גם כשהסרטן חזר, החלטתי לא להיכנע

יעל גולדמן חלתה לראשונה בסרטן השד כאישה צעירה. המאבק הממושך במחלה, שחזרה לפני שלוש שנים, גרם לה למצוא את הייעוד האישי שלה, ולשמש השראה וכתף תומכת לאחרות

18/10/2015
עדה אופיר קבלו עדכונים מעדה
  • RSS

האגודה למלחמה בסרטן - ראיון עם יעל גולדמן אוקטובר 2015איפור: מורן פרידנר ויאנה זרניצקי | צילום : רותם ברק

כשיעל מגלה שהיא חולה בסרטן השד, היא מחליטה לא להיכנע ולהמשיך כהרגלה בחייה. היא מחלימה, חולה ושוב מחלימה. היום היא מתנדבת ב"יד להחלמה" של האגודה למלחמה בסרטן כדי לתמוך בנשים המאובחנות עם המחלה.

יעל גולדמן, היא אישה מעוררת השראה. אין דרך אחרת לתאר אותה ואת יופייה. לפני כ-13 שנים, כשהיא בת 37, אדריכלית מצליחה, נשואה באושר ואם ל-2, גילתה יעל ממש במקרה, שהיא חולה בסרטן השד. במקום להישאב לקושי, יעל בוחרת בחלק היפה של החיים ולא מתייאשת, גם כשהמחלה חוזרת בפעם השנייה, לאחר 10 שנים בדיוק.

"הייתי אישה בריאה, צעירה, נהגתי לבצע בדיקות קבועות וסטנדרטיות. מעולם לא חשבתי על סרטן. שהינו באיטליה, לצורך לימודים ועבודה, מספר שנים. 3 חודשים לאחר חזרתנו ארצה, תיקנתי לבני את האופניים וקבלתי מכה מהכידון. שטף הדם שנוצר, גרם לי לשים לב לגוש קטן מתחת למכה. בעלי הווטרינר לחץ עלי ללכת להיבדק ולמחרת היינו אצל הגינקולוג, ששלח אותנו לכירורג שד ולממוגרפיה".

למה דווקא אני?

"זה היה גוש סרטני קטן מאוד וללא גרורות. משם נשלחתי לבדיקה ביופסית. הרגשתי שהעולם חרב עלי. מה קורה? למה דווקא אני?".

למרות ההלם הראשוני, יעל החליטה לא לוותר. היא עברה ניתוח להסרת הגידול, מקומית, 4 טיפולים כימותרפיים והקרנות בהמלצת רופאיה ועוד 4 טיפולים נוספים שעליהם התעקשה, כדי להלחם בסרטן בכל הכוח.

כשחלית, בנך הקטן היה בכיתה א' והגדול בכיתה ה'. איך מספרים לילדים שאמא חולה?

"בעלי לקח את צילומי הרנטגן והסביר לילדים שאמא חולה ומטפלים בזה. דיברנו בגובה העיניים. לא שיקרנו, השתדלנו להציג התמודדות חיובית. אני אישה חזקה מאוד, הייתי חייבת להיות חזקה בשביל בעלי ובשביל הילדים. הראיתי לאורך כל הדרך שהעסקים כרגיל, המשכתי לעבוד גם ביום של הטיפול וגם למחרת. היום השלישי לאחר הטיפול היה הקשה ביותר, זו הייתה זירת התמודדות." השיער שנשר הוחלף בפאה יפה, עשויה שיער אמיתי. בסביבה לא ידעו, היא מספרת. רק בודדים ביותר, משום שלא רצתה שירחמו עליה.

מבחן הזוגיות

"את בעלי הכרתי, ממש מילדות ולמעשה מאז גיל 16, אנו ביחד. בכל שלב מהרגע שגילו את המחלה הוא היה שם בשבילי, שותף לאורך כל הדרך. זה מבחן לזוגיות : יש כאלו שהקשר בינם מתחזק, אחרים נפרדים. זה מאוד קשה משום שגם בן הזוג עובר שלבים קשים ולא רק החולה, לא קל לראות את אשתך במצב כזה. את התמיכה ההדדית - הרגשתי שצריך להעביר הלאה, להסביר למטופלות ולבני זוגן איך להתמודד יחד. האגודה למלחמה בסרטן למשל, נותנת מספר אפשרויות לעזרה לבני הזוג, ליחידים, ועורכת פגישות קבוצתיות" .

יש תחושה שהחברה לא מרבה לדבר על סרטן בכלל ועל סרטן השד, האם הרגשת בנוח להיחשף כחולה?

"כשאומרים 'סרטן', מקשרים מיד אותו למוות ולכן זו מילה מפחידה ומאיימת, מיד חושבים על הרע מכל. סרטן השד בפרט נוגע באיבר אינטימי, זה מביך ולכן לא נוח לדבר על כך. למזלי גילו אצלי את סרטן השד בשלב המוקדם של המחלה וגם הייתי צעירה. גילוי מוקדם יכול להציל חיים, הרפואה יודעת להוציא נגע ולקטול תאים. המסר של האגודה למלחמה בסרטן כי "בכל גיל ובכל מצב, אם אשה מרגישה בגוש או בשינוי כלשהו בשד, חשוב לפנות לרופא ולדרוש לברר את טיבו" הוא מסר חשוב שמומלץ לאמץ אותו."

מה עושים כשהסרטן חוזר

אחרי 10 שנים, במהלך בדיקה שגרתית - בה נמצא נגע חדש, נערכה בדיקה ביופסית ובעקבותיה כריתת השד ושחזורו, שכן יעל אינה נשאית של גן ה- BRCA. ההתמודדות עם השינוי הייתה קשה מנשוא "אני פעילה ספורטיבית, הצורה הנשית חשובה לי ולכן תהליכי ההחלמה, לא היו קלים. למרות עבודתו הטובה של הפלסטיקאי, צד אחד הוא כבר לא שלי."

לטיפולים הגיעה בגישתה האופטימית "סירבתי להגיד שאני חולה אלא ''מטופלת''. את הטיפולים עברתי בצורה הומוריסטית". במהלך הטיפולים הכירה את מי שלדבריה היא חברת הנפש הכי גדולה שלה, ''מטופלת'' אף גם היא. "עברנו יחד את תקופת הטיפולים, תמכנו ועזרנו אחת לשנייה, גם מעבר לכך. היא מתנה שאלוהים שלח אלי".

מפגש עם גבר, חולה סופני בסרטן, אשר יעל גרמה לו לחייך ולראות את האור בימיו האחרונים, גרם להבנה שהיא חייבת לשנות מקצוע "הרגשתי שקבלתי סימן מאלוהים משום שהבנתי שיש לי את היכולת הכוחות והצורך לתמוך ולעזור לאחרים ולכן למדתי יעוץ זוגי וגישור פרטני ומשפחתי".

מה למדת על עצמך?

"הבנתי שאני במקצוע הלא נכון, שאני חייבת לעזור לאחרים. התהליך גרם לי ללמוד לבקש עזרה ולקבל תמיכה ממי שאפשר ומבין".

להתמודד ביחד, להחלים ביחד

5 שנים לאחר התפרצות המחלה בפעם הראשונה החלה יעל להתנדב באחת העמותות  ולפני שנה עברה להתנדב ב"יד להחלמה" של האגודה למלחמה בסרטן. ב"יד להחלמה" מתנדבות  נשים שהתמודדו עם סרטן השד ועברו הכשרה ייחודית ומעניקות תמיכה, מידע וליווי לנשים המאובחנות עם המחלה. המתנדבות מותאמות לגיל החולה, לסוג הניתוח שעברה ודוברות את שפתה" כל אחת מקבלת את המחלה בצורה שונה, כל גוף מגיב אחרת אבל אף אחד לא מבין את סרטן השד יותר מאתנו. אני כאן כדי להסביר לנשים  שאפשר להחלים מהמחלה, שהחיים יפים וצריך ליהנות מהדברים הקטנים למרות המחלה. אני כאן עבורן בכל שעה ונפגשת איתן אם צריך".

"חשוב לי להעביר הלאה" מבקשת יעל "שכל אישה תיבדק באופן קבוע משום שהוכח שגילוי מוקדם מציל חיים. בעיקר, אל תפחדי ותתביישי לבקש עזרה. יש כאן מישהי בשבילך, אישה בצד השני שמבינה מה עברת, התמודדה והחלימה. האגודה למלחמה בסרטן עושה עבודת קודש ויש לה את כל האמצעים והיכולות לתמוך בך, בכל צורה".

**********

האגודה למלחמה בסרטן פועלת באופן נרחב בתחום התמיכה בחולים ובני משפחותיהם:

יד להחלמה – נשים שהחלימו תומכות בחולות בסרטן השד. נשים המעוניינות בתמיכה וסיוע, כמו גם נשים המעוניינות להתנדב ולהצטרף למעגל התמיכה של 'יד להחלמה' מוזמנות לפנות בטל. 1-800-36-07-07 או בלחיצה על הכפתור הוורוד באתר האגודה למלחמה בסרטן באינטרנט:

קבוצות תמיכה - האגודה מפעילה קבוצות תמיכה ללא תשלום המונחות על-ידי אנשי מקצוע ברחבי הארץ, ביניהן קבוצות תמיכה לזוגות, קבוצות תמיכה לנשים צעירות בגילאי 40-20 המתמודדות עם מחלת הסרטן, קבוצת תמיכה לנשים בריאות הנמצאות בסיכון, נשים חולות סרטן בשלב גרורתי ועוד. לפרטים ולהצטרפות ניתן לפנות לטל. 03-5721678

פרויקט "להראות טוב- להרגיש טוב" – פרוייקט שהוקם במימון האגודה למלחמה בסרטן ובמסגרתו פועלים בהתנדבות אנשי צוות רבים במגוון תחומי הקוסמטיקה כדי לייעץ ולהדריך נשים חולות סרטן איך לטפל בשיער ובפנים . הפעילות מתבצעת במכונים האונקולוגיים, בסניפי האגודה למלחמה בסרטן ובקהילה.בנוסף, פועלים ברחבי הארץ מרכזי טיפוח והשאלת פאות.  אחד מחדרי טיפוח להתאמה ולהשאלה של פאות ללא תשלום פועל בבית האגודה למלחמה בסרטן בגבעתיים. למידע נוסף ולהצטרפות ניתן לפנות לטל. 03-5721618.

מחלימות לחיים בריאים – תכנית ארצית המלווה מחלימות מסרטן השד בדרכן חזרה לשגרת חיים בריאה, הכוללת מפגשים בנושאים רלוונטיים כגון תזונה מותאמת למחלימות, התמודדות עם תופעות לוואי ועוד. למידע והצטרפות 03-5721618
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך