טובת הילד: ביטול חזקת הגיל הרך

ביטול חזקת הגיל הרך מכוון לבחינת כל מקרה לגופו, תחת הענקת יתרון מקדמי למי מהצדדים. לא פעם מסלימה המחלוקת למקומות קשים והצדדים שוכחים, כי במרכז הזירה ניצבים ילדיהם, עליהם יש להגן ולשמור

03/11/2015
עו''ד מתת פלסנר קבלו עדכונים מעו''ד מתת
  • RSS

ביטול חזקת הגיל הרך. צילום: שאטרסטוק

החלטת ועדת השרים לחקיקה מיום 1 בנובמבר 2015, העלתה שוב לשיח הציבורי את הדיון בביטול חזקת הגיל הרך. חזקת הגיל הרך קבועה בחוק ולפיה, במקרה של פרידה בין בני זוג, ילדים עד גיל 6 יהיו במשמורת אימם. ועדת שניט, שישבה על המדוכה לפני מספר שנים, המליצה לבטל חזקה זו ולבחון כל מקרה לגופו. המלצות הוועדה טרם יושמו בחקיקה ומאז נשמעים קולות רבים הקוראים לביטול מוחלט של החזקה ו/או ביטול חלקי, לפיו תקבע חזקה "מרוככת" עד גיל שנתיים או עד גיל ארבע שנים.

ביטול חזקת הגיל הרך משמעה מתן זכויות הוריות שוות, ואחריות הורית שווה, לאב ולאם. במקרה של פרידה או גירושין, יהיו האם והאב שווים לעניין המשמורת על ילדיהם ואחריותם ההורית ולא יהא כל יתרון לאם, אלא במקרים שיוכח אחרת. במציאות של ימינו, אנו עדים לשיעור עולה במספר האבות בעלי מעורבות של ממש בגידול וחינוך ילדיהם. אותם אבות יעידו, כי ילדיהם הם כל עולמם ויהא זה אך הוגן לאפשר להם הזדמנות שווה ואחריות הורית משותפת.

ביטול חזקת הגיל הרך מכוון לבחינת כל מקרה לגופו, תחת הענקת יתרון מקדמי למי מהצדדים. לא פעם מסלימה המחלוקת למקומות קשים והצדדים שוכחים, כי במרכז הזירה ניצבים ילדיהם, עליהם יש להגן ולשמור. עקרון "טובת הילד" הוא העקרון המוביל בדיון בעניינם של ילדים. זה גם העקרון המנחה את ביהמ"ש, בבואו לדון ולהכריע בתיקי משמורת ובתיקים אחרים שבמרכזם ניצבים הילדים. נקיטת גישה מאוזנת ושקולה בהקשר זה הינה כורח המציאות.

 ארגוני הנשים מעלים כיום והעלו בעבר את החשש מביטול חזקת הגיל הרך. ראשית, נשמעה הטענה כי אבות ידרשו משמורת משותפת, אבל לא יממשו אותה לאחר הפרידה והנטל כולו ייפול על האם.

מעבר לכך, קיים חשש ממשי בכל הנוגע לפסיקת מזונות הילדים במקרים של משמורת משותפת. הפסיקות האחרונות של בתי המשפט בנושא, כאשר האם והאב משתכרים באופן דומה או זהה, כוללות הפחתה של 50% בפסיקת מזונות הילדים, שנמצאים מחצית מן הזמן אצל אביהם. פסיקה זו, שכבר קיימת בביהמ"ש מעוררת חשש כבד בלב נשים לקראת גירושין או פרידה וחלקן חוששות שהן לא יכולות להרשות לעצמן "לפרק את החבילה".

אמנם ייתכנו מקרים בהם ביטול החזקה ישמש כקלף מיקוח לאבות, כדי לייצר יתרונות כלכליים במסגרת הליך הפרידה או הגירושין, ואין לתת יד למקרים כאלה. מנגד, יש מקרים בהם משתמשות נשים בילדים כקלף מיקוח במסגרת הפרידה, כשהן מנכסות את הילדים לעצמן, עד כדי מקרים של יצירת ניכור הורי קשה.

חשוב לדעת שגם לפני ביטול חזקת הגיל הרך בחקיקה, ביהמ"ש לענייני משפחה פסק ברוח המלצות ועדת שניט, שקראו לביטול החזקה; אנו נתקלים מדי יום במקרים בהם נקבעת משמורת משותפת, עם חלוקת זמני שהייה שווים לאב ולאם, גם לילדים שטרם מלאו להם 6 שנים.

בתי המשפט נעזרים במתן החלטותיהם בחוו"ד מומחים ובתסקירי הסעד, שגם בהם ניתן לראות שינוי מבורך, המאפשרים מקום שיוויוני לאב ורואים בו דמות משמעותית בחיי הילדים. אם כן, כל הגורמים המעורבים מקדימים בפועל את המחוקק, שטרם אמר את דברו בביטול מלא של חזקת הגיל הרך.
על כך ניתן לברך.

 * מתת פלסנר היא עו"ד ומגשרת
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך