חלוקת רכוש שיוויונית

נשים, כך לא מפתיעה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משתכרות כ-37% פחות מגברים. הנתון הזה עצוב כשלעצמו, אבל כשזה מגיע לשלב של "פירוק החבילה" המשפחתית, הפער הופך הרבה יותר טרגי

27/01/2011
נעמת קבלו עדכונים מנעמת
  • RSS
» עת הגירושין. צילום: flickr - Ed Yourdon
>> פוסט אורח מאת עו"ד גלי עציון

כותרת בעיתון דה-מרקר "צעקה": אישה תקבל 65% מהדירה והגבר 35% בלבד במסגרת גירושים. בהמשך סיפרה הכתבה, מאת שלומית צור, שבמסגרת הליכי הגירושים פסק בית המשפט לענייני משפחה כי שווי הדירה המשותפת יתחלק בין בני הזוג אם הדירה תימכר לצד שלישי. הדירה תימכר ביחס של 45%-55% לטובת האישה, בשל העובדה שיכולת ההשתכרות העתידית שלה פחותה מזו של הבעל.

עוד קבע בית המשפט, כי אם האישה תקנה את חלקה בדירה מהבעל, החלוקה תתבצע באופן שווה של 50%-50%. האישה ערערה וטענה כי יכולתה הכלכלית מצדיקה חלוקת ערך שונה של הדירה בין בני הזוג. בית המשפט קיבל את הערעור וקבע כי החלוקה תשתנה לטובת האישה באופן של 35%-65%, בין אם תימכר לאישה ובין אם תימכר לצד שלישי.

עת הגירושין

הבלוג הזה, תגידו, מוקדש לנשים ועבודה, אז מה פתאום היא מקשקשת פה על דיני משפחה, חוק יחסי ממון, איך זה בכלל קשור? אז זהו, שזה קשור ועוד איך, ולקשר הגורדי הזה קוראים "כושר השתכרות". הוא מורגש במיוחד בעונה הכואבת המכונה "עת הגירושין".

נשים, כך לא מפתיעה אותי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משתכרות כ-37% פחות מגברים.  הנתון הזה עצוב כשלעצמו (ועל זה נדבר קצת יותר בהזדמנות אחרת), אבל כשזה מגיע לשלב של "פירוק החבילה" המשפחתית, הפער הופך הרבה יותר טרגי. גם אם מחלקים את "חבילת הנכסים המשותפים" חצי בחצי, עדיין תמצא עצמה האישה, ברוב המקרים, בעמדת נחיתות, משום שכושר ההשתכרות שלה נמוך מזה של בן זוגה. מדי חודש היא תרוויח פחות ממנו. עכשיו, כשהחבילה התפרקה, זה יכאב לא רק ברמה הרעיונית, עכשיו זה יורגש ממש.

זה שהוויתורים בקריירה היו, אולי, כדי לטפל במשפחה, זה ממש נוגע ללב, אבל לא ירשים במיוחד את סניף הבנק שלה וגם לא את המנהל בסניף הסופרמרקט. המשמעות פשוטה וברורה כבדולח  – ירידה ברמת החיים. הפתרון היחיד, אם לא הצלחנו לייצר מראש מערכת של כושר השתכרות פחות או יותר שווה לשני בני הזוג (וכאמור אין מה לפתח כאן רגשי אשמה, אפילו שאנחנו פולניות בהגדרה, זה מצב נתון ברוב המשפחות בישראל), הוא נסיון להיכנס לגדר סעיף 8 המתוקן לחוק יחסי ממון.

מה זה סעיף 8 המתוקן ואיך הוא משפיע עלינו?

ביום רביעי ה-5/11/08, יום אחרי שאמריקה הגדולה עשתה היסטוריה גדולה ובחרה את ברק אובמה לנשיאות, גם במדינתנו הקטנטונת נעשתה היסטוריה, קצת יותר קטנה, אבל לא פחות היסטורית  – תיקון חוק יחסי ממון (שהוא, אם לא אמרנו, החוק שמסדיר את חלוקת הרכוש בין בני זוג שנישאו לאחר 1974). אמנם התיקון העיקרי וזה שמשך את תשומת הלב עסק בביטול הקשר הגורדי שבין מתן גט לחלוקת רכוש בין בני זוג מתגרשים, אך בשקט בשקט תיקנה הכנסת את סעיף 8 לחוק וקבעה כי בשלב איזון המשאבים המשותפים בין בני הזוג, יכול בית המשפט להתחשב, בין השאר, בנכסים עתידיים, כולל בכושר ההשתכרות של כל אחד מבני הזוג.

בדרך זו יכול בית המשפט, במקרה שייראה לו נכון וצודק, לחלק את נכסי בני הזוג לא חצי-חצי, אלא באופן שמתחשב ביכולת ההשתכרות שצבר כל אחד מהם במהלך החיים המשותפים. אם, למשל, אחד מהם (מה לעשות, אליבא דלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בדרך כלל האיש), קידם את הקריירה שלו מאוד והוא בעל כושר השתכרות גבוה, ואם, למשל, השני (אותו למ"ס – בדרך כלל האישה), דאג לצרכי הבית והילדים על חשבון הקריירה ולכן פוטנציאל ההשתכרות שלו נמוך יותר,  יכול בית המשפט לתת לבן הזוג בעל יכולת ההשתכרות הנמוכה יותר ממחצית שווי הנכסים - וזה בדיוק מה שקרה בסיפור הזה.

בעיקר כותרת יפה

העולם אולי עוד לא מושלם, עוד אין שוויון, נשים עדיין מרוויחות פחות, חוק שכר שווה לעובדת ולעובד הוא עדיין בעיקר כותרת יפה בספר החוקים ופחות משהו מורגש בשטח; אבל בזכות התיקון לסעיף 8 לחוק יחסי ממון, יש לבית המשפט אפשרות לתקן בקצת את חוסר האיזון, לפחות בשלב הגירושין. פסק הדין הזה, יהיה, אולי, בגדר סנונית מבשרת לבאות.

>> הכותבת היא עורכת דין, מרכזת עבור נעמת את הטיפול ביוזמות חקיקה, עתירות לבג"צ ומאבקים ציבוריים

לבלוג של נעמ"ת

צילום:

http://www.flickr.com/photos/yourdon/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • Orit Agami 27/01/2011

    העובדה כשלעצמה שנשים מוותרות על הרבה יותר מעצמן לטובת הקן המשפחתי מהגברים – מצערת. אבל לפחות ברגע האמת מבינים היום שצריך לקחת את זה בחשבון

בחזרה למעלה