אחת על אחת - גלי והגר

גלי דודזון סגל בשיחה עם המעצבת הגר אלמביק, על הסגנון (חופשי ומאושר), הלקוחות (נבונות וצנועות) והאתגרים (לשמח נשים)

13/10/2015
גלי דודזון סגל קבלו עדכונים מגלי דודזון סגל
  • RSS

אלמביקה - חורף 15-16. צילום גורן ליובונצ'יץ'

לא היה פשוט לבחור את המעצבת אותה ארצה לראיין לקראת שבוע האופנה הישראלי. יש כל כך הרבה מעצבים ישראלים שאני מעריכה את עבודתם ואשמח לשמוע מהם על מאחורי הקלעים של עולם העיצוב, על הדרך שעשו, האתגרים, החלומות וגם האכזבות.

דבר אחד ידעתי בבירור, שהמעצבת שאבחר תהיה דווקא מהותיקות, כזו שתוכל לתת פרספקטיבה של זמן ותובנות, שעברה עליות ומורדות, קשיים והצלחות ופיצחה את הנוסחה להצלחה בשוק האופנה הישראלי ובכלל.

מי שללא ספק עונה לכל אלו היא המעצבת הגר אלמביק שפועלת בישראל כבר קרוב ל-30 שנה.

אלמביק, בוגרת מחזור 87 של לימודי עיצוב אופנה בשנקר, פתחה חנות קטנה בצפון דיזנגוף בסמוך לסיום הלימודים, שם מכרה את העיצובים הראשונים שלה ובמקביל שיווקה את הבגדים גם בחנויות אופנה נוספות ברחבי הארץ. עם הזמן העסק צמח והפך לרשת חנויות האופנה "הגרה".

בשנת 2003, לאחר סכסוך עסקי עם שותפה דאז, עזבה את "הגרה" (שממשיכה לפעול עד היום באותו השם אך ללא כל קשר לאלמביק). שנתיים מאוחר יותר, בשנת 2005, יצאה לדרך חדשה עם ד"ר ג'ודי פדלון, השתיים הקימו את "אלמביקה" ופתחו חנות ראשונה למותג ברחוב אבן גבירול בתל אביב. היום הרשת מונה 13 חנויות ברחבי הארץ ומשווקת למספר מדינות בחו"ל.

בשבוע האופנה הקרוב בתל אביב אלמביקה תציג קולקציה בפעם השלישית.

ALENBIKA20146341

באיזה גיל החלטת שאת רוצה לעסוק באופנה ומדוע?

בגיל בוגר יחסית, כבר הייתי אמא לילדה. זה לא משהו שתמיד היה ברור לי, ובעצם רק בזמן בחינות הקבלה לשנקר הבנתי כמה אני רוצה וחייבת את זה.

כשניגשתי לבחינות עוד לא ידעתי כמה או למה זה משמעותי עבורי. רק אחרי שנתנו לנו לידיים בדים ואמרו לנו לפנטז מחומר הגלם ולייצר ממנו צורה, בגד, אז זה התחיל לבעור בי ורציתי את זה בכל מאודי. אחרי המבחנים הרגשתי שאין דבר שאני רוצה יותר. הייתי הסטודנטית הכי מבוגרת במחזור שלי. סיימתי את הלימודים סביב גיל 30.

מי מהווה לך השראה בעיצוב?

במריל סטריפ תמיד היה משהו שמשך אותי והיווה השראה. היכולת שלה להחליף דמויות כל הזמן, ובעיקר עם שינוי הבגד, השיער... והדמות שלה באופן כללי.

איך את מגדירה את הסגנון שלך?

חופשי ומאושר. תמיד עיצבתי גם עם מחשבה ולא רק עיצובים מתוך הנפש, אלא באמת כדי לתת פתרונות לכלל הנשים בטווחי מידות שונים. אני אוהבת גם לשלב מעט הומור בבגדים (ובשמות שלהם).

ALEMBIKA20151

מי היא האישה שאת מעצבת עבורה?

הלקוחה שלי היא נבונה, צנועה אך בטוחה בעצמה ובמה שיש לה להציע. היא נהנית להתלבש וזה עושה לה מצב רוח טוב. הבגד הוא רק העטיפה שלה, ובעצם האופי וההופעה האמיתית מגיעים מבפנים, הבגד בא רק להשלים אותה. אשה שהיא עושה את הבגד. דמות מעוררת השראה ויש לי לא מעט לקוחות כאלו.

בשנים האחורנות המותג משווק גם בחו"ל, מה נדרש ממעצב כדי לפרוץ לשווקים חדשים?

לאורך שנות הפעילות של אלמביקה קיבלנו פניות ואף היו פעילויות כאלו ואחרות ומכירה לחו"ל, אבל רק כאשר הרגשנו מוכנים לכך מכל הבחינות יצאנו לדרך בצורה מסודרת עם מפיצים במדינות היעד. בקרוב נחל את השנה החמישית לפעילות הייצוא. יש דברים שאנו לוקחים בחשבון כשאנו עובדים על הקולקציות המיועדות לחו"ל. יש התחשבות בבקשות של כל טריטוריה וטריטוריה, מבחינת צבעוניות, אורכים ועוד ניואנסים בביגוד, אך היות ואנו עובדים מול מספר מדינות שונות, אשר לעתים בעלי צרכים או טעמים שונים, אנחנו דואגים לייצר קולקציה שהיא קודם כל אנחנו ואח"כ היא מספיק רחבה ומגוונת שכל מדינה תמצא בה פתרונות ומענה. אבל תמיד הקולקציות, המקומית והייצוא, מפרות אחת את השנייה ומתכתבות אחת עם השנייה.

איפה מייצרים את הבגדים?

מרבית הבגדים מיוצרים בישראל, ואנחנו שמחים וגאים בזאת. לאור הצמיחה של החברה, הפעילות בחו"ל והרצון להגיע גם למוצרים מסוימים שאין להם מענה בארץ, אנו נעזרים בקווי ייצור קטנים בחו"ל.

ALEMBIKASTUDIO1

אחרי כל כך הרבה שנים בתחום, יש עוד חלומות ואתגרים חדשים?

כל עונה וכל קולקציה, בין אם היא לשוק המקומי או לייצוא, היא אתגר חדש ומרגש. אני לא לוקחת כמובן מאליו שום דבר ועונה מוצלחת אחת לא מחייבת את זו שאחריה. זו עבודה מאומצת ואתגר לשמח נשים באשר הן כל עונה מחדש.

מה דעתך על הדור החדש של מעצבי האופנה בארץ? 

מאוד משמח שיש כאן דור צעיר, יצירתי ותוסס. אני חושבת שהצעירים כיום מחודדים הרבה יותר ודרוכים לעולם, וממש כפי שהעולם השתנה ונהיה נגיש בלחיצת כפתור, חלקם מראש מכוונים ופועלים גם לכיוונים בינלאומיים.

טיפ שהיית נותנת למעצב בתחילת הדרך?

תאמין בעצמך. לך עם הדברים עד הסוף ותאמין במה שאתה עושה.

במה שונה הקולקציה שאת מציגה בשבוע האופנה מהקולקציה שנמכרת בחנויות?

הקולקציה בשבוע האופנה מלווה בחשיבה בימתית יותר. ההתעסקות היא באותן שאלות עיצוביות, אותם בדים וצורות והיחסים ביניהם - אבל מוקצן יותר. חשיבת בימתית, של שואו ומתן חופש גם לפנטזיות הכמוסות שלי.

מה המוטו שלך לחיים?

תמיד לנסות לעשות יותר ממה שעושה לך ולאחרים טוב.

 ***

שבוע האופנה של גינדי 2015 יתקיים בתאריכים 18-21/10. הצטרפו לסלונה אופנה בפייסבוק לכל הדיווחים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה