מחלת הפיברומיאלגיה: חידה אבחנתית ברפואה

הטיפול ההומאופתי בפיברומיאלגיה (תסמונת שמלווה בכאבי מפרקים ורקמות חיבור) מאופיין בהבנה של המאפיינים המיוחדים אצל כל מטופל והתאמה של תרופה אישית שעשויה להביא ריפוי אצל מרבית המטופלים

01/10/2015
תומר מנשרי קבלו עדכונים מתומר
  • RSS

פיברומיאלגיה. צילום: שאטרסטוק

פיברומיאלגיה, שם חדש למחלה ישנה. מחלה שכונתה במשך עשרות שנים בשמות שונים: ראומטיזם, ראומטיזם שרירי, פיברוזיטיס, פיברומיאזיטיס, כאב מיופציאלי, מיאלגיה ולעת עתה פיברומיאלגיה. מחלת הפיברומיאלגיה היא תסמונת שמאופיינת בעיקר בכאבים. כאבים תמידיים, מפושטים, בשרירים, מפרקים ורקמות חיבור. כאב לא ברור, שורף, נוקשה, רגיש למגע. בדרך כלל הכאבים מוחמרים מקור ומוטבים מחום, למרות שמרבית המטופלים אומרים ששום דבר לא עוזר.

קריטריונים אבחנתיים

המחלה מהווה חידה אבחנתית עבור הרופאים, בדרך כלל לוקח זמן רב עד שהמחלה מאובחנת, החולים נודדים בייאוש לפעמים מספר שנים בין רופאים שונים, עד שהם מאובחנים כחולי פיברומיאלגיה. הקולג' האמריקאי לראומטולוגיה קבע קריטריונים אבחנתיים לזיהוי פיברומיאלגיה והם: היסטוריה של כאב מפושט, כאב ב-11 מתוך 18 נקודות ספציפיות כמו בסיס הגולגולת, הצוואר, אזור המרפק, שרירי הטרפז ועוד. הרוב המוחלט של חולי הפיברומיאלגיה הם למעשה נשים (95%), אך גם גברים וילדים יכולים לחלות במחלה. בנוסף לכאב, המחלה מלווה בתסמינים שונים והעיקריים שבהם: הרגשת חולי דמוי שפעת, דיכאון, חרדה ותשישות גדולה.

מספר מחקרים איכותיים, כפולי סמיות, מבוקרי פלצבו הראו תוצאות חיוביות לטיפול ההומאופתי בפיברומיאלגיה. הטיפול ההומאופתי מאופיין בחקר מעמיק של ההיסטוריה הרפואית הרגשית והנפשית של המטופל, בהבנה של המאפיינים המיוחדים אצל כל מטופל והתאמה אישית של הכנה הומאופתית שיוצרת גירוי ומביאה ריפוי אצל מרבית המטופלים.

כאב נפשי שמתורגם לכאב גופני

רוב החולים שמגיעים אלי כבר צברו קילומטרז' ארוך של טיפולים. הרפואה הקונבנציונלית אומרת להם שאין מה לעשות, זוהי מחלה כרונית, צריך להתמודד והפתרון הוא מתן משככי כאבים חזקים שבמקרה הטוב יוצרים הקלה מועטה. לכן החולים מגיעים מיואשים, חסרי תקווה. גם אני צברתי קילומטרז' של מטופלים חולי פיברומיאלגיה. מהניסיון שלי ראיתי שאצל מרבית החולים טמון כאב פנימי עמוק, כאבים שהצטברו בחיים והגוף מייצר תגובת הגנה נפשית שבה הוא מעביר את הכאב הנפשי לרמה הגופנית. לעיתים הכאב מדוכא והמחלה פורצת ומשתחררת בעקבות טריגר טראומתי כמו מחלה או פגיעה פיזית כגון תאונות, בעיקר תאונות דרכים שמערבות את אזור הצוואר (צליפת שוט).

סיפור מקרה

יפית, בת 60 הגיעה אלי כשהיא מדדה מכאב, כבר למעלה מעשור שהיא סובלת מפיברומיאלגיה, הכאבים היו שורפים, מפושטים, מלווים בנדודי שינה, דיכאון וחולשה מרובה. המחלה פרצה מספר שבועות לאחר תאונת דרכים שהיא עברה. התאונה הייתה מינורית מבחינה פיזית אבל טראומתית מבחינה נפשית כיוון שהנכד שלה היה ברכב והוא נפגע קלות. ההיסטוריה שלה מרובה בפרידות כואבות, אימא שלה נפטרה כשהייתה נערה, וגם אחיה האהוב מאוחר יותר. התקופה שקדמה לתאונה הייתה לא פשוטה עבורה, היא פוטרה מעבודתה והייתה במצוקה כלכלית. אחד מהמאפיינים הבולטים שראיתי אצל חולי פיברומיאלגיה שהופיעו גם אצל יפית הוא פרפקציוניזם ונטייה מוגזמת לסדר וניקיון. בהתאם למאפיינים המיוחדים הותאמה לה הכנה הומאופתית ומצבה הלך והשתפר, בהתחלה מבחינה נפשית, היא הפסיקה לקחת כדורי שינה, הכאבים הלכו ופחתו וכעבור 8 חודשים היא נרפאה לחלוטין. אין זה מקרה נדיר, לפעמים הטיפול מהיר יותר לפעמים איטי וממושך, אך נוכחתי לדעת במשך השנים שהומאופתיה מצליחה לטפל בחולי פיברומיאלגיה יותר מכל שיטה אחרת.

תומר מנשרי RChom  הוא הומאופת מומחה, בעל ניסיון רב בטיפול בילדים ומבוגרים

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה