כשהאקס שלך מחליט להתנקם בך

מה תעשי אם תגלי בוקר אחד שמישהו העלה לרשת תמונות עירום שלך? עו''ד סער פלינר על תופעת ה''פורנו נקמה'', הדרכים להתמודד איתה והעונשים והפיצוי שהחוק מציע

28/10/2015
עו''ד סער פלינר קבלו עדכונים מעו''ד סער
  • RSS

פורנו נקמה. צילום: שאטרסטוק

בעלה הראשון של ג'ניפר לופז איים לפרסם ברשת קלטת סקס של הזוג שכוללת תיעוד מירח הדבש שלהם ומאירועים נוספים בחיי הזוג הלוהט. ג'ניפר אחרת, לורנס, מצאה תמונות עירום שלה שנגנבו על ידי האקר מהטלפון הנייד שלה מופצות לכל דורש באינטרנט. הבחורה מ"אלנבי 40" גילתה את דמותה העירומה "מככבת" בסרטון שהופץ ללא רשותה בוואטסאפ ופנתה למשטרה כדי שיוסר לאלתר. כך גם עשו הגברות לופז ולורנס כשגילו את תמונותיהן ברשות הכלל.

פורנו נקמה. זה השם שניתן לפרסום קטעי וידאו ותמונות, שבהם נראים המצולם או המצולמת כשהם עירומים לגמרי, באופן חלקי או במהלכו של אקט מיני. הצילום נעשה בדרך כלל על ידי המצולמים (סלפי) או ברשותם ובזמן בו מערכת היחסים בינם לבין הצלם לא ניבאה עדיין את סופה המר. לאחר סיום הקשר מוצאת עצמה המצולמת יוצאת מאלמוניותה שעה שהמצלם בוחר, כאקט של פגיעה או נקמה, להעלות את קטע הוידאו לרשת כדי לפגוע במצולמת.

לעיתים יפורסם הסרטון באתרי פורנו המיועדים לפרסום סרטונים שכאלה, יתכן אף שבצירוף שמה של המצולמת וכתובתה, בצירוף לינקים לאתרי שיתוף או מדיה חברתית כדי להגביר את הפצת הסרטונים.

על פי האתר "End Revenge Porn", שהוקם על ידי נפגעת פורנו נקמה, 1 מתוך 10 בני זוג לשעבר מאיים לפרסם תמונות בעלות תוכן מיני של האקסית שלו ולפחות 60% מהם אכן עושים זאת בסופו של דבר. עוד נמסר כי כ-80% מהנפגעות הן נשים.

בישראל מוכרות פרשיות של צילומי יחסי מין של צעירות שפורסמו ברשת. אחת הפרשיות היתה של צעירה שעקב פניות מעשרות גברים ששלחו לה מסרים מיניים בוטים, גילתה כי סרט ישן שבו היא מתועדת מקיימת יחסי מין עם החבר שלה, בהיותה קטינה, הועלה לרשת. בפרשה השנייה גילתה המצולמת את הסרט כשהוא מופץ בוואטסאפ.

המשטרה מדווחת כי המדובר בתופעה מוכרת ורחבה וכי מתקבלות עשרות תלונות בשנה על סרטונים המתעדים יחסי מין המופצים ללא רשות ברשת. החלק הגדול ביותר של המקרים האלה הוא בין בני נוער.

בישראל, הפצתן של תמונות או סרטונים בהם מצולמים אנשים עירומים או במהלך אקט מיני ללא רשותם או הסכמתם מהווה עבירה פלילית ועוולה אזרחית כפי שנקבע בחוק הגנת הפרטיות, החוק למניעת הטרדה מינית וחוק איסור לשון הרע. פרסום הסרטון מהווה עבירה פלילית שדינה עד חמש שנות מאסר ועוולה אזרחית שניתן לתבוע בגינה פיצויים של עד 120,000 שקל.

אולם לצערנו, לא כל נפגעת היא ידוענית כמו הגברות לופז ולורנס, ולכן יתכן כי הטיפול המשטרתי יהיה אטי ובבחינת מעט מדי ומאוחר מדי, כך שהנפגעת תישאר עם הסרטונים ברשת ועם פגיעות נפשיות קשות. כך, התוצאות של פרסום סרטון שכזה עלולות להיות הרסניות לקורבן.

רבות מהנפגעות מדווחות כי איבדו את עבודתן או שקיבלו מסרים מאנשים שראו את הסרטונים ואף הוטרדו בטלפון או במייל. בנוסף ניכרו פגיעות נפשיות קשות וגם נפגעו מערכות יחסים עם משפחה וחברים.

ניתן לומר בהכללה כי האפשרויות החוקיות והטכניות להתמודד עם סרטוני נקמה כאלה אינן מספקות. האתרים המפיצים אותם ככל הנראה חוסים תחת הגנות משפטיות שונות וממילא אינם נמצאים ישראל. האפשרות לפעול כנגד גוגל/יוטיוב אינה מזהירה וגם פייסבוק אינם ממהרים להסיר תכנים פוגעניים כל עוד מספר התלונות עליהם מועט יחסית.

יתר על כן, כיוון שרוב התמונות או הסרטונים המפורסמים נעשים על ידי המצולמת עצמה (סלפי) ופורסמו כפי שהתקבלו, אתרי סקס המעלים תמונות אלה אינם יוצרים אותן בעצמם ולפיכך, ככל הנראה, אינם עוברים עבירה כלשהי.

אפשרות יעילה להתמודד עם הבעיה יכולה להיות שימוש בחוק זכויות יוצרים. תחת החוק, זכויות היוצרים והבעלות בתמונה שייכת לצלם. ככל שמדובר בתמונות "סלפי" הרי שהצלמת היא גם הנפגעת. זכות הבעלות בתמונה מופרת שעה שנעשה בתמונה או בסרטון שימוש בניגוד להוראות החוק – כלומר – אם הוא מועתק ללא רשות למשל. העתקה מתבצעת כל פעם שהתמונה מפורסמת ברשת (אפילו שיתוף בפייסבוק יחשב כהעתקה בלתי מורשית לצורך העניין).

בהתאם יכולה נפגעת לדרוש מהאתר המפיץ את הסרתו המיידית של הסרטון בטענה שזכויות היוצרים שלה הופרו ואף לבקש צו מניעה כנגד המשך פרסום הסרטון. טענה זו מחייבת את האתר לפעול ולהסיר את היצירה המפרה אחרת הוא עלול להיות אחראי בנזיקין. הנפגעת יכולה גם להגיש תלונה במשטרה.

יחד עם זאת, נראה כי באופן מוזר חלקים נרחבים בציבור מאמינים כי דווקא נפגעת העבירה היא האשמה בפרסום הפוגעני. בעניין אחד תבעה נפגעת של פורנו נקמה את החבר שלה לפי חוק איסור לשון הרע, משום שהעלה לרשת סרטון בו היא נראית בתנוחות מיניות. בעוד שבית משפט השלום חייב את הנתבע בדין בסכום פיצוי נמוך יחסית של 100 אלף שקל, בחרה השופטת להעביר ביקורת דווקא על התובעת, שלדעתה פעלה בחוסר אחריות שעה שנתנה לבן זוגה ("לשעבר") לצלם אותה בסיטואציה שהובילה אותה לעוגמת נפש ניכרת. פסק דין זה שונה בערעור ששילש את הפיצוי. החבר הנקמני אף הורשע בהליך פלילי.

הרשת, שהייתה חזון פילוסופי ורומנטי הבנוי על שיתוף, כבוד וחופש הביטוי, הופכת בשנים האחרונות לבמה להשחתת כל מידה טובה, לבריונות, הסתה ופגיעה באמצעות נקמה, איומים והפחדה. יחד עם זאת, לאור התגברות התופעה נראה כי חל שינוי בדעת הקהל המתייחסת למפרסמים כעבריינים ואילו לאותן נשים שתמונותיהן הועלו לרשת כקורבנות העבירה.

עוד נראה כי ריכוז מאמץ בפן החינוכי והבהרת הסיכון של תיעוד יחסי מין בפני בני נוער עשוי לצמצם את ממדי התופעה.

* האמור אינו תחליף, ליעוץ משפטי.

* עו"ד סער פלינר מתמחה בדיני האינטרנט.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה