סרטן השד – טנגו לשניים

את בן הזוג המלווה אף אחד לא שואל מה שלומו ואיך הוא מרגיש, למרות שהוא עובר את כל הקשיים לצד זוגתו החולה. כיצד מתמודדים בני זוג של נשים חולות?

25/10/2015
מורן מישל קבלו עדכונים ממורן
  • RSS

בן הזוג וסרטן השד - האגודה למלחמה בסרטן אוקטובר 2015

כבר למעלה מ-7 שנים מלווה נדב את אישתו מיכל שחולה בסרטן שד גרורתי. המחלה נוכחת תמיד, דורשת מעקב וטיפול, ונוטה לעליות וירידות לאורך הדרך.

״בתחילת הדרך היה קושי להבין עם מה מתמודדים, לא היינו מודעים להשלכות של האבחנה, היה חוסר וודאות. לאט לאט מתפכחים והגילוי דורש תעצומות נפש.״

מהם הקשיים העיקריים שאתה חווה כבן זוג מלווה?
״ לפעמים אני חסר אונים – איך לעזור? מה יהיה איתה? הדאגה תופסת חלק משמעותי בחיים. הרבה בני זוג לוקחים על עצמם את כל מטלות הבית והילדים. החיים שלך נדחקים הצידה. לא נשאר מקום לדברים שאהבתי לעשות. כולך במחלה. בחוץ ישאלו אותך תמיד מה שלומה, ואיך היא מרגישה, אבל לא שואלים איך אני מרגיש ואם קשה לי. וזה חסר, לפרוק ולהוציא רגשות. אנשים לא מבינים מה עובר עלינו. אני נמנע מלדבר על זה, לא מספר על הקושי והפחד. אני לא רוצה להביך את מי שלא יכול להבין מבחוץ.״

ואיך מתמודדים עם הילדים?
״אנחנו מספרים את הדברים בצורה שיוכלו להבין. זה לא שפעת, זה לא נעלם. זו מחלה שרואים, ויש טיפולים רבים ותופעות לוואי. הנה, אני חוזר עכשיו מהעבודה ומיכל שלחה לי הודעה שחברה נפטרה." אומר נדב. " גם כמבוגר אתה מיד משליך את הצער והחשש על עצמך. על אשתך. ובוודאי שהילדים גדלים בסביבה שונה לעומת ילדים עם אמא בריאה. אי אפשר להסתיר מהם את המציאות,  אבל כשאנחנו מספרים אנחנו יכולים לשלוט במה שהם יודעים וגם לעזור ולהגיב לחששות שלהם.״

איך הזוגיות מושפעת מהמחלה?
״המחלה גוררת הסתגרות, מצבי הרוח משתנים, יש עייפות גדולה. המצב הרגשי לא יציב. אני  תמיד הייתי רגיש, אבל מאז המחלה כל סרט או שיר אני מיד לוקח אישית, מתחבר לדאגה, לא נשאר אדיש. גם בבית- מצד אחד אני רוצה לקחת את הקושי של אשתי, ולעזור עם התפקידים שלה. מצד שני גיליתי עם השנים שכשמיכל בעשייה היא מרגישה נחוצה, שיש לה מקום. זו מחלה ארוכה, וחייבים להיכנס לשגרה ביחד.וכמובן שמוותרים על הרבה דברים בגלל עייפות, תופעות לוואי, בגלל הקושי בהתמודדות. אבל היום אנחנו במצב שאנחנו מעדיפים את התופעות האלה על פני האלטרנטיבה.״

מה היית אומר לבן זוג שהצטרף לאחרונה למעגל הזה?
״חשוב למצוא מעגל תומך. אנחנו מצאנו אותו בקבוצה לזוגות של האגודה למלחמה בסרטן. יש אנשים שכבר עשו את הדרך, ואנשי מקצוע שיכולים לעזור. כשמגיע זוג חדש מיכל ואני יושבים איתם בסוף הפגישה, מקשיבים, מנסים לענות. לפעמים אנחנו יוצאים ביחד, רק המלווים. אשתי תומכת בחולות חדשות וזה ממלא בהרגשה שעשינו משהו חשוב." נדב מדגיש ש"חשוב לשתף ברגשות. עבורי אשתי היא מקור כוח. היא דואגת להתעניין בשלומי, יודעת שגם אני עובר את התהליך והקושי. חוץ מזה, מלווים נוטים לוותר על מה שהם אהבו לעשות. זה מובן בהתחלה, אבל צריך לחזור בהדרגה לעשות את מה שאוהבים – אם אהבת כושר תחזור להתאמן, לצאת לשתות בירה או לראות כדורגל. אני למדתי שככה אני מתפקד כמלווה טוב יותר. אל תוותר על עצמך, זוגתך צריכה אותך חזק.״

 

בן הזוג וסרטן השד - האגודה למלחמה בסרטן אוקטובר 2015

 

אורית שפירא, מנהלת מחלקת שיקום ורווחה באגודה למלחמה בסרטן, נותנת 6 כלים להתמודדות עם הקשיים של המלווים, ולשימור זוגיות מתפקדת:

1. דברו על הדאגה והפחדים. תגלו שהם משותפים לכם ולמי שחווה את המחלה. תגלו שביחד קל יותר, ושאינכם מעיקים על בן או בת הזוג. ברגע שמבטאים את הפחד, הוא נתחם בגבולות ומוקל.

2. טפחו תקשורת. חשוב שתדעו לדבר ולהביע את הקשיים לאורך הדרך, את הצרכים שלכם. חשוב שתהיו שותפים לרגשות ולא רק לתפעול. בעיות לא תמיד ייפתרו, אבל הן יהיו מאווררות.

3. לימדו לייצר אינטימיות חדשה. הליבידו נחלש, אבל בפן הרגשי יש מקום לטפח זוגיות קרובה ותומכת.

4. השאירו מקום לעצמכם. למשל, לא חייבים לנקות את הפאנלים במטבח, והכביסה תחכה למחר אם אתם עייפים או זקוקים לצאת להתאוורר.

5. לימדו לבקש עזרה. המעגל הקרוב ירצה לעזור אבל לא תמיד יידע כיצד. בחרו במי שיכול להגיש את העזרה המתאימה. היו ברורים כדי לקבל בדיוק את העזרה שתקל עליכם.

6. את הקושי שהנפש חווה פוגשים רק בשלבים מאוחרים יותר. תשאירו לה מקום להחלים. לפעמים היא תתעורר אפילו אחרי ההחלמה ותדרוש את שלה, אל תזניחו אותה גם אז. מעגל תומך ואיש מקצוע יעזרו לכם מאוד.

**********

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה קבוצות תמיכה ללא תשלום המונחות על ידי אנשי מקצוע ברחבי הארץ, ביניהן קבוצות תמיכה לזוגות, קבוצות תמיכה לנשים צעירות בגילאי 20-40, קבוצות תמיכה לנשים חולות בסרטן שד בשלב גרורתי ועוד.

לפרטים 03-5721678

בימים אלה הוציאה האגודה למלחמה בסרטן חוברת חדשה בשם  'אל בן/בת הזוג של אישה

המתמודדת עם סרטן השד. ניתן לקבל את החוברת בחינם בפניה לטלמידע של האגודה

1-800-599-995 או באמצעות אתר האגודה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה