותי ונתנה לי את הסיכוי שלה לא היה מעולם.

ככה מתחיל הסיפור שלי. מתנדנד בין עולמות שונים וצורח אהבה.

אף אחד בחיי לא ידע את כל זה. הסיפור הזה ישב אצלי, דחוס בפנים, כל כך הרבה שנים, עד שבבת אחת התחשק לי לצרוח בחזרה - תודה.

ביקשתי מאילן ושחר שיעזרו לי לשחרר את הפקק, והנה, יצא מזה סרט.

***

"אסירת תודה"

סרטם של שחר סגל, אילן דה פריס וסיון תמרי שמואל

מפיקה: אילת הראל - גשם תקשורת

ישודר הערב (8.11) בערוץ 10 – מיד לאחר החדשות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה