מעמדת המזכירה לבעלת עסק ויזמית

שרון סיידא התחילה את דרכה המקצועית בגיל 24 כמזכירה בבית מלון. מאז הספיקה להפוך למנכ"לית של אותו מלון והיום היא בעלת עסק מצליח לשיווק תיירות ויזמות. איך היא עושה את זה?

02/11/2015
דנה דרבינסקי קבלו עדכונים מדנה
  • RSS

מלון סולי בוטיק, אילת שסיידא משווקת. צילום: זוהר רביבו

אימרה הוליוודית מפורסמת אומרת: "אין תפקידים קטנים, יש שחקנים קטנים". כששרון סיידא היתה בת 24, היא נכנסה לתפקיד יחסית קטן, אבל הוציאה ממנו את המקסימום והפכה בגיל 28 למנכ"לית של המלון בו החלה את דרכה.

ארבע השנים האלה, בהן היא השקיעה ועשתה את דרכה מעמדת המזכירה לכיסא הניהולי הבכיר במלון בן 90 החדרים, היו תצוגת תכלית קטנה של 20 השנים הבאות שלה. אחרי "פרימה", המלון הראשון שסיידא ניהלה כמנכ"לית במשך 7 שנים, היא עברה לנהל מלון גדול יותר, קינג סלומון בטבריה ואחריו את מלון גולן בעיר.

בשלושת המלונות שניהלה, סיידא הובילה תהליכי שיפוץ רחבים ותהליכי עבודה ממושכים עם אדריכלים וקבלנים. כשהגיעה תחושת מיצוי מסוימת, אחרי ניהול של שלושה מלונות, סימנה לעצמה אתגר מפתיע - לעבוד עבור עצמה ולהפסיק להיות שכירה.

היא החליטה לעזוב את תחום המלונאות והקימה חברה לעבודות גמר בבניין. הקיפה את עצמה במקצוענים והתמודדה על פרויקטים גדולים. "טיפלנו במבנים למגורים ובנייני משרדים גדולים, משלב התכנית על הנייר ועד שלב מסירת המפתח", היא מספרת. הנסיון שצברה באיזור הצפון, הוביל אותה גם לפרויקטים גדולים בגוש דן.

אוהבת את הסיפוק בהצלחה - שרון סיידא. צילום מהאלבום הפרטי

"החברות הכי גדולות שיתפו איתנו פעולה". אומרת סיידא בסיפוק. "בשלב מסויים הבנתי את היקף הצורך בנקיון המבנים לפני האכלוס והקמתי מחלקה בתוך החברה שסיפקה מכונות פוליש לחברות גדולות".

לפני 6 שנים חזרה סיידא לתחום התיירות והמלונאות אבל מכיוון חדש; יחד עם אחיה אביהו הקימה את "סיידא - שיווק תיירות ויזמות" חברה שמספקת שירותי ניהול, שיווק ויזמות עבור מלונות ויזמים בתחום התיירות.

מה זה, למעשה, "שיווק תיירות"?

"פונים אלי יזמים שרוצים להקים מלון ואני עושה עבורם את הבדיקות ומספקת להם את הנתונים והמידע כדי להחליט מה צריך להיות גודל החדרים, התמחור, המיקום, סוג הפעילות, העיצוב ועוד. אנחנו מכינים גם תכנית שיווקית ועסקית עבור מלונות איכותיים כמו מלון ברדיצ'בסקי בתל אביב, רשת המלונות "אוליב" ועוד. עבור לקוחותV.I.P  אנחנו בונים גם חופשות פרימיום שכוללות הכל - ממלון בוטיק טוב ועד מסעדה וטיול טרקטורונים".

איזה סל כלים צריך כדי להיות יזמית ומנהלת בכירה, לדעתך?

"יזמות היא עניין אישיותי. תמיד היה בי דרייב להתקדם ולהשפיע. אני לא בת של ולא אישתו של. את כל מה שעשיתי, הובלתי לבד כי אני נהנית מאד מהעשייה ואוהבת את הסיפוק שבהצלחה, את האפשרות לעבוד עם הרבה אנשים וליצור קשרים, את ההתפתחות המתמשכת".

מלון בוטיק ברדיצ'בסקי, ת"א, שסיידא משווקת. צילום: עמרי אמסלם

היית מגדירה את עצמך אדם אמיץ?

"פחד זה לא דבר שקיים אצלי. מנסיוני, מכל משבר שהיה לי, התחזקתי. עברתי גירושים, חברת הבנייה שלי עברה את משבר ריבית הסאב פריים העולמי לפני מספר שנים, ונאלצנו להביא הרבה כסף מהבית כדי לשרוד.

המילה "קושי" לא נמצאת באוצר המילים שלי, אלא "אתגר". בכל פעם שנתקלים באתגר, צריך ללמוד כלים חדשים כדי לפתור את הבעיה וזה מגדל ומחזק. גם במצבים לא קלים, עדיין צריך לקום בבוקר ולמצוא את הדרך הכי טובה להתקדם ולהביא כסף; מחר יום חדש ואפשר להסתער עליו שוב ולפתור בעיות. הייתי במצבים מלחיצים. אני יודעת על מה אני מדברת".

מה עזר לך לצאת לדרך מקצועית עצמאית?

"הפכתי משכירה לעצמאית כי לא רציתי להרגיש בדיעבד, שיכולתי לעשות את המהלך הזה, אבל הפחד עצר אותי. יצאתי לדרך בלי רשת בטחון ועם סיכון מוגבר, כי אני גרושה ואמא לילדה, אבל סמכתי על עצמי. ידעתי שאני באה עם ידע רב בתחום הניהול ושאפשר למדוד את התרומה שלי בקלות ולראות מה אני יכולה לתת לעסק מבחינת עלות מול תועלת ואם התכנית העסקית שלי טובה ורווחית".

מה את יכולה לייעץ למי ששוקלת להיות עצמאית?

"יש שלב בחיים שבו את יכולה לעצור ולהעריך אם צברת מספיק ידע, נסיון, מוניטין וקשרים כדי לצאת ולהיות One woman show. אם יש לך מה להציע, בדקי מה היתרון היחסי שלך ומה עושים המתחרים, כדי להתבדל ולהיות ייחודית ונחוצה.
יזמית גם צריכה להבין מאד בדוחות כספיים ולדעת לעבוד עם בנקים. כשאת מתחילה עם עסק קטן, צריך בנק שילווה אותך. חשוב גם לחבור לאנשי מקצוע מצוינים: רואה חשבון טוב, עורך דין מוכשר וכיו''ב. מומלץ שתקיפי את עצמך בצוות מומחים שישדרג אותך ולא ייתן לך ליפול".

את נתקלת בהרבה נשים בתחום העיסוק שלך?

"אני חושבת שנשים בעולם העסקי הולכות והופכות לעניין שכיח. תחום הבנייה הוא אכן עדיין גברי ברובו, אבל בתחום התיירות והמלונאות אני רואה הרבה נשים שמאיישות תפקידי ניהול.

לדעתי, הנשיות בעולם העסקי היא יתרון. נשות העסקים שאני פוגשת הן נטולות אגו והנוכחות שלהן רגועה ולא מחוללת מלחמת כוחות.
אני מאד אוהבת לראות נשים שמתבלטות בעולם העסקים: עופרה שטראוס, ליאורה עופר, פנינה רוזנבלום, ענבל אור, הן כולן נשים שנותנות השראה. אפילו אצלי בבית, יש צמיחה מרשימה בתחום הניהול הנשי - הבת שלי, ספיר, בת 22, לומדת כלכלה ומנהל עסקים במרכז הבינתחומי בהרצליה. אני גאה בה מאד".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה