"מחלה חדשה בכנסת: תסמונת המופתי"

אם יש במדינה גורמים שיודעים באמת מה קורה בשטח, הרי הם אמ"ן והשב"כ. אבל גם כשגורמי מודיעין מציגים לממשלה את האמת, הם מסרבים לקבל אותה. ח"כ סתיו שפיר על "תסמונת המופתי"

05/11/2015
ח''כ סתיו שפיר קבלו עדכונים מח''כ סתיו
  • RSS

ח"כ סתיו שפיר. צילום: חגי הירשפלד

מחלה חדשה מתפשטת במסדרונות הכנסת: תסמונת המוּפתי.

אז מה היה לנו? בשלב הראשון ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, עושה את הבלתי־נתפס ומעביר את האחריות לשואה מהנאצים לפלסטינים, פשוט כי זה מסתדר לו עם "צורכי ההסברה" והאינטרסים הפוליטיים שלו. השבוע, אחרי מה שקרה בפגישה הסודית של שרי הממשלה עם ראש אמ"ן, אפשר כבר להכריז על זה כתופעה מדבקת: תסמונת המוּפתי.

ראש אמ"ן, אלוף הרצי הלוי, מגיע לדיון שמוגדר "סודי ביותר" עם כמה משרי הממשלה. הוא פורש בפני הנוכחים את הניתוח של אגף המודיעין לגל הטרור. ככל שהלוי מדבר, כך מתקשים השרים לשמוע את דבריו. למה? כי ממש כפי שקרה עם הסקירה המודיענית של שב"כ לפני כמה שבועות, גם הניתוח של אמ"ן סותר אחד־לאחד את השטויות שבהן האכילו שרי הממשלה את אזרחי ישראל לאורך גל האלימות הרצחני. כך, למשל, קבע הלוי חד־משמעית שהרשות הפלסטינית מסכלת פיגועים נגד ישראלים ופועלת נגד טרור, וכי שיתוף הפעולה של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים עם צה"ל ושב"כ נמשך כסדרו.

אבל העניינים התחילו להתחמם באמת כשהלוי העז לטעון כי להערכת אמ"ן, אחת הסיבות המרכזיות לפרוץ גל האלימות היא תחושת זעם, ייאוש ותסכול בקרב פלסטינים, בעיקר בני הדור הצעיר. עוד הדגיש קצין המודיעין הבכיר ביותר בצה"ל כי לרשות הפלסטינית – כלומר, להנהגה הממוסדת – אין כבר כל־כך השפעה על הצעירים הללו, שחשים כלפיה ניכור כבד.

זה כבר ממש עיצבן את הנוכחים. כמה שרים מחו על דבריו. הגדיל לעשות השר זאב אלקין שביקש להשתיק את ראש אמ"ן, בטענה שמדובר ב"נושא פוליטי". אלקין אף האשים אלוף הלוי – שימו לב – בכך שהוא "מדברר את הפלסטינים". לפי הפרסום של בן כספית ב"מעריב", אלקין נזף בהלוי שעליו להגיד את האמת: שגל הטרור פרץ בגלל הסתה שקרית של גורמים פלסטיניים. כשזו העמדה הישראלית – גער שר הקליטה בראש אמ"ן – מה הפלא שאחר כך קשה להסביר אותה בחו"ל?

אתם קולטים? יושבים מיטב המוחות של אגף המודיעין, אוספים מקורות, מנתחים אירועים – ואז, כשברוב חוצפתם הם מעזים להציג בישיבה סגורה עמדה מקצועית שסותרת את הקו הפוליטי המופרך של הממשלה, מתעקש שר העלייה והקליטה ללמד אותם איך לעשות את עבודתם. לא כי יש לו מידע אחר, או נימוקים משכנעים – אלא כי העמדה של אמ"ן לא עולה בקנה אחד עם יחסי הציבור של הממשלה.

הרי מה מספרים לנו כבר שבועות? שאבו־מאזן אשם בכל! (בנימין נתניהו), שאבו־מאזן "טרוריסט"! (נפתלי בנט), שאין לאלימות הפלסטינית שום קשר למצב המדיני ולמה שקורה בשטחים! (כל שרי הממשלה וגם כמה מומחי־מודיעין־מטעם־עצמם מהאופוזיציה). עכשיו מסתבר שלא אמ"ן ולא שב"כ – כלומר, כל גופי המודיעין הרלוונטיים – לא מסכימים איתם.

זו בדיוק תסמונת המוּפתי: הנטייה המסוכנת של בכירים בממשלת נתניהו לסלף ולעוות את המציאות רק כדי להימנע מצעדים אופרטיביים שיצליחו באמת לשנות את המצב, אבל יצריכו סיכון פוליטי מול בוחרי הימין. אז פעם אחת ראש הממשלה פוגע בזכרון השואה, ופעם אחרת מנסים שריו להשתיק בכיר במטכ"ל רק כי העז לעשות את עבודתו. ממשלה שנכנסת לחרדה קשה כל פעם שמכריחים אותה להישיר למציאות מבט בעיניים, היא ממשלה חולה.

בניגוד לדבריו המגוחכים של אלקין, ראש אמ"ן לא הצדיק את הפיגועים – אלוהים אדירים, זה אלוף בצה"ל! – אלא פשוט ביקש להחזיר את נתניהו ושריו למציאות.

ולמה זה כל־כך מפחיד אותם? כי יותר מכל, נתניהו והשרים שלו מפחדים שאזרחי ישראל יביניו שעם אבו־מאזן אולי דווקא כן אפשר להגיע להסדר מדיני, ושבסופו של דבר, הייאוש הפלסטיני צריך להדאיג את כולנו, לא כי הפלסטינים נמצאים בראש מעיינינו, אלא כי בסופו של דבר, הוא פוגע בנו – באזרחים שלנו, בחיילים שלנו, באינטרסים הביטחוניים שלנו.

מי שסותם לקציני מודיעין את הפה, פוגע – חד־משמעית – בביטחון ישראל. כשקציני מודיעין מרגישים שאסור להם להביע את עמדתם המקצועית באופן פתוח, המערכת נהיית חולה. הערכות מודיעין לא נועדו כדי לערוב לאוזנם של זאב אלקין ובנימין נתניהו, אלא כדי לשרת את ביטחון מדינת ישראל ולהגן עלינו, האזרחים.

חברים, אל תיכנע לנתניהו. אל תוותרו על המוח שלכם. על החשיבה קדימה. על הידיעה הברורה שאפשר לשנות את המציאות. ככה פעלה הציונות מראשיתה. למזלנו, מי שהקימו את המדינה שלנו לא לקו, אפילו לא לרגע, בתסמונת המוּפתי.

.

>> מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ סתיו שפיר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה