השואה ע"פ ביבי: אל תבלבלו אותו עם עובדות

מה נורא יותר? העובדה שראש הממשלה מזלזל בנו כציבור וחושב שנאמין לכל דבר שהוא אומר או שהוא הפך מגלומן כל כך קיצוני, שחושב שהוא יכול, בשעת מצוקה, אפילו לשכתב את ההסטוריה?

21/10/2015
עדי בלדרמן קבלו עדכונים מעדי
  • RSS

מילדות מלמדים אותנו שבעולם יש רעים ויש טובים. אני יכולה להבין את הרציונל; קשה לילד להבין מורכבות וחשוב שייזהר מ"רעים". כשאנחנו גדלים, המציאות משתנה, כי פתאום אנחנו מבינים שלצד הטוב המוחלט והרע המוחלט יש הרבה מאד אמצע, הרבה אנשים שהם גם וגם.

אני יכולה להבין למה פוליטיקאים חוזרים לגרסת הילדות וחייבים להגיד שיש רעים וטובים -  אין מקום למורכבות. הם צריכים להעביר מסרים קצרים, הם צריכים להבחר וזו תמיד היתה האסטרטגיה של ביבי: "הם" הרעים ואנחנו הטובים. תבחרו בי, אני אגן עליכם "מפניהם".

אז התרגלנו שהערבים הם הרעים שנוהרים לקלפיות, שיורים קסאמים, שמסיתים, שדוקרים אותנו ברחובות, שרוצים להשמיד אותנו. כולם. הכל עובר גם על האיראנים, כמובן; הם רוצים להשמיד אותנו, לעשות לנו שואה.

אבל מסתבר שאנשים הם לא תמיד מה שהם נראים; היטלר, לדוגמא. הוא טוב? והנאצים, גם הם טובים? כי לדברי ראש ממשלת ישראל, שחוזר שוב ושוב על כך שהוא לא ייתן שתהיה כאן שואה שניה, כי עכשיו יש לנו מדינה ואנחנו חזקים, היטלר, שעד היום סימל עבורנו את הרשע הטהור, הוא בסה"כ שליח. היטלר פשוט הוסת - הוא הקשיב למופתי של ירושלים, חאג' אמין אל חוסייני והשתכנע לא סתם לגרש את היהודים מאירופה, אלא להשמיד אותם.

אני לא יודעת אם לצחוק או לבכות. מה נורא יותר? העובדה שראש הממשלה מזלזל בנו כציבור וחושב שאם הוא יגיד לנו משהו, נזרוק שנים של לימוד וידע מוקדם ומבוסס? או שהוא הפך מגלומן כל כך קיצוני, שחושב שהוא יכול, בשעת מצוקה, אפילו לשכתב את ההסטוריה?

מובן שהסטוריונים מציינים היום את "חוסר הדיוק" של דבריו מבחינה כרונולוגית, אבל גם הרשתות החברתיות לא טומנות את ידן ואת הידע שלהן בצלחת. העתונאי נדב אייל, מזכיר בעמוד הפייסבוק שלו כמה עובדות: היטלר החליט על השמדת היהודים כבר ב- 1939, שנתיים לפני פגישתו עם המופתי. הפתרון הסופי ו"ועידת ונזה" - התרחשו גם הם לפני אותה פגישה.

אין ספק שהמופתי לא היה אוהד יהודים, ובטח לא דאג לשלום יהודי אירופה. אבל להגיד שהוא זה שתל את הרעיון במוחו של היטלר? היטלר???

מה שהכי מטריד בסיפור הזה, הוא הייאוש של ראש הממשלה. המדינה בוערת - דקירות, פיגועים, גינויים, הפגנות, שבר פוליטי - אין לו את מי להאשים, מלבד את עצמו כמובן, ובמקום להתחיל להנהיג מדינה שכ"כ זקוקה למנהיג, במקום לתת לנו פתרונות אמיתיים, הוא עושה את הדבר היחיד שהוא כנראה יודע לעשות - להפחיד.

כשביבי מפחיד הוא כמובן מאשים מישהו אחר, ואם אין מישהו כזה כרגע, או שסתם נמאס להאשים את אבו-מאזן, הוא יעוות קצת את ההסטוריה כדי שתתאים לו. מה זה משנה ההשלכות התדמיתיות שלנו בעולם? מה זה משנה שהוא מוזיל את המאורע החשוב ביותר בהסטוריה של העם היהודי? מה זה משנה אם הוא פוגע בכל ניצול שואה שעדיין חי? (ובתנאים מבישים שהוא עצמו אחראי עליהם?)

ואולי, בעצם, יש משהו מטריד יותר; הרי ביבי הוא איש חכם, הוא גדל בבית של הסטוריון, שדובר בו רבות על ההסטוריה של העם היהודי. במילים אחרות, ביבי לא טעה, היועצים שלו לא הטעו אותו; ביבי ידע את האמת והוא היה מוכן לנאום את הנאום שלו כדי לשפר את מעמדו, כדי הסיכוי שיאמינו לו (הוא לא באמת נותן קרדיט לאינטליגנציה של אף אחד), כדי להמשיך לזרוע שנאה בין יהודים וערבים. הוא מכיר את העובדות, הוא קורא את המציאות, והוא בחר, שוב, בפופוליזם על פני אחריות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה