הפקדה מנייתית

למה הקמפיין של אסי כהן והבינלאומי כל כך משמח אותי, ומה זה בכלל תעודות סל?

30/01/2011
מיכל ליבנה קבלו עדכונים ממיכל
  • RSS
» "תודה, חיים של בנק". צילום: מתוך פרסומת של "הבינלאומי"

כבר שנים אני ממתינה שמישהו ימציא את הדבר הזה. בכל המפגשים שלי עם נשים, בהרצאות ובסדנאות, תמיד חוזרת ועולה השאלה היכן אפשר להשקיע במניות בהוראת קבע עם קצת כסף. התשובה שאני נותנת – בקרנות נאמנות ובקרנות מחקות – לא מספקת ציבור גדול של משקיעות, שמחפשות צמידות מובהקת למדדים המובילים בבורסה בתל-אביב, אלה שעליהם מדווחים בכל שעה ברדיו, כמו על עומס התנועה בנתיבי איילון ובגינות סחרוב. והנה בא הבנק הבינלאומי והמציא את הפטנט הזה. איזה יופי.

מניות במעט כסף

שתבינו, אין לי שום קשר לבנק הזה או אינטרס בקמפיין שלו. אני לא מכירה שם אף אחד. אני פשוט מתלהבת מהפתרון היצירתי שהם מציעים ומקווה שכל הבנקים ילכו בעקבותיהם, כי סוף סוף אפשר להשקיע בתעודות סל בהוראת קבע של 500 ₪ בלבד.

עכשיו בטח תשאלו אותי מה כל-כך יופי, נכון?

אז הנה אני מסבירה לכן.

בבורסה לניירות ערך בתל-אביב יש קבוצה של מאה מניות של החברות הגדולות ביותר, שמרוכזות ברשימה שנקראת "מדד תל-אביב 100". אתן מכירות את החברות האלה, אתן לקוחות של לא מעט מהן. ציירתי את הקבוצה הזאת כאילו היא בֵיצה ענקית, בצבע כחול.

בתוך המאה הללו קיימת קבוצה מיוחדת של עשרים וחמש חברות בלבד, שנקראת "מדד תל-אביב 25" או גם "מדד המעו"ף" – ראשי תיבות של מכשירים עתידיים ופיננסיים. ציירתי אותן בביצה הסגולה.

ויש בבורסה בתל-אביב עוד מאות מניות של חברות אחרות, שנמצאות מחוץ ל"פנטהאוז" הזה, שנקראות מניות היֶתר.

מה זה מדד תל-אביב 100 ומדד תל-אביב 25?

דמיינו לכן סלסילה גדולה של פירות. בסלסילה יש אבטיח, מלון, מנגו, אבוקדו, משמשים, אפרסקים ודובדבנים. לכל פרי יש משקל שונה. כל פרי משפיע על משקל הסלסילה בשיעור שונה. חלקו של האבטיח גדול יותר מחלקו של האפרסק. כך גם המניות ברשימת תל-אביב 100 ותל-אביב 25. אלה מניות של חברות גדולות וחזקות במשק שאינן שוות בגודלן. טבע גדולה מרמי לוי ובזק גדולה משטראוס. לכן המיקום שלהן ברשימה נקבע לפי המשקל של כל אחת בסלסילה השלמה. טבע ובזק הן אבטיחים. רמי לוי עדיין אפרסק. מדד תל-אביב 100 הוא סל של 100 מניות שמסודרות בו לפי משקלן היחסי בשלם. וכך גם מדד תל-אביב 25.

במהלך יום המסחר במניות, כאשר שערי המניות הללו עולים, עולה המשקל של הסלסילה, אבל תמיד בהתאם לחלקו היחסי של כל  "פרי". האבטיח טבע מרים את משקל הסלסילה הרבה יותר מהאפרסק רמי לוי, מפני שהאבטיח כבד יותר. המדדים עולים בהתאם לעליות השערים שהתרחשו במניות שמרכיבות אותם ובהתאם למשקלה של כל אחת מהן במדד, ובמיוחד כאשר עולים האבטיחים והמלונים. וגם להפך – המדדים יורדים כאשר יורדים השערים של המניות שמרכיבות אותם.

ומה זה תעודת סל?

תעודת סל היא סוג של השקעה שצמודה להתנהגות של מדד כלשהו. תעודת סל היא נייר ערך שנצמד לכל מה שמתרחש בסלסילת הפירות שלנו, מבלי להתעסק עם כל פרי בנפרד. היא משקיעה את כספי המשקיעים בדיוק לפי חלקו של כל נייר ערך בשלם. היא ממש "נדבקת" אל המדד שלה ומחקה את הביצוע שלו. מנהל התעודה שומר שכל הזמן יהיו בתעודה ניירות ערך בדיוק בהתאם לשיעור, באחוזים, שבו הם נמצאים במדד שאליו נצמדה התעודה.

כאשר כל המדד עולה – תעודת הסל עולה ואנחנו מרוויחות כסף. כאשר המדד כולו יורד – גם תעודת הסל יורדת ואנחנו מפסידות כסף.

אז מה מציעים לנו אסי כהן והבינלאומי בהפקדה המנייתית?

פשוט מאוד. הם מציעים לנו להתחיל להשקיע בתעודת סל תל-אביב 100 ובתעודת סל תל-אביב 25, באמצעות הוראת קבע בסך 500 ₪ ומעלה מדי חודש. ועוד הם אומרים לנו, שניתן לבצע בהוראת הקבע שינויים בכל חודש, לפי טעמי הלקוחות וצורכיהם, לשנות את סכום ההפקדה, לעבור לתעודת סל אחרת, וכמובן - לבטל את הוראת הקבע. הפעולות הללו יהיו בעמלה מופחתת של 7 ₪ לפעולה. מדובר באפיק חיסכון שבו קרן ההשקעה אינה מובטחת. הפקדה מנייתית באמצעות הוראת קבע לרכישת תעודת סל דורשת תהליך ייעוץ פרטני, ועשויה להתאים לחוסכים לטווח ארוך שלא נרתעים מתנודות אפשריות במהלך התקופה.

אבל בעצם הם אומרים לנו, "תשמעו, אם אין לכן מספיק כסף להשקיע בכל אבטיח לחוד, ואולי גם אין לכן מספיק ידע וניסיון איך לבחור מבין כל הפירות האקזוטיים שבשוק, ואתן רוצות להיכנס למשחק לאט לאט, בהדרגה – בואו תשקיעו בכל הסלסילה".

>> פוסט זה אינו מהווה המלצה, ייעוץ או חוות דעת בנוגע לכדאיות השקעות, אינו מהווה הצעה לרכישת תעודות סל ואינו יכול לבוא במקום ייעוץ המותאם לנתוניו, צרכיו ומטרותיו של כל אדם. בטרם קבלת החלטות השקעה בתעודות סל באמצעות הוראת קבע, יש להתייעץ עם יועץ ההשקעות של הבנק.

לבלוג של מיכל ליבנה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך