מעלים הקמטים: מה חשוב לדעת על בוטוקס?

איך הפך רעלן לתכשיר רפואי שמחליק קמטים ואפילו מונע אותם? מאיזה גיל כדאי להתחיל, ואיזה שימושים רפואיים נוספים יש לו? כל מה שרציתם לדעת על בוטוקס

13/10/2015
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

***הכתבה בשיתוף עם רשת מרפאות "פרופורציה"***

בוטוקס פרופורציה אוקטובר 2015

"הגיל האופטימלי והנכון להתחיל בטיפולי בוטוקס הוא 25. נשים שמתחילות בהזרקות בגיל צעיר מונעות מעצמן התהוות של קמטים וצפויות להיות בעל עור פנים חלק בגיל 50", מפתיע ד"ר גרג לוין, מומחה להזרקות בוטוקס מרשת מרפאות "פרופורציה".

ההסבר פשוט: "היתרון הגדול של הזרקות בוטוקס הוא שהן מחליקות את הקמטים ומונעות את המשך התפתחותם. זריקות בוטוקס נמצאות בשימוש קוסמטי מזה 15 שנים, זהו טיפול שימושי שהתנסו בו כבר מאות אלפי נשים וגברים. הבוטוקס מעלים קמטוטים וקמטי הבעה, בטווח הקצר והארוך. אם מתמידים להזריק את החומר לאזורים מסוימים בפנים כל 3 חודשים, במשך שנה או שנתיים, הקמטים "מתמלאים" באופן טבעי והפנים נשארים חלקים לאורך זמן, גם כשמפסיקים להזריק. פשוט לא נוצרים קמטים חדשים". ד"ר לוין  מעיד כי יש לו לא מעט מטופלות, בנות חמישים ויותר, שעורן חלק כשל נשים שצעירות מהם בעשרות שנים.

בוטוקס פרופורציה אוקטובר 2015

איך בדיוק זה משפיע?

"זו אחת הגדולות של הזרקות בוטוקס ורבים אינם מודעים לכך. קמטי הבעה נוצרים בגלל תנועה של שרירי הפנים. הפעלה חוזרת של שרירי ההבעה - למשל, כשמכווצים את העיניים או מרימים את הגבות, מאיצים את התהוות הקמטים. ככל שצעירים יותר, זמן ההתאוששות של הקמט קצר יותר. הגוף מייצר קולגן במידה מספקת והקמט מתמלא. אבל עם הגיל והשנים יש פחות ופחות קולגן וכך הקמטים מתאוששים לאט יותר ועם הזמן הם מעמיקים. הבוטוקס  מחליש את הקשר שבין השריר לעצב וכך לא נוצרים קמטים חדשים ואלה שנוצרו – מתאוששים ומתמלאים בקולגן", מסביר ד"ר לוין.

 בוטוקס פרופורציה אוקטובר 2015

באלו חלקים של הפנים ניתן להזריק בוטוקס?

"בשליש העליון של הפנים - קמטי ההבעה שנוצרים במצח וסביב העיניים, בעיקר. יש שמזריקים מעט חומר גם באזור הסנטר והשפתיים, ויש שמייעדים את הטיפול גם לקמטי הצוואר, אבל אני מסתייג מכך".

מדוע בעצם?

"כי הזרקה לא נכונה עלולה לגרום לשיתוק, למשל סביב הפה, ואז קשה לחייך ולהזיז את שרירי הפנים, וגם כי החומר יכול להיספג במיתרי הקול, כשמזריקים לצוואר, ולשתק אותם".

רק אצל מומחה בעל שם וניסיון

סושי אלכוהול ובוטוקס – השילוב הזה נשמע לכן מוזר? קוראים לתופעה "מסיבות בוטוקס" והן הפכו אופנתיות מאד בישראל בעשור האחרון. המארחת, בדרך כלל מישהי שהתנסתה כבר בהזרקות בוטוקס, מזמינה מספר חברות, נשים בעיקר אבל גם גברים, דואגת לכיבוד משובח ומזמינה רופא שנותן הרצאת פתיחה והסברים. בהמשך, הרופא מסתגר בחדר צדדי ומבצע שם את ההזרקות, תמורת תשלום, כמובן. המארחת בדרך כלל אינה צריכה לשלם.

"אני בעד השימוש בבוטוקס, אבל לא אוהב את המסיבות הללו", מצהיר ד"ר לוין ומוסיף: "אני מסתייג ממתן טיפול רפואי במסגרת שאיננה רפואית. זה מוריד מהמקצועיות ומהטיפול. אני לא נוהג להעניק טיפול רפואי כלשהו במסגרת ביתית, רק במסגרת המרפאה, וכך גם כשמדובר בזריקות בוטוקס. עקרונית, כל רופא יכול להזריק בוטוקס, ויש אפילו רופאי שיניים שמעניקים את הטיפול במרפאתם. אבל אני  ממליץ לכל מי שמעוניינת להתנסות לפנות רק לרופא שיש לו ניסיון רב, זה הדבר החשוב יותר – לדעת מהי הכמות המדויקת שצריך להזריק והיכן. לא הייתי סומך על רופא שעושה זאת לעתים רחוקות ושזה אינו עיסוקו העיקרי".

 בוטוקס פרופורציה אוקטובר 2015
גם לגברים. בוטוקס

האם יש חסרונות שצריך לקחת בחשבון?

"צריך לדעת שיש לבוטוקס מעט תופעות לוואי, כגון "נפילה" של הגבות ונפיחות בעפעפיים. יש אנשים שהגוף שלהם מתחיל לייצר במשך הזמן נוגדנים כנגד החומר, והוא מפסיק להשפיע. כשעושים יותר מדי טיפולים לאורך זמן – כדאי לתת לגוף פסק זמן של כשנה, להתאוששות. מהבחינה הזו זה דווקא יתרון: החומר אינו פוגע בגוף ותופעות הלוואי הן הפיכות, אם נותנים מספיק זמן התאוששות".

והנה עוד כמה עובדות שכדאי לדעת על בוטוקס

בוטוקס הוא תכשיר רפואי שמסונטז על ידי חברות תרופות מרעלן שנקרא בוטוליניום טוקסין, ונוצר על ידי חיידק בוטוליניום. הרעלן גורם לשיתוק זמני של השרירים, ומתפרק בהדרגה במשך כ-3-4 חודשים, עד לחזרת השרירים לפעילות מלאה.

התכשיר נמצא בשימוש ברפואה הקוסמטית כבר מעל 40 שנים, מאז שנות ה-70 של המאה הקודמת. במקור, הוא הומצא כדי לטפל בתופעה של עין עצלה ולפזילה.

מלבד הזרקות קוסמטיות, משתמשים בו גם למניעת הזעת יתר במצח, בכפות הידיים ובבתי השחי. אצל כ-20% הזעת היתר מפסיקה לחלוטין לאחר מספק טיפולים, אצל השאר יש צורך לחזור על הפעולה כל 8-12 חודשים.

בעשורים האחרונים החומר נחקר ונמצאו לו שימושים שונים ברפואה: הפסקת התכווצויות בלתי רצוניות, למשל בגפיים אצל אנשים שעברו אירוע מוחי (שבץ), לטיפול בתסמונת השלפוחית הרגישה ויש המשתמשים בו להפחתת כאבים. במספר מחקרים נמצא כי בוטוקס יעיל גם לטיפול במיגרנות, כנראה בזכות השפעתו על הרפיית השרירים סביב הראש, שמפחיתה את יכולת העצבים לשלוח אותות כאב במהלך מיגרנה.

יחד עם זאת, בשימוש לא נכון ובמינון יתר הוא עלול להיות מסוכן: בארצות הברית הFDA (רשות התרופות והמזון) אסר על מסיבות בוטוקס בעקבות מותה של אישה במהלך ההזרקה, בגלל רגישות שפתחה לחומר.

בישראל משרד הבריאות אסר על רופאי שיניים להזריק בוטוקס. הסתדרות רופאי השיניים עתרה בשנת 2013 לבית המשפט בבקשה לבטל את הנחיות משרד הבריאות, ואולם בחודש יולי 2015 התקבלה פסיקה לפיה רופאי שיניים אינם רשאים להזריק בוטוקס, אלא למטרות טיפול שיניים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה